Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později. Čechy postihlo velké bezpráví. Kdy půjdete VY? - SvětŽivě.cz

Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později. Čechy postihlo velké bezpráví. Kdy půjdete VY?

Martin Jelínek

V poslední době je téma penzí opět vyhrocené. A tentokrát se ukázalo, že jde opravdu do tuhého a že je potřeba změnit celou řadu věcí, které dlouho fungovaly, na které si lidé za tu dobu zvykli. Aktuálně se řeší pro důchodce opravdu nepříjemná sekundární otázka nižších valorizací, ale to je jen okraj.

V této souvislosti však již nyní probíhá velká důchodová reforma, která promění český důchodový systém na desítky let dopředu. O chystaných titulech jsme zatím jen slyšeli a snad nebudou sami. Celý systém je potřeba od základu změnit, aby mohl i nadále rozumně fungovat.

Jedním z problémů, které je zjevně třeba řešit, je důchodový věk. Aktuálně je to nastaveno na 65 let a je těžké to utáhnout. Poté budou lidé odcházet do důchodu na dalších dvacet až třicet let. Důchodové pojištění na to prostě není stavěné.

Logicky je tedy nutné omezit dobu důchodů zvýšením důchodového věku. Nyní se mluví o 68 letech, ale faktem je, že k plnému růstu by mělo dojít až kolem roku 2060. Co ale budeme dělat v příštích čtyřiceti letech, když nebudou peníze na výplatu důchodů? Kromě toho, bude tentokrát všechno jinak a nepotřebujeme, aby lidé chodili do důchodu v 80 letech?

Kdo vlastně kdy půjde do důchodu?
Dále je stát velmi obezřetný ohledně zvyšování věku odchodu do důchodu z obavy, aby někoho nenaštval. Bohužel se zdá, že vytváří větší nerovnost mezi občany. Otázkou je, zda některá náročnější povolání mohou mít tak vysoký důchodový věk. Zvládnou to vůbec.

To je samozřejmě relevantní téma, ale převrací celou důchodovou reformu. Stane se pouze to, že někteří lidé si vyberou náročné i nenáročné povolání a dříve nebo později odešlou do důchodu. Vznikají tak velmi nepříjemné nerovnosti mezi lidmi. Někteří mohou odejít do důchodu již v 60 letech, zatímco jiní mohou odejít do důchodu v 70 letech.