Klíšťata si své oběti vybírají podle krve, o tuto krevní skupinu však zájem nemají

Klíšťata bývají nejen velmi otravná, ale také nebezpečná. Tento roztoč patřící do čeledi klíšťatovití se živí sáním krve nejen savců, ale také i plazů a ptáků. Samotné kousnutí klíštěte vůbec nebolí, po vytažení místo vkusu otéká a nepříjemně svědí. Jde však o nebezpečné parazity, kteří přenáší mnoho infekčních chorob. Mezi ty nejčastější pak patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Jak si ale klíšťata vybírají své oběti?
Klíšťata jsou vybíravá
Světe div se, i klíšťata si potrpí na dobrém jídle, v tomto případě na dobré krvi. A právě proto může být naše krevní skupina mnohem důležitější, než jsme si doposud mysleli. Zmínění parazité si totiž podle vědců moc dobře vybírají, do které krevní skupiny se pustí. Jsou sice hluchá a slepá, čich jim však slouží dobře. Podle vědců díky němu dokáží identifikovat, jakou krevní skupinu jejich oběť má.
Jedna krevní skupina vyčnívá
Nejvíce klíšťata přitahuje vůně květin a také pach potu. Právě proto se tak často rozhodnou napadnout člověka. Vědci se snažili prozkoumat, zda existuje spojitost krevní skupinou člověka a tím, jaké oběti si klíšťata vybírají. Díky podrobnému průzkumu se jim podařilo zjistit, že některé krevní skupiny přitahují klíšťata více, než jiné. Vůbec ta nejoblíbenější je u klíšťat skupina A. Trochu lépe jsou na tom pak lidé s krevní skupinou AB a 0, ve které si libují o něco méně.
A vítězem se stává
Lidé s krevní skupinou B jsou na tom podle nejnovějšího průzkumu nejlépe. Vědci však upozorňují na to, že taková skutečnost nemusí nutně znamenat, že se vám klíště vyhne obloukem. Když je hlad, nakonec si nevybírají. Klíšťata přenášejí infekce nehledě na to, jakou krevní skupinu jejich oběť má. Proto je nejlepší zvážit očkování proti encefalitidě. Samozřejmě nezapomínejte používat repelenty, zvlášť pokud se chystáte chodit ve vysoké trávě. A v neposlední řadě se nezapomeňte po pobytu venku pečlivě prohlédnout.