Mít klíč ve dveřích je pohodlný zvyk. Jdete domů, necháte je v zámku, víte, kde je najdete, a nemusíte se o nic starat. Ale to není tak docela pravda. Jak se ukazuje, tato vymoženost usnadňuje zlodějům proniknout do vašeho domova. I když není nikdy možné úplně zastavit případné vetřelce, aby se dostali dovnitř, můžete je zpomalit a otrávit jejich pokusy dostat se dovnitř co nejvíce. Sečteno a podtrženo, nemá smysl jim ulehčovat „práci“ procházením tohoto základního detailu. Ano, víme, že takto máte přehled o svých klíčích. Ale máte to i vy, když vám balíček visí na háčku někde v chodbě.
Zloději budou nepochybně rádi, když necháte klíč v zámku. Pak jej mohou snadno použít k rybaření, nebo použít zamykací párátko k otevření dveří. Naprostá většina prodávaných dveřních zámků používá stejný mechanismus. Vložením správného klíče dovnitř odemknete vnitřní ochranu. Slouží k zabránění otevření nesprávným klíčem. Jakmile je ale tato obranná linie narušena, zámek snadno „rozbije“ i zloděj začátečník bez speciálního vybavení. To potvrdil i zámečník Pavel C., který situaci přirovnal k majiteli bytu, který si mohl pozvat zloděje na kávu a koláč.
Jedná se o velmi nebezpečnou metodu, protože bude prospěšná pouze pro lupiče a způsobí potíže oběti. V závislosti na klíči, který se hodí k vašemu typu zámku, může zloděj vyrobit univerzální model. Dokázalo „rozbít“ asi 50 000 zámků stejného typu. Do toho se dostane i úplný amatér. Další výhodou Banditu je, že se jedná o zcela tichou metodu. Potřebujete pouze klíč a kladivo, případně postačí i šroubovák.
Jak to vlastně funguje? Zloděj vloží klíč do vašeho zámku, ale nezasune jej až na doraz. Další údery kladivem nebo šroubovákem otřese celým zámkem a mechanismus se s největší pravděpodobností uvolní. Z dálky to vypadá jako běžná situace, kdy se dveře neotevřely úplně a plynule. V tom případě, kdo by si nepomohl něčím těžším, že? Tato metoda také nezanechává na zámku žádné stopy.