Nejvyšší žijící skot na světě: Příběh Tommyho z Massachusetts

Nejvyšší žijící skot na světě s impozantní výškou 1,87 metru je vůl jménem Tommy.

Martin Jelínek

Tommy, hnědý švýcarský valach, má nepochybně něco, čím zapůsobí na každého, kdo se s ním setká. Se svou impozantní výškou 1,87 metru se Tommy dostal do Guinessovy knihy rekordů a stal se symbolem lásky a oddanosti na farmě Freda Balawendera v Massachusetts.

Tento úžasný tvor byl zachráněn z aukce velké mléčné farmy v roce 2010 a od té doby žije jako král na rodinné farmě. Pro Tommyho není životem na farmě pouze povinností, ale také vášní. Je považován za člena rodiny a nikoli za obyčejné hospodářské zvíře.

Jeho majitelé, Fred Balawender a jeho dcera Laurie, se s ním starají s láskou a péčí, kterou by člověk mohl dát svému nejlepšímu příteli. Laurie, která Tommyho považuje za něžného obra, nám přiblížila jeho temperament: „Tommy vždy ví, kde je můj táta, a sleduje ho, když je poblíž.“ Tommy se rád potěší i děti, které ho mohou pohladit, a jemně sklání hlavu, aby jim to umožnil.

Není divu, že Tommyho stravovací návyky jsou také na úrovni jeho impozantního růstu. Denně spolkne zhruba 13 kg suchého obilí a přes 34 kg sena, a to vše zalije rovnicí 150 litrů vody. Jeho oblíbenými dobrotami jsou jablka a překvapivě i skořicové rolky.

Tommyho lahodné stravovací návyky: Jablka a skořicové rolky

Bohužel, poslední dobou musí Tommy čelit zdravotním problémům v podobě bolavé nohy. To mu brání v tom, aby se volně procházel po farmě. Laurie vysvětluje: „Pracovali na tom speciální odborníci na kopyta a veterináři. Je to dlouhý a pomalý proces obnovy, když mají problémy s kopyty. Zvláště u těžkého zvířete, jako je Tommy.“

Tommy je také mistrem v úniku. Rodina si musela postavit speciální stodolu, aby se do ní vešel. Přesto nechává slyšet, že Tommy dokáže odtrhnout vrata z pantů svými rohy, když se mu zachce. Jeho přesná váha je stále záhadou, protože rodina nemá pořádnou váhu na zvážení tohoto giganta.

Přestože je Tommy nejvyšším žijícím skotem, v minulosti existovali i větší exempláře. Australský skot Knickers, který měřil 193 cm, se těsně vyhnul porážce, protože na něj na jatkách prostě nebylo místo.

Smutnou zprávou je, že Knickers zemřel v roce 2020, což znamená, že Tommy má nyní příležitost stát se novým hrdinou v řadách nejvyššího dobytka na světě. Jeho příběh nám připomíná, že skvosty, jako je Tommy, jsou jedinečné a že nás mohou inspirovat k lásce a péči o zvířata, která jsou součástí našeho světa.

Mohlo by Vás zajímat: Vila na Love Island zachvátil požár, a hasiči museli vtrhnout. Co se stalo?