Menu

Tabulka, která Vám přesně řekne, za jak dlouho můžete sednout za volant, víte za jak dlouho z Vás vyprchá pivo nebo víno?

iZdroj: unsplash.com
Martin Jelínek

Ať už se jedná o rodinnou oslavu, setkání s přáteli nebo posezení se spolupracovníky, všichni alespoň jednou za čas milujeme sklenku dobrého vína. Většina lidí neví, jak dlouho trvá, než se alkohol z jejich těla vyloučí natolik, aby mohli znovu bezpečně řídit auto. Samozřejmě je ještě lepší, když si zavoláte taxíka a nejedete hned po oslavě. Po oslavě půlky dne si ale nemusíte být jisti, jestli ráno ještě něco máte.

Pamatujte, že policie nikdy nespí, a zvláště když dojde k velkému incidentu, lidé mají tendenci přijmout přísnější opatření a odjet. Alkoholismus vede nejen k pokutám, ale také k dopravním nehodám, při kterých můžete zranit nebo zabít sebe i ostatní. Účinky alkoholu mohou negativně ovlivnit vaši reakční rychlost a rozhodování. Mozek se zpomaluje, zvyšuje se napětí a není možné plně kontrolovat jeho činnost.

Nelze to samozřejmě paušalizovat, protože důležité je množství, procento a hmotnost pijáka. Podívejme se na několik příkladů. Velká sklenice piva (4% alkoholu) zmizí za téměř 3 hodiny u 60kg osoby a 2½ hodiny u 70kg osoby. Pokud máte více než 100 kg, trvá to pouze 1 hodinu a 44 minut. Čím vyšší je tělesná hmotnost, tím kratší dobu trvá odpaření alkoholu.

Máte rádi červené víno? Klasické víno má obsah alkoholu kolem 18 %. Při spotřebě 300 ml potřebujete 7 hodin a 50 minut (60 kg), 6 hodin a 43 minut (70 kg), 5 hodin a 52 minut (80 kg), 5 hodin a 13 minut (90 kg) nebo 4 hodiny a 42 minut (100 kg kg). Jak vidíte, nejde jen o pár minut, takže po noci strávené autem byste neměli jezdit dlouho. Pokud rádi pijete silný alkohol, jako je rum nebo slivovici, můžete zůstat alkoholem až 15 hodin po jeho vypití (při vypití 300 ml).

zdroj: irecept.cz

iZdroj: pixabay.com
Zajímavosti

Učitel nechává ve třídě prázdnou židli, aby dal dětem důležitou…

Děti prožívají všechno  více než dospělí. A dokáží si některé věci pamatovat až do dospělosti. Právě to se stalo Danu…
iZdroj: www.pexels.com
Svět

Právě dorazila smutná zpráva: Richard Gere na rodinné dovolené nečekaně…

Slavná filmová hvězda Richard Gere byl během své dovolené v Mexiku náhle přijat do nemocnice. Důvodem hospitalizace byl silný kašel,…
iZdroj: www.pexels.com
Zajímavosti

Ve věku 83 let odešla hudební legenda: Královna Rock’n’Rollu Tina…

Tina Turner, americko-švýcarská zpěvačka, která se proslavila svým unikátním chraplavým hlasem, zemřela ve středu ve věku 83 let po dlouhé…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Zastavte ničení vaší zahrady pomocí popela! Mšice mají váš oblíbený…

Příprava vlastního ekologického postřiku na mšice je účinným způsobem, jak se zbavit těchto škůdců v zahradě bez použití chemických přípravků.…
iZdroj: unsplash.com
Co se děje

Vyhrála v loterii miliony, ale nenašla lásku: Co se stalo…

Jane Park, 23letá Britka, vyhrála v loterii před několika lety více než 1,3 milionu dolarů. Přestože se to může zdát…
iZdroj: pixabay.com
Zajímavosti

Slepice snáší vejce s ocasem: Když se farmář pídil po…

Vsadíme se s Vámi že vejce s ocasem jste ještě v životě neviděli. Uživatelé internetu jsou při pohledu na tuto…