Moruše je zázrak přírody. Její blahodárné účinky se dnes využívají téměř všude. Díky svým vlastnostem je nepostradatelná v každé domácnosti.
K dostání jsou moruše bílé, černé a červené. Její plody se snadno zaměňují s malinami. Snad proto se jí říká maliník. Nejčastěji se konzumují listy moruše. Proto se moruše vysazovaly podél cest a jejich plody se sušily a práškovaly a používaly jako umělé dochucovadlo. Z moruší se také vyrábí morušové víno a džem.
Nejznámější účinky na zdraví
- Chrání buňky před radikály
- antiseptické účinky
- Pročišťuje organismus, pomáhá játrech
- Prevence vzniku rakoviny
- Prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění
- odstraňuje kašel
- Odstraňuje bolesti břicha a plynatost
- Podporuje pravidelnou stolici
- Normalizuje hladinu cukru v krvi
- Snižuje vysoký cholesterol
- Snižuje vysoký krevní tlak
- Prevence vzniku anémii
- Prevence vzniku Osteoporózy
- Podporuje tvorbu červených krvinek a kostní hmoty
- Zklidňuje nervový systém
Zázračný strom i plody
Černá moruše proti infekci
Tyto bobule mají různé léčivé účinky. Používá se k léčbě infekcí močových cest a při problémech s dýchacími cestami a krkem. Často se používá k léčbě závratí, nespavosti a depresí. Šťáva je užitečná také při kašli a problémech s nadměrným močením a pocením. Je také účinná proti aftám a účinně hojí rány na dásních. Nezralé plody jsou užitečné při průjmech a zralé plody při zácpě.
Bílá moruše našla uplatnění v kosmetice
Moruše se používá především v kosmetice. Morušovník bílý obsahuje inhibitory, které brzdí syntézu melaninu, takže mnoho kosmetických přípravků je určeno k bělení pleti a odstraňování skvrn. Mnoho očních krémů obsahuje morušové bílé, které tonizují a čistí obličej. Její účinky jsou podobné jako u moruše černé, je účinná při artritidě, fyzické slabosti, očních chorobách a nerovnováze nervového systému.
Kůra z moruše pro zdravější střeva
Kůra je výborným prostředkem proti střevním parazitům. Pomáhá při léčení střev a žaludku. Pomáhá také při otravě jídlem, ať už alkoholem nebo houbami. Z kůry se vyrábí i prášek, který se používá k zevnímu použití při ranách.
Ovoce se obvykle sklízí od června do srpna, listy na jaře. V případě moruše je obzvláště výhodné, že ovoce lze konzumovat čerstvé i sušené. Mulberry má opravdu flexibilní použití a jeho konzumace může a jen pomůže našemu zdraví.
Listový čaj z černé moruše pro diabetiky
Život diabetika rozhodně není snadný. Každý den musí dávat pozor na hladinu cukru v těle. Čajový lístkový čaj může pomoci s mnoha problémy s cukrovkou.
Nalijte asi 50 gramů listů moruše na půl litru vroucí vody a nechte ji vyluhovat po dobu deseti minut. Napněte čaj a vypijte jej během dne.
Sirup na záněty v krku a horečku
Každý kilogram černých moruší zalijte 1 litrem vody a přidejte 2 lžičky jablečného octa. Takto získaný sirup nechte 24 hodin odstát. Druhý den přidejte 1 kg hnědého cukru nebo jiného přírodního sladidla. Sirup přiveďte k požadované konzistenci. Vzniklý sirup dejte do sterilizované zavařovací sklenice a několikrát denně ho pijte zředěný vodou.
I pokud jde o tuto zázračnou rostlinu, je třeba mít na paměti, že vše je velmi jedovaté. Proto by se ani meruňky neměly přejídat. Přejídání může způsobit halucinace a zažívací potíže. Nakonec nadělá více škody než užitku. Dopřejte svému tělu každý den špetku moruše a vaše zdraví vám poděkuje.
Zázrak na hubnutí
Přírodní složka obsažená v moruších zvaná rutin pomáhá tělu spalovat kalorie tím, že aktivuje hnědý tuk v těle.
Hnědý tuk se obvykle aktivuje v chladném podnebí, ale může být aktivován také rutinem. Účelem hnědého tuku, známého také jako „dobrý tuk“, je přeměna potravy na teplo. Konzumace bobulovitých plodů vám proto umožní spálit více kalorií.
Další výhodou rutinu je, že pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Moruše můžete přidat do svého jídelníčku nebo si koupit listy bílé a černé moruše jako sušený čaj.