V roce 2010 Sam Ballard, 19letý hráč rugby z australského Sydney, učinil náhodné rozhodnutí, když strávil víkend s přáteli, což se mu stalo osudným.
Jak říká přítel Jimmy Calvin, typický zahradní slimák se plazil před přáteli, když „jeli v noci na pití“. V šílenství dospívání, snad pod vlivem chlastu, se Ballard odvážil jíst šneky. „A pak Sam odešel,“ řekl Calvin. Zpočátku se vše zdálo v pořádku a přátelé pokračovali jako obvykle.
Ale po několika dnech si Sam začal stěžovat na silnou bolest v noze. Pak začal zvracet a točila se mu hlava. Když se jeho stav zhoršil a on zeslábl, matka ho rychle převezla do nemocnice. Nikdo nemohl předvídat, že hospitalizace ochromí Ballarda na osm let a povede k 420dennímu kómatu, které nakonec povede k jeho smrti. Jak tedy taková neškodná událost vedla k tak hrozné tragédii?
Když poprvé dorazili do nemocnice, matka Sama Ballarda, Katie, se obávala, že Sam může mít roztroušenou sklerózu – nemoc, která postihla jeho otce – ale lékaři ji ujistili, že tomu tak není. Sam se otočil k matce a vysvětlil jí, že snědl šneka. „Řekla jsem: ‚Ne, nikdo z toho neonemocní‘,“ řekla v části australského pořadu The Project o aktuálních událostech. Jak se ukázalo, Sam Ballard toho měl opravdu dost.
Sam Ballard byl infikován plicním červem krys, což je nemoc způsobená běžným parazitem u hlodavců – i když se může přenést na slimáky a hlemýždě, pokud sežerou exkrementy hlodavce. Bylo předáno Ballardovi, když snědl živého slimáka. Když člověk pozře larvy krysího plicního červa, proniknou do výstelky střeva, dostanou se do jater a plic a poté se dostanou do centrálního nervového systému.
Ve většině případů způsobuje onemocnění plicními červy pouze mírné příznaky, pokud vůbec nějaké, a většina lidí, kteří onemocní, se uzdraví během dnů nebo týdnů. Ve vzácných případech jsou však příznaky mnohem závažnější, jako například u Sama Ballarda.
Podle University of Hawaii jsou lidé „slepými“ hostiteli Angiostrongylus cantonensis (vědecký název pro myší plicní červ), což znamená, že parazit se u lidí nereprodukuje a místo toho „mizí“ v centrálním nervovém systému. Dokonce se přesunul do oční komory až do smrti.