Tajemství za naší posedlostí křupavým jídlem odhaleno! Jaký je skutečný důvod, proč se křupání stalo naší neodolatelnou vášní? Překvapivá odpověď v článku! - SvětŽivě.cz

Tajemství za naší posedlostí křupavým jídlem odhaleno! Jaký je skutečný důvod, proč se křupání stalo naší neodolatelnou vášní? Překvapivá odpověď v článku!

Martin Jelínek

Chipsy, krekry a dokonce i některé druhy ovoce a zeleniny nám dokážou vyvolat křupavý zážitek při jejich konzumaci. Proč si však takové jídlo tak vychutnáváme a máme ho rádi? Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná a může překvapit. Většina z nás si myslí, že máme křupavá jídla rádi prostě jen proto, že je to tak. To však není zcela pravda. Skutečnost, že jídlo křupe, je subtilním signálem pro naši podvědomou mysl, která získává určité konkrétní informace o konzumovaném jídle.

A právě tato zkušenost nás tak baví. Přesnou povahu tohoto jevu si vysvětlíme v následujícím vysvětlení. Křupavost jídla znamená čerstvost a zdravost (může to však být zajímavé, co si myslí výrobci chipsů…). Pro naše předky to znamenalo, že pokrm je čerstvý a zdravý. A to zase znamenalo, že ho můžeme bezpečně jíst a získáme z něj cenné živiny. Před 100 až 200 lety, kdy chipsy a podobné pochutiny ještě neexistovaly, křupání bylo spojováno s konzumací pouze ovoce a zeleniny.

Psychologický význam křupání: Proč si tolik užíváme křupavé jídlo?

Tyto potraviny byly tehdy jedinými dostupnými zdroji křupavosti (což je vlastně docela zábavné!). Z důvodu naší minulosti, která sahá až stovky a tisíce let zpět, jsme nevědomky propojili chroupání s něčím pozitivním a proto si ho tak užíváme při konzumaci svačin, bez ohledu na to, zda jsou skutečně zdravé či nikoliv. Existuje však ještě jeden menší důvod, proč pociťujeme radost z žvýkání…

Proč si tak rádi užíváme křupavá jídla? Chroupání různých potravin nám přináší potěšení, protože stimuluje další smysl – sluch. Tímto způsobem obohacuje naše obecné zážitky s jídlem a umožňuje nám je ještě více vychutnat. Zde je také důležité vybudovat určitý rituál. Pokud pravidelně konzumujete křupavé brambůrky a popcorn při sledování filmů s přáteli během společných večerů, zvuky, které při tom vznikají, vám připomenou tyto příjemné okamžiky a podvědomě je obnoví ve vaší mysli.

Rituály a společnost: Jak křupání jídla posiluje naše sociální vazby

Jak vidíte, můžete si žvýkání vychutnávat mnoha způsoby. Křupavost jídla hraje v našem vnímání potravy důležitou roli. Psychologicky působí jako stimul, který obohacuje naši zkušenost s jídlem a přináší nám potěšení. Zvuk křupání aktivuje naši sluchovou vnímavost a přidává další vrstvu zážitku. Tím se jídlo stává smyslově bohatším a vzbuzuje v nás pozitivní asociace.

Mohlo by Vás zajímat: Tabu nebo odvaha? Žena odmítla domov pro seniory a přinesla si seniorku domů, a teď to celá rodina lituje