Miliony lidí na celém světě trpí kyselým refluxem a počet případů se zvyšuje. Pokud jste tam byli, víte, jak to může být nepříjemné. Reflux je diagnostikován, když se kyselina ze žaludku pravidelně vrací do jícnu, což způsobuje pálení, bolest a modřiny sliznic. Podívejme se blíže na problém a zjistěte, proč můžete zažít tyto situace.
Existuje celkem sedm hlavních příznaků. Můžete pociťovat pálení na hrudi, někdy zasahující až do krku a způsobující velmi hořkou chuť v ústech. Ale pálení žáhy jste už určitě zažili. Dalším příznakem jsou potíže s polykáním, bolest na hrudi (hlavně v dolní části) nebo bolest v krku. Můžete ale také cítit knedlík v krku, suchý kašel nebo zvracení. Za těmito stavy může být mnoho faktorů, které mohou vést k refluxu.
Jedním z faktorů, který rozhodně můžete ovlivnit, je kouření. Všichni víme, že kouření je nezdravé, ale málokdo ví, že může způsobit i pálení žáhy. Nikotin uvolňuje svěrač mezi dolním jícnem a žaludkem, což způsobuje reflux. Mohou ji však způsobit i některé léky. Způsobuje ji především lék proti bolesti ibuprofen, nesteroidní antirevmatika, léky na vysoký krevní tlak nebo antibiotika.
Dalším možným důvodem je konzumace rybího tuku, který je velmi užitečný jako doplněk stravy pro posílení našeho zdraví, ale může také způsobit kyselý reflux. Pokud jej užíváte a pociťujete pálení žáhy, okamžitě přestaňte, jinak se potíže jen zhorší. Poslední častou příčinou žaludečního refluxu je stres. Stres zvyšuje produkci žaludeční kyseliny. Takže vaše tělo může pociťovat pálení žáhy z duševního stresu. Místo toho, abyste zkusili léky na pálení žáhy, můžete také zkusit dechová cvičení, meditaci nebo jógu pro úlevu od stresu.
zdroj: irecept.cz