Olizuje Vám váš pes ruku? Je to výraz jeho lásky nebo nebezpečného chování? - SvětŽivě.cz

Olizuje Vám váš pes ruku? Je to výraz jeho lásky nebo nebezpečného chování?

Martin Jelínek

Pes je jedním z nejoblíbenějších domácích zvířat na světě a je velmi oblíbený pro svou schopnost být věrným a oddaným přítelem svého pána. Jednou z nejčastějších forem komunikace mezi psem a jeho majitelem je olizování. Pokud pes olízne ruku svého pána, může tím vyjádřit několik různých věcí.

V první řadě je důležité poznamenat, že psi jsou velmi citlivá a vnímavá zvířata, která dokážou vycítit naše emoce a reagovat na ně. Olizování ruky může být pro psa způsobem, jak nám vyjádřit svou náklonnost a lásku. Pokud nás pes olízne, může tím chtít říct, že nás má rád a že mu na nás záleží. Psi jsou velmi intuitivní zvířata, která dokážou rozpoznat, když jsme smutní nebo podráždění, a mohou nám svým olizováním pomoci se uklidnit.

Olizování ruky může být také způsobem, jak pes vyjádří své poddajné chování a respekt k vůdci smečky. Psi jsou zvyklí na hierarchické uspořádání, ve kterém vůdce smečky je nejvyšší autoritou. Pokud pes olízne ruku svého pána, může tím ukázat, že mu respektuje a že je mu podřízený.

Dalším důvodem, proč pes může olizovat ruku, je snaha o komunikaci. Psi mají velmi omezené možnosti, jak nám vyjádřit své potřeby a touhy, a olizování může být způsobem, jak nám naznačit, co chtějí. Například pes může olizovat ruku, když má žízeň a chce nám naznačit, že by chtěl vodu. Pokud pes olizuje ruku intenzivněji nebo snaživěji, může to být signálem, že má nějaký problém, jako je bolest, úzkost nebo nemoc.

V neposlední řadě může olizování ruky být také pro psa způsobem, jak si udržovat svou hygienu. Psi jsou zvířata, která se často olizují a olizování ruky může být součástí jejich hygienického rituálu.