Rádi si připomínáme časy dávné minulosti a zážitky z dětství, kdy vše bylo cenově velmi dostupné. Skutečnost se často neshoduje s pamětí. Vánoce byly za socialismu mnohem dražší než dnes. Vzhledem k několika starým černobílým fotografiím běžného života si rychle uvědomíme, jak se v minulosti některé věci lišily. Vánoce přinesly do obchodů zboží, včetně ovoce, které jsme po zbytek roku neměli k dispozici.
Proč byly všude fronty?
Ze dvou důvodů bylo náročné sehnat mnoho zboží: nebylo ho snadné sehnat a když se objevilo, zprávy o tom šířily velmi rychle. Bylo zřejmé, že ti, kteří přišli první, měli výhodu, zatímco ti, kteří přišli později, už neměli šanci.
Naštěstí nás dnes takové věci nečekají a ty slavné mandarinky a banány jsou v obchodech po celý rok.
Vánoční stromeček dominoval obývacímu pokoji jak dnes, tak v období socialismu. Dnes máme mnoho krásných stromečků k výběru, ale dříve se rodiny často spokojily s opadanými a uschlými smrčky. Stromeček byl ozdoben slámou, sušeným ovocem a oříšky.
Mezi nejoblíbenější dárky byly lyže, kolo, stavebnice Merkur a panenky. Někteří si nemohli dovolit koupit všechny takové dárky pro své děti. Obvykle pod vánočním stromkem nechybělo teplé oblečení, rukavice nebo ručně pletený svetr. Tradiční vánoční večeře. V roce 1989 jste platili 20 korun za kilogram kapra. V dnešní době lze koupit ty stejné ryby asi za 150 korun. Dříve se obvykle připravoval jeden extra talíř pro případného návštěvníka. Po večeři na Štědrý den se konala celá řada tradičních štědrovečerních zvyků, které měly předpovídat budoucnost.