Menu

Bylo za socialismu opravdu lépe, nebo jen zapomínáme na tvrdou realitu minulého režimu?

Často slýcháme, že za socialismu bylo levněji, zdravotnictví fungovalo skvěle a každý měl práci. Ale odpovídá to skutečně realitě, nebo jde o nostalgický pohled, který vytěsňuje nepohodlnou pravdu? V tomto článku se podíváme na pět největších mýtů o životě za minulého režimu a přiblížíme si, jaká byla každodenní realita obyčejných lidí.

Martin Jelínek
Reklama
i
Reklama

Často se v internetových diskuzích setkáme s tvrzeními, že tehdy mohl každý svobodně vycestovat do zahraničí nebo že fronty na banány neexistovaly. Jaká je ale pravda? Je přirozené, že lidé obvykle potlačují negativní vzpomínky, a proto se mnoho lidí dnes dívá na toto období s jistou dávkou nostalgie. Následující článek odhaluje pět nejrozšířenějších mýtů o životě za minulého režimu.

Všechno bylo levnější

Věta „Za minulého režimu bylo všechno levnější“ se často objevuje ve vzpomínkách lidí. Ano, máslo za 10 Kčs a pivo za 2,50 Kčs mohou znít lákavě, avšak realita byla složitější. Ceny nebyly nižší pouze samy o sobě, ale především ve vztahu k průměrné mzdě a důchodům. V přepočtu na dnešní příjmy by si většina občanů zdaleka nemohla dovolit takový komfort, jaký je dostupný dnes.

Špičkové zdravotnictví a zdravější obyvatelstvo

Reklama

Zdravotnictví bylo v ČSSR v některých oblastech na vysoké úrovni, ale běžná péče značně zaostávala za západními zeměmi. Například zatímco v Rakousku nebo Nizozemsku žili lidé delší dobu a úmrtnost v těchto zemích od 70. let postupně klesala, v Československu byla situace opačná. Zdravotnický systém byl omezován nejen nedostatkem lékařského vybavení, ale také minimální možností spolupracovat se západními odborníky.

Práce pro všechny a žádná nezaměstnanost

Jedním z hlavních hesel bylo, že každý měl práci. Toto tvrzení se zakládá na povinnosti pracovat – kdo nepracoval, mohl být dokonce uvězněn za přiživování. Systém tak podporoval umělou přezaměstnanost, kdy byly vytvořeny zbytečné pracovní pozice s velmi nízkou produktivitou. Každý měl tedy povinnost pracovat, ale nikoli svobodně si vybrat pracovní místo nebo profesi.

Nestávaly se žádné katastrofy

S tvrzením, že za socialismu neexistovaly pohromy, se setkáváme poměrně často. Většina katastrof však byla cenzurována a veřejnost byla informována jen o vybraných událostech. Příkladem může být výbuch v Černobylu, o kterém československá média informovala až se zpožděním, když byla tato událost prakticky nepřehlédnutelná.

Cestování bylo svobodné

Cestování bylo za socialismu velmi omezené. Pokud někdo chtěl cestovat do západních zemí, musel prokázat věrnost režimu a projít důkladným schvalovacím procesem. Do některých spřátelených zemí se cestovat sice dalo, ale jen výjimečně. Cestovní pasy často nebyly vydávány, a pokud ano, mohly být kdykoliv odebrány.

Shrnutí

Dnešní pohled na socialistickou éru je ovlivněn nostalgií a zkreslenými vzpomínkami. Tento článek si kladl za cíl přiblížit vám, jaká byla realita tehdejší doby, a vyvrátit nejčastější mýty, které často bývají opakovány v různých diskuzích. Skutečností zůstává, že socialistické období nebylo zlatým věkem, ale spíše dobou, která přinesla mnoho omezení a problémů.

zdroj: extra.cz
zdroj: hl.obrázek
zdroj: fotka1

Reklama
Reklama
i
Česko

Frontman Krucipüsk a jeho syn čelí smrti! Jak tragédie zasáhla…

Zranění Tomáše Hajíčka staršího: nehoda, která zasáhla celou kapelu Metalová kapela Krucipüsk se letos potýkala s nepříjemnými událostmi, když její…
i
Česko

Zemřela Marie Benešová: Od bojovnice za spravedlnost k symbolu politické…

Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti známá pro své dlouholeté působení ve vládních strukturách a svůj vliv na českou justici, zemřela…
i
Česko

Je tento lék náš zachránce nebo tichý Zabiják? Lékaři varují…

Co jsou antibiotika a jak fungují? Antibiotika jsou léky, které byly vyvinuty k ničení bakterií v lidském těle. Používají se…
i
Česko

Proč stále plýtváte jídlem? Tento jednoduchý trik vás může naučit,…

Jogurt a smetana často zůstávají na dně kelímku, což je při vaření obvyklý problém. Mnozí se s tím setkávají, když…
i
Česko

Elektřina za babku? Nízký tarif může ušetřit tisíce, ale má…

Nízký tarif, dříve nazývaný „noční tarif“, představuje možnost, jak výrazně snížit výdaje za elektřinu. V rámci nízkého tarifu platíte za…
i
Česko

Josef Zíma (92) po amputaci nohy riskoval zdraví, jen aby…

Málokdo tomu věřil, když jeho účast ohlašovali, ale přece jen k tomu došlo. Žádná dlouhá rekonvalescence, Josef Zíma se rozhodl…