Pátrání a úklid postižených oblastí ve Valencii
Španělská vláda se potýká se sílicí kritikou místních obyvatel, kteří poukazují na nedostatečné varování před blížící se katastrofou. V reakci na to vyčlenila vláda celkem 7500 vojáků, kteří mají pomoci s pátráním po obětech a úklidem zaplavených oblastí. V rámci rozsáhlých operací jsou vojáci i jednotky záchranných složek rozmístěny zejména v podzemních garážích u nákupních center a na dalších místech, kde se zdržovala voda.
Oblasti zasažené katastrofou
Záplavy zasáhly především regiony Valencie a Katalánsko, kde bouře a přívalové deště způsobily masivní škody. V Barceloně došlo kvůli nepříznivému počasí ke zrušení a odložení více než 50 letů. Hasiči a záchranáři pátrají v podzemních garážích, kde zůstalo uvězněno množství vozidel.
Kritická situace v podzemních garážích
U obchodního centra Bonaire nedaleko valencijského letiště jsou podzemní prostory zaplaveny, což komplikuje záchranné práce. Podle deníku El País se spekuluje o stovkách obětí, ale ministerstvo vnitra tyto informace zatím nepotvrdilo. Hasiči a policisté pátrají po možných obětech ve vodě, která dosahuje výšky téměř jednoho metru.
Reakce španělské vlády a místních obyvatel
Nasazení vojáků a vojenské pomoci
Na místě již působí 5000 vojáků a dalších 2500 je připraveno posílit záchranné operace. Vojenská loď naložená zásobami, včetně pitné vody a potravin, je na cestě do zasaženého regionu. Ministryně obrany Margarita Roblesová informovala veřejnost o dalších opatřeních, která mají zmírnit dopady katastrofy.
Nespokojenost místních obyvatel
Místní obyvatelé kritizují španělské úřady a samosprávy za to, že včas neinformovaly o hrozícím nebezpečí. Náhlá povodeň zaskočila mnoho lidí na cestě domů, což vedlo ke značnému rozhořčení mezi místními obyvateli. Premiér Pedro Sánchez a král Felipe VI. se při návštěvě setkali s odporem a nesouhlasem obyvatelstva.
Vojenské operace a podpora
Nasazení vojenských jednotek
Vojenské síly se soustředí na koordinaci pátrání a pomoc záchranářům. Armáda přivezla potřebné prostředky a prostřednictvím lodí a kamionů zajistila dodávky nezbytných zásob do nejvíce postižených oblastí.
Pomoc záchranných složek a hasičů
Jednotky hasičů jsou zapojeny do odčerpávání vody z podzemních prostor a asistují při zajišťování bezpečnosti. V rámci pátrání prozkoumávají garáže s kapacitou více než 1500 parkovacích míst, kde voda uvěznila stovky vozidel. Televize RTVE přinesla záběry, na nichž záchranáři projíždějí garážemi na člunech, aby zkontrolovali každý zaplavený automobil.
Vojenské dodávky a humanitární pomoc
Do regionu dorazily kamiony s vodou a potravinami. V oblasti, kde je nedostatek potravinových zásob, přichází pomoc v podobě vojenské podpory a zásobovacích lodí.
Historie a důsledky bleskových záplav
Nejhorší poválečná katastrofa
Podle odborníků je tato povodeň nejhorší bleskovou katastrofou od konce druhé světové války. Záplavy připomínají potřebu připravenosti na přírodní katastrofy a nutnost rychlé reakce ze strany vlády a záchranných složek.
Dopady na infrastrukturu a ekonomiku
Záplavy vážně zasáhly infrastrukturu regionu. Silnice a letiště byly uzavřeny, což výrazně ovlivnilo ekonomiku regionu. Obchodní centra, která se nacházela v záplavových oblastech, budou potřebovat rozsáhlou rekonstrukci a čištění.
Změny v přístupu k prevenci katastrof
V reakci na situaci a kritiku zvažují španělské úřady zavedení nových opatření. Odborníci se zaměřují na včasné varování a prevence jako klíčové faktory, které mohou zmírnit dopady podobných katastrof v budoucnu.
Autovia de Castelldefels y aeropuerto de Barcelona pic.twitter.com/8BJXuGRoU1
— Luis Benguerel (@LuisBenguerel) November 4, 2024
zdroj: blesk.cz
zdroj: hl.obrázek
zdroj: fotka1