Menu

Jaké koníčky jste dělali za socialismu? Co byl nejoblíbenější koníček?

SvětŽivě.cz

Martin Jelínek
i
Reklama

Historie Školních Družin

V období socialismu začaly v Československu vznikat různé typy zařízení, jež měly podporovat plnění úkolů socialistické výchovy mladé generace. Mezi tato zařízení patřily především domy pionýrů a mládeže, školní družiny a školní kluby. Síť školních družin se začala formovat již na počátku 50. let 20. století, kdy představovaly jeden z hlavních nástrojů mimoškolní výchovy dětí. Definovány byly jako výchovná a sociální zařízení, která měla matkám školních dětí usnadnit zapojení se do práce tím, že v době mimo vyučování doplňovala péči, kterou rodina kvůli časové tísni nemohla dítěti poskytnout.

Funkce a Cíle Školních Družin

V družinách měly děti za úkol připravovat se na další školní dny a vypracovávat domácí úkoly, což se považovalo za povinnou součást pobytu. Žáci, kteří ve výuce zaostávali, dostávali v družinách doučování. Dětem byla zajištěna strava a kromě studia se účastnily různých sportovních či vzdělávacích aktivit.

Organizace a Personál

Reklama

Družiny působily přímo v budovách škol a jejich vznik byl podmíněn počtem žáků – v roce 1950 byl minimální počet stanoven na dvacet, ve výjimečných případech na patnáct. Na děti dohlížely vychovatelky, jejichž platové ohodnocení bylo velmi nízké. Náplní jejich práce bylo mimo jiné zajišťování drobných technických prací nebo administrativa. Důležitá byla jejich pozice vůči rodině žáka, kde měly působit jako propagátorky péče o dítě a vzory pro nepracující matky.

Spolupráce s Pionýrskou Organizací ČSM

Družiny úzce spolupracovaly s Pionýrskou organizací ČSM. Skupinový vedoucí z ČSM měl za úkol pravidelně navštěvovat družinu ve svém obvodu a pořádat v ní besedy. Tyto besedy měly děti motivovat ke vstupu do Pionýra. Rovněž vychovatelky se snažily, aby žáci viděli v ostatních pionýrech své vzory.

Založení Školních Klubů

V roce 1959 byly na některých školách zřízeny tzv. školní kluby. Zatímco družiny navštěvovaly malé děti, do klubů chodili starší žáci. Ti mohli trávit čas v klubech s větší volností, ale stále za asistence školního personálu.

Školní družiny sehrály významnou roli v socialistické výchově mladé generace v Československu. Jejich funkce nebyla jen v zajištění péče o děti mimo vyučování, ale také v podpoře ideologické výchovy prostřednictvím spolupráce s Pionýrskou organizací ČSM. Navzdory nízkému ohodnocení vychovatelek a administrativním nárokům se družiny staly důležitým nástrojem pro vzdělávání a socializaci dětí ve socialistické společnosti.

 

zdroj: https://www.lifee.cz/

Reklama
Reklama
i
Zajímavosti

Kdysi hvězda, dneska bezdomovec: Takhle šíleně dnes vypadá Jake z…

Příběhů, kdy se z Hollywoodské hvězdy stala troska, je bohužel stále více. Někteří mladí herci mají problém ukočírovat svou slávu…
i
Zajímavosti

Ředitel školy se rozhodl nainstalovat kameru do školní jídelny. Podívejte…

Význam školní kuchyně v každodenním životě Školní kuchyně hrají klíčovou roli v životě studentů. Poskytují nejen výživu, ale také příležitost…
i
Zajímavosti

Pokud nestíhám, vždy udělám tyto masové kuličky s plátky brambor…

Masové kuličky jsou tradiční pokrm, který si oblíbili lidé po celém světě. Jejich příprava může být uměním, které vyžaduje nejen…
i
Zajímavosti

Matka, která přišla o své 12denní dítě, prosí: Přestaňte líbat…

Minulý týden se na Facebooku objevil emotivní výbuch americké ženy kvůli smrti její dvanáctidenní dcery. Situace, kterou sdílela maminka Presley…
i
Zajímavosti

5 znamení zvěrokruhu určených k bohatství, proměňuje vše, čeho se…

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se zdá, že někteří lidé mají zvláštní talent dosáhnout finančního úspěchu bez velkého úsilí?…
i
Zajímavosti

Pamatujete si na tuto Československou bankovku? Podívejte se jak vypadají…

Papírové desetikoruny byly jedny z nejrozšířenějších bankovek a spousta lidí jim v té době říkala "pětka". Málokdo však dnes ví,…