Menu

Tajemná opuštěná města Divokého západu: Navštivte duchovní města, která stojí dodnes!

iZdroj: pixabay.com
Martin Jelínek

Existuje mnoho opuštěných měst, které stojí dodnes, i když jejich obyvatelé uprchli před desítkami nebo dokonce stovkami lety. Návštěvníci se mohou dodnes procházet po těchto strašidelných místech a vidět zchátralé saloony ze dní divokého západu, jednocelové věznice a působivé hřbitovy. South Pass City je jedním z největších historických míst ve Wyomingu a opuštěné místo je každoročně otevřené pro návštěvníky od poloviny května do poloviny října. Oblast byla dříve domovem více než 30 zlatých dolů na Oregonské stezce – ale krátce poté, co byly uzavřeny, se stala duchovním městem. Byla zapsána do Národního registru historických míst a město hrálo také důležitou roli v historii žen.

South Pass City bylo místem, kde byl přijat zákon, který učinil Wyoming prvním teritoriem, kde ženy mohly volit a zastávat veřejné funkce po podepsání zákona v roce 1869. Tato svoboda byla ženám udělena po celé zemi až v roce 1920. V polovině 70. let se populace South Pass City snížila na asi 100 lidí. V následujících letech začalo mnoho domů a obchodů v městě chátrat.

Bodie, poblíž státní hranice Nevady v pohoří Sierra Nevada a 75 mil jihovýchodně od jezera Tahoe, byla popsaná jako skutečné duchovní město – s budovami, které stále zřící. Duchovní město leží v nadmořské výšce 8 500 stop a během zlaté horečky bylo opět jedním z měst plnících se lidmi. V roce 1879 zde žilo asi 10 000 obyvatel zlatých dolů – ale v roce 1915 bylo oficiálně označeno jako duchovní město.

Bodie bylo vyhlášeno kalifornským historickým památníkem, což znamená, že město bude zachováno v následujících letech, a každoročně přivítá asi 200 000 návštěvníků. Mezi budovami ztracenými ve zlaté horečce duchovního města z Divokého západu jsou dřevěné kostely a benzínový pumpy – s pozůstatky starých nákladních aut stále v blízkosti. Interiéry některých zchátralých budov jsou dodnes vidět – a často obsahují běžné předměty, jako jsou porcelánové talíře a novinové výstřižky.

Texola leží na slavné americké Route 66 – ale v roce 2010 zde žilo pouze 36 obyvatel. Město v průběhu let skutečně prodělalo změny v názvu – což odráží změny státních hranic. Dříve se jmenovalo Texokla a Texoma podle Texasu a Oklahomy. Texola rychle rostla v 20. letech a v roce 1930 dosáhla svého vrcholu s počtem obyvatel 581, a oblast měla kvůli vytvoření Route 66 rozvíjející se místní ekonomiku.

Ale v následujících desetiletích se počet lidí žijících v této oblasti kvůli nedostatku produkce bavlny – což bylo ve svých raných letech město známé – postupně snižoval. Jednou z mála věcí, kterou mohou návštěvníci vidět, když přijdou do Texoly, je zvláštní jednocelové vězení u silnice. Postavena na konci 19. století, jedná se o jednotku s železnou mříží a oknem.

Zdroj: uberalles.live

iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Žena ležící na smrtelné posteli se po 25 letech loučí…

  Je vždy těžké se rozloučit s někým, koho máme rádi, bez ohledu na to, zda se jedná o přítele,…
iZdroj: unsplash.com
Svět

Tento učitel udělal něco neuvěřitelného pro svého studenta s autismem.…

Lidé, kteří znají někoho s autismem, vědí, že diagnóza může být složitá a postižená osoba se může snadno dostat do…
iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Video: Natáčejí mladou maminku, která porodila pět dětí. Takto zvládne…

Většina rodičů si to neumí představit. Stačí jim jedno dvě děti a jak se říká, je hotovo. Maminka, kterou vám…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později.…

V poslední době je téma penzí opět vyhrocené. A tentokrát se ukázalo, že jde opravdu do tuhého a že je…
iZdroj: www.ifunny.eu
Zajímavosti

Otec vede děti na vodítku. Nahrávka vyvolala mezi uživateli internetu…

Jedenatřicetiletý otec z Kentucky byl zaplaven nenávistí poté, co zveřejnil video, jak na vodítku svých pěti dětí. Na internetu se…
iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Pokud si všimnete podobného háčku na toaletách nebo v šatně,…

Maličké a neškodné háčky, co by se asi tak mohlo stát. A proč by měl člověk zavolat policii v moment,…