Menu

Zastavte ničení vaší zahrady pomocí popela! Mšice mají váš oblíbený keř na dosah – jak se bránit?

Článek se zaměřuje na účinné a ekologické způsoby, jak se zbavit mšic v zahradě. Dozvíte se, jak připravit vlastní postřik.

Martin Jelínek
i
Reklama

Příprava vlastního ekologického postřiku na mšice je účinným způsobem, jak se zbavit těchto škůdců v zahradě bez použití chemických přípravků. Mšice jsou pro rostliny škodlivými škůdci, kteří sají šťávu z listů, stonků a plodů a způsobují tak jejich poškození a úhyn. Proto je důležité s bojem proti nim začít co nejdříve, nejlépe při zpozorování prvních jedinců na rostlinách.

Pro přípravu postřiku na mšice potřebujeme 100 gramů dřevěného popela, který je možné získat například z grilu nebo krbu. Popel je třeba rozpustit ve dvou litrech vody a k směsi přidat pár kapek ekologického tekutého mycího prostředku nebo tekutého mýdla, což zajišťuje, že postřik snadno usadí na rostlinách a nespláchne se z nich. Směs je třeba nechat odstát několik hodin, přeceďte ji a nalijte do postřikovače, kterým postříkáte rostliny.

Příprava vlastního postřiku na mšice

Reklama

Další možností, jak se mšic zbavit, je přilákat jejich přirozeného nepřítele – slunéčka. Tyto brouci jsou schopni během jednoho dne zkonzumovat až 50 mšic, což znamená, že jsou velmi účinným pomocníkem v boji proti nim. Abyste slunéčka přilákali do své zahrady, můžete na keřích, stromech a dalších rostlinách zavěsit žluté stuhy, hadry nebo stuhy, což je barva, která slunéčka přitahuje.

Kromě postřiku a slunéček můžeme mšice odradit i jinými prostředky. Například česnekový nálev, který se aplikuje na rostliny, může mšice odradit svým zápachem. Další možností je použití bylinných odvarů, například z kopřivy nebo pelyněku, které mají odstrašující účinek na mšice.

Jak odradit mšice z vaší zahrady

Je důležité mít na paměti, že postřiky jsou účinné pouze tehdy, pokud jsou aplikovány včas. Čím dříve se s bojem proti mšicím začne, tím větší šance na úspěch. Po aplikaci postřiku je důležité monitorovat stav rostlin a v případě potřeby aplikovat postřik znovu. Je třeba mít na paměti, že dešťové srážky mohou postřik z rostlin spláchnout, takže po každé větší přeháňce je vhodné postřik opakovat.

Kromě výše zmíněných metod je důležité i prevence proti mšicím. Pokud jsou rostliny zdravé a silné, mají větší šanci odolat mšicím a jiným škůdcům. Je proto nutné dbát na kvalitní pěstování rostlin, pravidelně je zalévat a hnojit a odstraňovat poškozené části rostlin.

Mohlo by Vás zajímat: Přišla o tvář kvůli make-upu? Varování TikTokerky ukazuje, jak nečisté štětce mohou poškodit pokožku!

Reklama
Reklama
i
Česko

Yvetta Simonová oslavila úctyhodných 96 let, ale život ve stáří…

Zpěvačka Yvetta Simonová, ikonická osobnost české hudební scény, tento týden dosáhla úctyhodných 96 let. Přestože je stále plná energie, připouští,…
i
Česko

Královna Camilla ohrožena infekcí dýchacích cest: jak vážné jsou její…

Diagnóza královny Camilly: infekce dýchacích cest Na začátku tohoto týdne přišla zpráva z Buckinghamského paláce, že královna Camilla kvůli zdravotním…
i
Zajímavosti

Kdysi hvězda, dneska bezdomovec: Takhle šíleně dnes vypadá Jake z…

Příběhů, kdy se z Hollywoodské hvězdy stala troska, je bohužel stále více. Někteří mladí herci mají problém ukočírovat svou slávu…
i
Zajímavosti

Ředitel školy se rozhodl nainstalovat kameru do školní jídelny. Podívejte…

Význam školní kuchyně v každodenním životě Školní kuchyně hrají klíčovou roli v životě studentů. Poskytují nejen výživu, ale také příležitost…
i
Zajímavosti

Pokud nestíhám, vždy udělám tyto masové kuličky s plátky brambor…

Masové kuličky jsou tradiční pokrm, který si oblíbili lidé po celém světě. Jejich příprava může být uměním, které vyžaduje nejen…
i
Zajímavosti

Matka, která přišla o své 12denní dítě, prosí: Přestaňte líbat…

Minulý týden se na Facebooku objevil emotivní výbuch americké ženy kvůli smrti její dvanáctidenní dcery. Situace, kterou sdílela maminka Presley…