Jaký je skutečný život, proč je Vám v letadle zima?

Chlad v letadlech: Jaký je skutečný důvod a proč je vůbec takový?

Martin Jelínek

Letiště jsou místem tajemství a dobrodružství, kde se setkávají lidé se snem o dovolené nebo pracovní cestě. Ale co když vám přinesou i něco, na co jste vůbec nepomysleli? Každý, kdo kdy vzlétl do vzduchu, ví, že v letadle to nikdy není zrovna tropické léto. Proč vám letecká společnost nepřeje teplo a slunce, a co se vlastně ukrývá za tím chladným závojem?

Podle závratné nové studie, kterou provedla Americká společnost pro testování a materiály, by vám mohlo být chladno kvůli něčemu, co se jmenuje hypoxie. Ano, je to ta podivná věc, kdy se vám ve výškách točí hlava a cítíte se, jako byste se právě ocitli na zábavním kolotoči.

Hypoxie není nějaký nový druh kávy, ale stav, kdy vaše tělo nedostává dostatek kyslíku. To může mít za následek mdloby, které v letadle nechcete zažít ani náhodou!

Vědecký tým zkoumal spojení mezi mdlobami a tlakem a teplotou v letovém prostoru. A co zjistili? Ukázalo se, že hypoxii může rozpumpovat i příliš vysoký tlak v letadle.

Zpocení ve vzduchu: Proč by vás horko v letadle mohlo dostat na kolena?

To vysvětluje, proč vám letecké společnosti nepřikládají velký význam tomu, aby vám bylo horko a teplo. Představte si to – pokud byste se v letadle potili jak na sauně, hrozilo by vám ještě větší riziko než jen to, že byste byli považováni za zpoceného pasažéra. Mdloby a kolapsy by mohly být na pořadu dne!

Takže, abyste se cítili svěže a zbaveni těchto těživých rizik, udržují kabiny chladné jako led. Ocitáte se v chladném ovíji, ale má to smysl – ochrana vašeho zdraví je na prvním místě!

A tak si při vašem dalším letu dejte pozor na tu ledovou atmosféru kolem vás. Teď víte, že to není jen tak pro radost – skrývá se za ní ochrana před nebezpečím, které hrozí i ve vzduchu. Ať je vám tedy chladno či teplo, nezapomeňte, že za tím může stát mnohem více než jen nastavení termostatu!

Mohlo by Vás zajímat: Senzace! Nechali ho plazit se mezi cestujícími: Ochrnutý sportovec žaluje letiště za ponižení