Od dob našich prarodičů chodí děti vždy spát dříve. Stačí se navečeřet, strávit trochu času v obýváku s rodiči, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléci se do pyžama a jít spát. Neexistuje žádný vědecký základ, ale rodiče mají vždy pocit, že by děti neměly chodit spát pozdě. Nyní se ukazuje, že měli skutečně pravdu, a nyní existují vědecké důkazy, které to dokazují, pokud je potřebujete!
Dětství je nejrychleji rostoucí období našeho života. Nejen z hlediska fyzického růstu, ale také z hlediska duševního vývoje. V této fázi mozek vypadá a funguje jako houba, která absorbuje vše kolem sebe. Všimli jste si, jak bylo vaše dítě v dětství pozorné, zvědavé a učenlivé? To je způsobeno silnou schopností mozku učit se v této fázi života.
Možná se ptáte, co to má společného s tím, že chodíte spát pozdě. Všechno! Úzce. Během noci se aktivuje růstový hormon, který pomáhá tělu normálně růst. Takže čím méně času děti spí, tím méně růstového hormonu pracuje v jejich tělech. Pozdní chození spát navíc může narušit vývoj dítěte na více úrovních (učení, psychická stabilita, inteligence atd.). Během noci se v mozku vytváří mnoho nových nervových spojení, které podporují zdravý vývoj dětí.
zdroj: pixabay.com
Nedávné studie ukázaly, že děti, které chodí spát pozdě, se stávají úzkostnějšími a podrážděnějšími, mají sníženou koncentraci, horší studijní výsledky a jsou náchylnější k psychickým poruchám. Problém je v tom, že dostat děti brzy do postele není v moderní době snadné. S tolika dostupnými technologiemi a zábavou může být těžké dostat je do postele. Jejich neustálé a neomezené používání mobilních telefonů, tabletů, videoher, televizí a počítačů jim může velmi uškodit.
Nikdy neukládejte dítě do postele s telefonem nebo tabletem. Stejně jako dospělí ani dětský mozek nedokáže rozpoznat, že je čas jít spát, a pro dítě může být těžké usnout. Modré světlo vyzařované těmito zařízeními je velmi škodlivé, protože signalizuje mozku, že není čas jít spát, takže spánek vůbec nepřijde. Stanovte dětem limity a určete, kdy mohou používat moderní technologie.