Nebijte své děti! Kromě toho, že pro ně nebudete ve svém životě dobrým příkladem, můžete vážně zhoršit jejich chování, což určitě nechcete. Co se podle odborníků stane? - SvětŽivě.cz

Nebijte své děti! Kromě toho, že pro ně nebudete ve svém životě dobrým příkladem, můžete vážně zhoršit jejich chování, což určitě nechcete. Co se podle odborníků stane?

Martin Jelínek

Výprask může mít velmi negativní dlouhodobé dopady na chování dítěte, tvrdí vědci. Nedávno zveřejněná studie zjistila, že výprask může ve skutečnosti způsobit, že se děti budou chovat špatně a způsobit jim fyzickou újmu. Bohužel tento způsob trestání dodnes používá velké množství rodičů, protože to dělali i jejich rodiče. Co si však neuvědomují, je to, že ve skutečnosti svým dětem ubližují a narušují jejich emoční vývoj.

 

Vědci na základě velkého množství dat dospěli k závěru, že výprask v průběhu času zvyšuje problémy s chováním, včetně zvýšené agrese, antisociálního chování a rušivého chování. Prokázali také, že žádné z dětí nebylo v dospělosti vděčné za výprask a nemělo to na ně žádný pozitivní vliv.

„Fyzické tresty jsou stále častěji považovány za formu násilí, která zraňuje děti,“ napsal jeden z expertů studie. „Konzistence těchto výsledků naznačuje, že tělesné tresty mohou dětem ublížit.“ Podle studie UNICEF z roku 2017 asi 250 milionů dětí na celém světě (přibližně 6 z 10) pravidelně zažívá fyzické tresty.

Dobrou zprávou je, že stále více rodičů nyní experimentuje s netělesnými tresty. Americká akademie pediatrů tvrdí, že netělesné tresty jsou stejně účinné, ne-li lepší. Místo toho, aby to porazili, předložili tři možnosti:

  • nastavení přísných pravidel,
  • odstranění oblíbené hračky,
  • snížení času stráveného před obrazovkou.

Nezáleží na tom, jestli jste si v dětství prošli tím samým. Neměli byste to svému dítěti dělat. Pokud ne, pravděpodobně ve svém okolí znáte někoho, kdo takto řeší neposlušnost a konflikty u dětí bez ohledu na jejich věk. Je úžasné, jak rodiče dokážou tvrdou rukou potrestat velmi malé dítě, které ještě neví, co dělá a proč dostalo výprask. Měli bychom si toto chování uvědomit a odstranit ho ze svého života.