Menu

Zastavte ničení vaší zahrady pomocí popela! Mšice mají váš oblíbený keř na dosah – jak se bránit?

i
Martin Jelínek

Příprava vlastního ekologického postřiku na mšice je účinným způsobem, jak se zbavit těchto škůdců v zahradě bez použití chemických přípravků. Mšice jsou pro rostliny škodlivými škůdci, kteří sají šťávu z listů, stonků a plodů a způsobují tak jejich poškození a úhyn. Proto je důležité s bojem proti nim začít co nejdříve, nejlépe při zpozorování prvních jedinců na rostlinách.

Pro přípravu postřiku na mšice potřebujeme 100 gramů dřevěného popela, který je možné získat například z grilu nebo krbu. Popel je třeba rozpustit ve dvou litrech vody a k směsi přidat pár kapek ekologického tekutého mycího prostředku nebo tekutého mýdla, což zajišťuje, že postřik snadno usadí na rostlinách a nespláchne se z nich. Směs je třeba nechat odstát několik hodin, přeceďte ji a nalijte do postřikovače, kterým postříkáte rostliny.

Příprava vlastního postřiku na mšice

Další možností, jak se mšic zbavit, je přilákat jejich přirozeného nepřítele – slunéčka. Tyto brouci jsou schopni během jednoho dne zkonzumovat až 50 mšic, což znamená, že jsou velmi účinným pomocníkem v boji proti nim. Abyste slunéčka přilákali do své zahrady, můžete na keřích, stromech a dalších rostlinách zavěsit žluté stuhy, hadry nebo stuhy, což je barva, která slunéčka přitahuje.

Kromě postřiku a slunéček můžeme mšice odradit i jinými prostředky. Například česnekový nálev, který se aplikuje na rostliny, může mšice odradit svým zápachem. Další možností je použití bylinných odvarů, například z kopřivy nebo pelyněku, které mají odstrašující účinek na mšice.

Jak odradit mšice z vaší zahrady

Je důležité mít na paměti, že postřiky jsou účinné pouze tehdy, pokud jsou aplikovány včas. Čím dříve se s bojem proti mšicím začne, tím větší šance na úspěch. Po aplikaci postřiku je důležité monitorovat stav rostlin a v případě potřeby aplikovat postřik znovu. Je třeba mít na paměti, že dešťové srážky mohou postřik z rostlin spláchnout, takže po každé větší přeháňce je vhodné postřik opakovat.

Kromě výše zmíněných metod je důležité i prevence proti mšicím. Pokud jsou rostliny zdravé a silné, mají větší šanci odolat mšicím a jiným škůdcům. Je proto nutné dbát na kvalitní pěstování rostlin, pravidelně je zalévat a hnojit a odstraňovat poškozené části rostlin.

Mohlo by Vás zajímat: Přišla o tvář kvůli make-upu? Varování TikTokerky ukazuje, jak nečisté štětce mohou poškodit pokožku!

i
Zajímavosti

Otec se rozhodne potrestat dceru potom co se směje spolužákovi…

I když bychom rádi věřili, že naše děti jsou dokonalé, pravda je, že žádná z nich není. Neříkáme tím, že…
i
Zajímavosti

Dokážete vysvětlit co se stalo chvíli po smrti královny Alžběty…

V roce 2022 nás náhle opustila královna Velké Británie Alžběta II.  Krátce po jejím úmrtí se před Buckinghamským palácem začaly…
i
Zajímavosti

Jestli držíte své dítě za ruku takhle, ihned přestaňte. Můžete…

Dříve bylo prokázáno, že dotyk dítěte s kůží matky a naopak má velký význam. Stejně důležité je i nošení dítěte,…
i
Česko

Student pomohl dvanáctiletému chlapeci v centru Ostravy od násilníků, výzvám…

Dětství ve stínu strachu Násilí ve veřejném prostoru V dnešní době se stává běžným, že veřejná místa, která by měla…
i
Česko

Zoufalá slova otce mrtvých dětí z Hořovic na Berounsku. V…

Vražda v Hořovicích: Pohled do pozadí tragické události Záhadná smrt matky a dvou dětí V sobotu ve městě Hořovice na…
i
Česko

Proč tvrdí Jana Kirschner, že každý nejlepší čech má něco…

Brexitem změněný život Jany Kirschner Jana Kirschner, slavná slovenská zpěvačka, se ocitla v centru pozornosti, když se přestěhovala do Británie…