Menu

Oživení zapomenutého: Jak jsem přeměnil zchátralý řecký dům za 100 000 eur v krásné sídlo.

iZdroj: pixabay.com
Martin Jelínek

Sarah přeměnila zchátralý starý dům na nádherný domov v jejím největším projektu rekonstrukce dosud – a dokumentovala celou cestu. Padesátiletá matka tří dětí objevila tento 124 let starý vrak na internetu v únoru 2021, ale kvůli přísným opatřením proti Covidu v Řecku si ho nemohla prohlédnout, než ho koupila. Sarah říká: „Kupuji mnoho věcí online – kupuji nábytek, látky a cokoli. Jsem zvyklá jít online a posoudit, zda je něco dobré nebo ne, a myslím, že to bylo rozšířením této zvyklosti, což bylo způsobeno omezeními kvůli Covidu!“

„Ale Skiathos mě ještě nikdy nezklamal. Je to prostě krásné. Nějak jsem přesvědčila svou rodinu, proč by to nemohlo být při nákupu nemovitosti online?“ Přestože byli manžel a synové Sarah velmi skeptičtí k této myšlence, nakonec ji podpořili a rozhodli se společně s ní. Když Sarah navštívila dům, který byl pět let opuštěn a silně zapáchal rybami, uvědomila si rozsah projektu, který se ujala. Dům byl postaven v roce 1899 a patřil zesnulé matce majitele a rodina ho vlastnila už nějakou dobu. Sarah popisuje, že dům byl v tak špatném stavu, že musel být téměř zcela přestavěn. Muselo se vyměnit střecha, dřevěné trámy a podlahy a provést izolaci proti vlhkosti.

Navzdory jasným pokynům, aby byly původní prvky zachovány, bylo některé z nich opomenuto. Restaurace v Řecku není příliš rozšířená kultura – spíše se demoluje a staví znovu. Stavební dělníci se však snažili pokyny dodržet. Naštěstí se podařilo ostrovanovi a dlouholetému příteli Kostasovi Yiannitsisovi, který projekt vedl během Sarahovy nepřítomnosti, zachránit nábytek ze sutin a spojil se s místním Yiorgosem Karafelasem, který se jako koníček věnuje obnově nábytku.

Po dokončení práce se Sarah a její rodina rozhodli oslavit otevření domu tím, že uspořádá Sarah se svým týmem pracovala na projektu po dobu devíti měsíců a po mnoha náročných momentech bylo jejich úsilí konečně odměněno. Bývalá trosek se stala nádherným domovem a mnoho lidí z okolí se na ni podívalo s obdivem.

Sarah se cítí vděčná za příležitost a za pomoc svých přátel a sousedů při obnově domu. Její nový domov je důkazem toho, že s odhodláním a tvrdou prací je možné přeměnit i největší trosek v krásný a útulný domov.

Celý proces byl také zdokumentován Sarahiným týmem, který zveřejňoval videa a fotografie na sociálních médiích. Sarah doufá, že tímto způsobem může inspirovat další lidi k obnově starých a zanedbaných domů a k vytváření krásných a útulných prostor pro rodiny a komunity.

Zdroj: uberalles.live

iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Žena ležící na smrtelné posteli se po 25 letech loučí…

  Je vždy těžké se rozloučit s někým, koho máme rádi, bez ohledu na to, zda se jedná o přítele,…
iZdroj: unsplash.com
Svět

Tento učitel udělal něco neuvěřitelného pro svého studenta s autismem.…

Lidé, kteří znají někoho s autismem, vědí, že diagnóza může být složitá a postižená osoba se může snadno dostat do…
iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Video: Natáčejí mladou maminku, která porodila pět dětí. Takto zvládne…

Většina rodičů si to neumí představit. Stačí jim jedno dvě děti a jak se říká, je hotovo. Maminka, kterou vám…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Někteří lidé budou odcházet do důchodu dříve a někteří později.…

V poslední době je téma penzí opět vyhrocené. A tentokrát se ukázalo, že jde opravdu do tuhého a že je…
iZdroj: www.ifunny.eu
Zajímavosti

Otec vede děti na vodítku. Nahrávka vyvolala mezi uživateli internetu…

Jedenatřicetiletý otec z Kentucky byl zaplaven nenávistí poté, co zveřejnil video, jak na vodítku svých pěti dětí. Na internetu se…
iZdroj: unsplash.com
Zajímavosti

Pokud si všimnete podobného háčku na toaletách nebo v šatně,…

Maličké a neškodné háčky, co by se asi tak mohlo stát. A proč by měl člověk zavolat policii v moment,…