Menu

Celý život loupeme pomeranče špatně: Jediný pohyb zajišťuje, že na nich není ani olíznutí slupky, a jsou tak šťavnaté, jak jen to jde.

iZdroj: www.pexels.com
Martin Jelínek

Pomeranče jsou naše oblíbená zimní pochoutka. Málokdo je ale ochotný to loupat. Existuje však několik jednoduchých triků, jak oloupat pomeranč rychleji. Pomeranče jsou známé tím, že jsou bohaté na antioxidanty, které díky zdravému množství vitamínu C pomáhají posilovat imunitu a snižují riziko onemocnění. Kromě zdravotních výhod se pomeranče skvěle skladují při pokojové teplotě. A to díky silné slupce, která dužninu dlouhodobě chrání před okolním prostředím. Co je však na jednu stranu výhodou, může se při loupání pomerančů změnit v noční můru.

Pomeranče lze také oloupat pouhými prsty. Určitě však budete souhlasit, že špinavé ruce s mízou všude možně a kaší za nehty není lákavá představa. Naštěstí se všichni ostatní škrábali na hlavě, takže existuje několik rychlých a jednoduchých způsobů, jak oloupat pomeranče bez nepořádku.
Jen nezapomeňte pomeranč před loupáním trochu narolovat pod dlaní na drátku nebo prkénku. 20 sekund stačí. Kůra se oddělí od dužiny a pomeranč se bude snadněji loupat. Pokud nemáte po ruce nůž nebo jiný nástroj, namočte pomeranče na minutu do teplé vody. Kůra změkne a lze ji snadno sloupnout i pouhými prsty.
Je to jednodušší, když si na pomoc vezmete nůž. Konce pomeranče nakrájejte na tenká kolečka. Poté kůru odřízněte několika svislými řezy shora dolů. Neměli byste krájet dužinu, bude se vám hůř loupat pomeranč. Poté sloupněte jednotlivé klínky kůry a máte hotovo.

Další metodou je trik se lžičkou. Nakrájejte kůru podél středu pomeranče. Poté vezměte lžíci a vsuňte ji mezi kůru a dužinu. Krouživým pohybem pomeranče a lžíce uvolní kůru. Nakonec to vzdal a oloupal polovinu pomeranče. Stejným způsobem oloupejte i druhou polovinu. Pouze doporučujeme již oloupanou část znovu zakrýt slupkou, aby nedošlo k nepořádku. Můžete použít přední konec lžíce, ale někdy je nejlepší otočit lžičku a použít druhý konec k odlupování. Peeling lžičkou můžete zkusit i jinak.

Nakrájejte pouze horní polovinu pomeranče. Stačí uříznout asi 1 cm, pak vložit lžičkou a sloupnout. Slupka by se měla snadno sundat, zbaví vás stresu a špinavých rukou. Na závěr nezapomeňte, že i kůra z pomeranče obsahuje prospěšné látky. Pokud máte zahradu, přidejte do kompostu kůru. Dodává mu výživu a odpuzuje případné škůdce a nežádoucí hmyz.
Fotografie: CanvaPhotos
Text: svetkreativity.cz

iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Žena ležící na smrtelné posteli se po 25 letech loučí…

  Je vždy těžké se rozloučit s někým, koho máme rádi, bez ohledu na to, zda se jedná o přítele,…
iZdroj: unsplash.com
Svět

Tento učitel udělal něco neuvěřitelného pro svého studenta s autismem.…

Lidé, kteří znají někoho s autismem, vědí, že diagnóza může být složitá a postižená osoba se může snadno dostat do…
iZdroj: www.pexels.com
Uncategorized

Matka čtyř dětí se každé ráno budí v 4:30, aby…

V současné době je vzdělávání online stále běžnější a mnoho rodin se snaží najít způsob, jak dětem zajistit klidné prostředí…
iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Video: Natáčejí mladou maminku, která porodila pět dětí. Takto zvládne…

Většina rodičů si to neumí představit. Stačí jim jedno dvě děti a jak se říká, je hotovo. Maminka, kterou vám…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později.…

V poslední době je téma penzí opět vyhrocené. A tentokrát se ukázalo, že jde opravdu do tuhého a že je…
iZdroj: www.ifunny.eu
Zajímavosti

Otec vede děti na vodítku. Nahrávka vyvolala mezi uživateli internetu…

Jedenatřicetiletý otec z Kentucky byl zaplaven nenávistí poté, co zveřejnil video, jak na vodítku svých pěti dětí. Na internetu se…