Menu

Celý život loupeme pomeranče špatně: Jediný pohyb zajišťuje, že na nich není ani olíznutí slupky, a jsou tak šťavnaté, jak jen to jde.

i
Martin Jelínek

Pomeranče jsou naše oblíbená zimní pochoutka. Málokdo je ale ochotný to loupat. Existuje však několik jednoduchých triků, jak oloupat pomeranč rychleji. Pomeranče jsou známé tím, že jsou bohaté na antioxidanty, které díky zdravému množství vitamínu C pomáhají posilovat imunitu a snižují riziko onemocnění. Kromě zdravotních výhod se pomeranče skvěle skladují při pokojové teplotě. A to díky silné slupce, která dužninu dlouhodobě chrání před okolním prostředím. Co je však na jednu stranu výhodou, může se při loupání pomerančů změnit v noční můru.

Pomeranče lze také oloupat pouhými prsty. Určitě však budete souhlasit, že špinavé ruce s mízou všude možně a kaší za nehty není lákavá představa. Naštěstí se všichni ostatní škrábali na hlavě, takže existuje několik rychlých a jednoduchých způsobů, jak oloupat pomeranče bez nepořádku.
Jen nezapomeňte pomeranč před loupáním trochu narolovat pod dlaní na drátku nebo prkénku. 20 sekund stačí. Kůra se oddělí od dužiny a pomeranč se bude snadněji loupat. Pokud nemáte po ruce nůž nebo jiný nástroj, namočte pomeranče na minutu do teplé vody. Kůra změkne a lze ji snadno sloupnout i pouhými prsty.
Je to jednodušší, když si na pomoc vezmete nůž. Konce pomeranče nakrájejte na tenká kolečka. Poté kůru odřízněte několika svislými řezy shora dolů. Neměli byste krájet dužinu, bude se vám hůř loupat pomeranč. Poté sloupněte jednotlivé klínky kůry a máte hotovo.

Další metodou je trik se lžičkou. Nakrájejte kůru podél středu pomeranče. Poté vezměte lžíci a vsuňte ji mezi kůru a dužinu. Krouživým pohybem pomeranče a lžíce uvolní kůru. Nakonec to vzdal a oloupal polovinu pomeranče. Stejným způsobem oloupejte i druhou polovinu. Pouze doporučujeme již oloupanou část znovu zakrýt slupkou, aby nedošlo k nepořádku. Můžete použít přední konec lžíce, ale někdy je nejlepší otočit lžičku a použít druhý konec k odlupování. Peeling lžičkou můžete zkusit i jinak.

Nakrájejte pouze horní polovinu pomeranče. Stačí uříznout asi 1 cm, pak vložit lžičkou a sloupnout. Slupka by se měla snadno sundat, zbaví vás stresu a špinavých rukou. Na závěr nezapomeňte, že i kůra z pomeranče obsahuje prospěšné látky. Pokud máte zahradu, přidejte do kompostu kůru. Dodává mu výživu a odpuzuje případné škůdce a nežádoucí hmyz.
Fotografie: CanvaPhotos
Text: svetkreativity.cz

i
Zajímavosti

Zpěv Václava Neckáře v ohrožení! Zdravotní problémy o kterých promluvil…

Legendární zpěvák Václav Neckář (80) v říjnu loňského roku oslavil osmdesáté narozeniny. Ovšem už více než rok ho trápí bolest…
i
Zajímavosti

Muž pořídil fotogarfii a sdílel jí na Facebooku, když si…

Čas od času se každý z nás na chvilku zastaví, aby mohl udělat fotografii, buď pěkného místa, sebe, nebo něčeho…
i
Zajímavosti

Co to znamená, když jsou vaše kalhotky obarvené v rozkroku?…

Londýn - Tohle je zpráva, která zanechá všechny ženy s ústy dokořán! Odbarvené kalhotky - pro mnoho z nás se…
i
Zajímavosti

Záhada vysokých platů prodavaček v Lidlu! Víte kolik si vydělají…

V dnešní době se role prodavače či prodavačky stává stále více klíčovou pro úspěch obchodů. Již dávno není tato profese…
i
Zajímavosti

Maminka se rozhodla zveřejnit fotku svého těhotenského bříška! O chvíli…

Když žena otěhotní, touží sdílet svou radost se všemi kolem sebe. Sociální sítě jsou plné fotek šťastných budoucích maminek s…
i
Zajímavosti

Pár se rozhodl adoptovat dívku z Ugandy! Když jim dívka…

Adopce představuje pro mnoho párů a opuštěných dětí naději na nový začátek. Nicméně, realita adopčního procesu může být složitá a…