Senzace! Nechali ho plazit se mezi cestujícími: Ochrnutý sportovec žaluje letiště za ponižení! - SvětŽivě.cz

Senzace! Nechali ho plazit se mezi cestujícími: Ochrnutý sportovec žaluje letiště za ponižení!

Martin Jelínek

Nevšední drama zaznamenala londýnská scéna, kdy mladý a statečný sportovec, Justin Levente, zahájil právní kroky proti Luton Airport za nepřijatelnou diskriminaci a ponížení. Přestože se jedná o aktivního sportovce na vozíku, letiště mu nedokázalo zajistit jeho speciální kolébkové křeslo, což vyústilo v nepředstavitelnou situaci.

Drama začalo, když letadlo, kterém se měl Justin dopravit, nedorazilo s jeho vozíkem. Zaskočující je však způsob, jakým se s touto situací popasoval. Namísto toho, aby přijal nabídku letištního personálu na alternativním vozíku, který by ho někdo tlačil, Justin se rozhodl jít vlastní cestou. Doslova.

Zaměstnanci mu nabídli zdánlivě racionální řešení – přepravu na jiném vozíku. Ale zdánlivě nešťastná volba vozíku, který by ho někdo tlačil, se pro Justina stala nepřijatelným ponížením. A tak namísto pohodlného přepravního prostředku se rozhodl pro neskutečně odvážný krok. Zvolil plazení se po celém letišti za pomoci vlastních rukou.

Třeskutý pád, který si Justin odbyl před svými dvacátými narozeninami, změnil jeho život. Dolní polovinu těla už necítí kvůli poškození nervu. Ale místo toho, aby se nechal omezit tímto osudným momentem, se z něj stal inspirativní sportovec, který dokazuje, že handicap není konec. Účastní se mezinárodních soutěží, přestože je odkázán na vozík.

Bez vozíku, ale s odhodláním: Sportovec Justin Levente nezůstal stát v těžké chvíli!

Svou odvahou a nezlomnou vůlí si získal respekt mnohých. A tak nebylo divu, že když se v srpnu 2017 vrátil z Chorvátska, jeho invalidní vozík nedorazil na letiště společně s ním. Zklamání a bezmoc ho přepadla. Zaměstnanci sice nabídli alternativní vozík, ale pro Justina to byl symbol ponížení. Měl pocit, že mu tato volba odepírá jeho nezávislost. A tak zvolil odvážnější cestu – plazení se po letišti za pomoci svých vlastních rukou.

„Byl jsem zdrcený, žádný z těch zaměstnanců nedokázal pochopit, co prožívám,“ uvedl parasportovec pro BBC. Soud nyní rozhoduje, zda by měla společnost automaticky nabízet lepší přepravní služby postiženým cestujícím, nebo zda by měla nechat volbu na nich samých.

Letiště Luton Airport se brání, že zaměstnanci urychleně hledali řešení. Alternativní nabídka měla být pouze dočasnou náhradou. Ale Justin všechnu pomoc odmítl.

Tímto se letiště omlouvá, zároveň ale chválí svůj personál za to, že udělali maximum v dané situaci. Kdo by čekal, že takový běžný incident může skrývat takové hluboké vrstvy emocí a odvahy. Justin Levente nám ukázal, že život na vozíku může být i o plném nasazení a odvaze čelit překážkám.

Mohlo by Vás zajímat: Zabalte si nohy přes noc a druhý den se probudíte bez mozolů. Není to žádná magie