Menu

Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později. Čechy postihlo velké bezpráví. Kdy půjdete VY?

iZdroj: unsplash.com
Martin Jelínek

V poslední době je téma penzí opět vyhrocené. A tentokrát se ukázalo, že jde opravdu do tuhého a že je potřeba změnit celou řadu věcí, které dlouho fungovaly, na které si lidé za tu dobu zvykli. Aktuálně se řeší pro důchodce opravdu nepříjemná sekundární otázka nižších valorizací, ale to je jen okraj.

V této souvislosti však již nyní probíhá velká důchodová reforma, která promění český důchodový systém na desítky let dopředu. O chystaných titulech jsme zatím jen slyšeli a snad nebudou sami. Celý systém je potřeba od základu změnit, aby mohl i nadále rozumně fungovat.

Jedním z problémů, které je zjevně třeba řešit, je důchodový věk. Aktuálně je to nastaveno na 65 let a je těžké to utáhnout. Poté budou lidé odcházet do důchodu na dalších dvacet až třicet let. Důchodové pojištění na to prostě není stavěné.

Logicky je tedy nutné omezit dobu důchodů zvýšením důchodového věku. Nyní se mluví o 68 letech, ale faktem je, že k plnému růstu by mělo dojít až kolem roku 2060. Co ale budeme dělat v příštích čtyřiceti letech, když nebudou peníze na výplatu důchodů? Kromě toho, bude tentokrát všechno jinak a nepotřebujeme, aby lidé chodili do důchodu v 80 letech?

Kdo vlastně kdy půjde do důchodu?
Dále je stát velmi obezřetný ohledně zvyšování věku odchodu do důchodu z obavy, aby někoho nenaštval. Bohužel se zdá, že vytváří větší nerovnost mezi občany. Otázkou je, zda některá náročnější povolání mohou mít tak vysoký důchodový věk. Zvládnou to vůbec.

To je samozřejmě relevantní téma, ale převrací celou důchodovou reformu. Stane se pouze to, že někteří lidé si vyberou náročné i nenáročné povolání a dříve nebo později odešlou do důchodu. Vznikají tak velmi nepříjemné nerovnosti mezi lidmi. Někteří mohou odejít do důchodu již v 60 letech, zatímco jiní mohou odejít do důchodu v 70 letech.

iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Žena ležící na smrtelné posteli se po 25 letech loučí…

  Je vždy těžké se rozloučit s někým, koho máme rádi, bez ohledu na to, zda se jedná o přítele,…
iZdroj: unsplash.com
Svět

Tento učitel udělal něco neuvěřitelného pro svého studenta s autismem.…

Lidé, kteří znají někoho s autismem, vědí, že diagnóza může být složitá a postižená osoba se může snadno dostat do…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Vyklenek u pokladny v supermarketu: jak ho správně využít pro…

Lidé často navštěvují obchody, někdy dokonce několikrát týdně, aby nakoupili vše potřebné a mohli se co nejdříve vrátit domů. Pokud…
iZdroj: www.pexels.com
Česko

Myslivec zastřelil border kolii – petice volá po odejmutí zbrojního…

Více než 30 tisíc lidí podepsalo petici po tragické události, která vyvolala debatu o myslivosti. Po incidentu, kdy myslivec na…
iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Video: Natáčejí mladou maminku, která porodila pět dětí. Takto zvládne…

Většina rodičů si to neumí představit. Stačí jim jedno dvě děti a jak se říká, je hotovo. Maminka, kterou vám…
iZdroj: www.ifunny.eu
Zajímavosti

Otec vede děti na vodítku. Nahrávka vyvolala mezi uživateli internetu…

Jedenatřicetiletý otec z Kentucky byl zaplaven nenávistí poté, co zveřejnil video, jak na vodítku svých pěti dětí. Na internetu se…