Kauza, která se táhne již od roku 2016, patří mezi největší skandály týkající se uměleckých padělků v České republice. Hlavní postavy případu jsou manželé Eva a Jaroslav Fröhlichovi a znalec Milan Trokan, kteří byli obviněni z prodeje falešných obrazů známých českých umělců. Jednou z nejznámějších obětí tohoto případu je slavná herečka Jiřina Bohdalová, která si zakoupila údajné dílo Emila Filly.
Dlouholetý soudní proces a nejasnosti kolem expertiz
Od roku 2016 se policie i soudy zabývají touto složitou kauzou. Mezi klíčovými díly se nachází Fillovo Zátiší s dýmkou a hrozny, které Bohdalová zakoupila za téměř 2 miliony korun. Problém však spočívá v rozporuplných závěrech dvou expertiz, kdy jedna tvrdí, že se jedná o padělek, zatímco druhá to popírá. Z tohoto důvodu je obraz uložen v trezoru soudu, kde může být i nadále, dokud nedojde k pravomocnému rozhodnutí.
Soudní rozhodnutí: Vina byla potvrzena
Krajský soud v Praze dospěl k závěru, že obžalovaní se dopustili podvodu. Jaroslav Fröhlich, který je ve vazbě od loňského podzimu, dostal za prodej padělků 6,5 roku vězení a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. Jeho žena Eva Fröhlichová byla odsouzena na 5 let a má zaplatit 600 tisíc korun. Známý znalec Milan Trokan dostal trest 6 let vězení a pokutu ve stejné výši jako Eva Fröhlichová.
Důsledky pro Jiřinu Bohdalovou: Ztracené umělecké dílo
Jednou z nejznámějších poškozených je Jiřina Bohdalová, která si na svůj zakoupený obraz stále musí počkat. Obraz Fillovo Zátiší zůstává v trezoru soudu, protože stále není rozhodnuto, zda je pravý, nebo falešný. Paní Bohdalová se samotného soudního jednání nezúčastnila, což může naznačovat její frustraci z průtahů.
Obžalovaní se brání: Popírání vědomého podvodu
I přesto, že soudní rozsudek obžalované označil za viníky, manželé Fröhlichovi a Trokan stále tvrdí, že o padělcích nevěděli. Případ, který zahrnuje škodu ve výši 25 milionů korun a další pokusy o podvody za 36,5 milionu korun, je stále předmětem odvolání, a tak bude pravděpodobně pokračovat i nadále.
Obrazy v trezoru: Dlouhá cesta k vrácení majetku
Pro majitele zakoupených děl, jako je paní Bohdalová, je situace velmi nepříjemná. Obrazy nemohou být vráceny dříve, než dojde k pravomocnému rozhodnutí soudu, což může trvat ještě roky. Tento fakt přidává další vrstvu komplikací do již tak zamotané kauzy.
Jaký vliv má kauza na český trh s uměním?
Kauza falešných obrazů nevrhá dobré světlo na český trh s uměním. Situace ukazuje na nedostatečnou regulaci a nejasnosti při ověřování pravosti uměleckých děl. Investoři i sběratelé jsou nyní obezřetnější a podobné případy mohou v budoucnu negativně ovlivnit jejich důvěru v trh s uměním.
Co mohou udělat kupci pro větší jistotu?
Aby se podobným problémům vyhnuli, doporučuje se kupcům uměleckých děl dodržovat několik zásadních pravidel:
- Prověřit znalce – Důvěryhodný a kvalifikovaný znalec je klíčem k ověření pravosti díla.
- Ověřit původ díla – Pečlivá kontrola historie vlastnictví a původu obrazu může pomoci předejít podvodům.
- Požadovat certifikát pravosti – Certifikát od renomované instituce je nezbytným dokladem k ověření hodnoty díla.
Závěr: Kauza, která zatřásla důvěrou v umělecký trh
Kauza falešných obrazů odhalila nejen slabiny v systému ověřování pravosti uměleckých děl, ale také potřebu větší právní ochrany pro kupce. Případ manželů Fröhlichových a Milana Trokana bude mít dlouhodobé důsledky na český trh s uměním, který bude muset přijmout nová opatření k posílení důvěry mezi sběrateli a investory.
zdroj: super.cz
zdroj: hl.obrázek
zdroj: fotka1