Výprask může mít velmi negativní dlouhodobé dopady na chování dítěte, tvrdí vědci. Nedávno zveřejněná studie zjistila, že výprask může ve skutečnosti způsobit, že se děti budou chovat špatně a způsobit jim fyzickou újmu. Bohužel tento způsob trestání dodnes používá velké množství rodičů, protože to dělali i jejich rodiče. Co si však neuvědomují, je to, že ve skutečnosti svým dětem ubližují a narušují jejich emoční vývoj.
Vědci na základě velkého množství dat dospěli k závěru, že výprask v průběhu času zvyšuje problémy s chováním, včetně zvýšené agrese, antisociálního chování a rušivého chování. Prokázali také, že žádné z dětí nebylo v dospělosti vděčné za výprask a nemělo to na ně žádný pozitivní vliv.
„Fyzické tresty jsou stále častěji považovány za formu násilí, která zraňuje děti,“ napsal jeden z expertů studie. „Konzistence těchto výsledků naznačuje, že tělesné tresty mohou dětem ublížit.“ Podle studie UNICEF z roku 2017 asi 250 milionů dětí na celém světě (přibližně 6 z 10) pravidelně zažívá fyzické tresty.
Dobrou zprávou je, že stále více rodičů nyní experimentuje s netělesnými tresty. Americká akademie pediatrů tvrdí, že netělesné tresty jsou stejně účinné, ne-li lepší. Místo toho, aby to porazili, předložili tři možnosti:
- nastavení přísných pravidel,
- odstranění oblíbené hračky,
- snížení času stráveného před obrazovkou.
Nezáleží na tom, jestli jste si v dětství prošli tím samým. Neměli byste to svému dítěti dělat. Pokud ne, pravděpodobně ve svém okolí znáte někoho, kdo takto řeší neposlušnost a konflikty u dětí bez ohledu na jejich věk. Je úžasné, jak rodiče dokážou tvrdou rukou potrestat velmi malé dítě, které ještě neví, co dělá a proč dostalo výprask. Měli bychom si toto chování uvědomit a odstranit ho ze svého života.