Menu

Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později. Čechy postihlo velké bezpráví. Kdy půjdete VY?

i
Martin Jelínek

V poslední době je téma penzí opět vyhrocené. A tentokrát se ukázalo, že jde opravdu do tuhého a že je potřeba změnit celou řadu věcí, které dlouho fungovaly, na které si lidé za tu dobu zvykli. Aktuálně se řeší pro důchodce opravdu nepříjemná sekundární otázka nižších valorizací, ale to je jen okraj.

V této souvislosti však již nyní probíhá velká důchodová reforma, která promění český důchodový systém na desítky let dopředu. O chystaných titulech jsme zatím jen slyšeli a snad nebudou sami. Celý systém je potřeba od základu změnit, aby mohl i nadále rozumně fungovat.

Jedním z problémů, které je zjevně třeba řešit, je důchodový věk. Aktuálně je to nastaveno na 65 let a je těžké to utáhnout. Poté budou lidé odcházet do důchodu na dalších dvacet až třicet let. Důchodové pojištění na to prostě není stavěné.

Logicky je tedy nutné omezit dobu důchodů zvýšením důchodového věku. Nyní se mluví o 68 letech, ale faktem je, že k plnému růstu by mělo dojít až kolem roku 2060. Co ale budeme dělat v příštích čtyřiceti letech, když nebudou peníze na výplatu důchodů? Kromě toho, bude tentokrát všechno jinak a nepotřebujeme, aby lidé chodili do důchodu v 80 letech?

Kdo vlastně kdy půjde do důchodu?
Dále je stát velmi obezřetný ohledně zvyšování věku odchodu do důchodu z obavy, aby někoho nenaštval. Bohužel se zdá, že vytváří větší nerovnost mezi občany. Otázkou je, zda některá náročnější povolání mohou mít tak vysoký důchodový věk. Zvládnou to vůbec.

To je samozřejmě relevantní téma, ale převrací celou důchodovou reformu. Stane se pouze to, že někteří lidé si vyberou náročné i nenáročné povolání a dříve nebo později odešlou do důchodu. Vznikají tak velmi nepříjemné nerovnosti mezi lidmi. Někteří mohou odejít do důchodu již v 60 letech, zatímco jiní mohou odejít do důchodu v 70 letech.

zdroj: youtube.com
i
Uncategorized

Případ mrtvého novorozeněte v Jablonci nad Nisou: Rozuzlení tragédie a…

Vzpomínka na očekávaný den narození dítěte se pro rodiče proměnila v nevyvratitelnou tragédii. Případ mrtvého miminka v Jablonci nad Nisou…
i
Zajímavosti

Jak vypadala v mládí stará paní z tytanicu! Byla to…

Film Titanic, který měl premiéru v roce 1997, je jedním z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších filmů v historii kinematografie. Jeho příběh,…
i
Zajímavosti

Zpěv Václava Neckáře v ohrožení! Zdravotní problémy o kterých promluvil…

Legendární zpěvák Václav Neckář (80) v říjnu loňského roku oslavil osmdesáté narozeniny. Ovšem už více než rok ho trápí bolest…
i
Zajímavosti

Muž pořídil fotogarfii a sdílel jí na Facebooku, když si…

Čas od času se každý z nás na chvilku zastaví, aby mohl udělat fotografii, buď pěkného místa, sebe, nebo něčeho…
i
Zajímavosti

Co to znamená, když jsou vaše kalhotky obarvené v rozkroku?…

Londýn - Tohle je zpráva, která zanechá všechny ženy s ústy dokořán! Odbarvené kalhotky - pro mnoho z nás se…
i
Zajímavosti

Záhada vysokých platů prodavaček v Lidlu! Víte kolik si vydělají…

V dnešní době se role prodavače či prodavačky stává stále více klíčovou pro úspěch obchodů. Již dávno není tato profese…