Mnozí při debatě o vyprazdňování zrudnou, jde však o mimořádně důležitou záležitost. Barva zda konzistence stolice hodně vypovídá o vašem zdravotním stavu…Pokud nebudete ignorovat varovné signály, které se projevují drastickými změnami ve střevech, můžete se uchránit před rakovinou. Je dokázáno, že když lékaři polapili rakovinu střev v prvním stádiu, dokázali zachránit až 97 procent lidí.
V pokročilém, čtvrtém stádiu, je zaznamenáno pouze sedm procent vyléčených pacientů. Na co si třeba dávat pozor? V této souvislosti je velmi důležité sledovat barvu stolice. Zdravá stolice by měla být středně hnědé barvy, to ale neznamená, že při lehké změně barvy třeba dělat paniku. Jsou ale některé barvy, při kterých je oprávněna, proto dávejte pozor, co končí ve vašem záchodě.
Tmavohnědá až černá stolice
Může být znakem vnitřního krvácení. “Signalizuje krvácení v zažívacím traktu, v takovém případě je třeba vyšetření střev a žaludku,” řekla zdravotní sestra Charlotte Dawsonová, která pracuje pro organizaci Bowel Cancer UK. Tmavé exkrementy jsou také indikátorem rakoviny tlustého střeva.
Zarudlá stolice
Souvisí s rakovinou tlustého střeva, ale také s hemeroidy. V případě hemoroidů dochází k otoku krevních cév v oblasti konečníku. Pro člověka nejsou nebezpečné, způsobují však krvácení, svědění a otok. Je proto dobré zajít k lékaři, který vám poradí, jak se jich zbavit.
Zelená stolice
V případě zelené stolice nemusíte mít příliš velké obavy. Většinou je způsobena konzumací zelené stravy, například špenátu. Pokud se ale přitom dostaví neobvyklé příznaky, neváhejte a kontaktujte lékaře. Někdy je totiž zelená barva důsledkem hromadění žluče ve stolici.
Lehká, mastná stolice
Identifikuje stravu s vysokým obsahem cholesterolu. Světlejší barva naopak naznačuje problém s slinivkou. “Pokud máte problémy se slinivkou nebo žlučníkem, stolice může být mastné, krémové barvy,” vysvětlila Dawsonová.