Menu

Jak moc je umění falešné? Šokující odhalení o rozsáhlém podvodu s padělky slavných českých obrazů. Kde byla okradená i Bohdalová

Podvodníci, kteří falšovali díla ikonických českých malířů, konečně skončili před soudem. Jak je možné, že se dostali tak daleko a dokázali oklamat i slavnou herečku Jiřinu Bohdalovou? Zjistěte, jak se případ vyvíjel a co to znamená pro sběratele umění.

Martin Jelínek
i
Reklama

Pozadí podvodu

Podvod v českém uměleckém prostředí měl propracovanou strukturu. Manželé Eva a Jaroslav Fröhlichovi spolu s Milanem Trokanem vytvořili systém falšování děl, který umožnil oklamat i ty nejzkušenější sběratele. Falešná díla známých malířů, jako jsou Josef Lada, František Kupka a Josef Čapek, byla doplněna padělanými znaleckými posudky, což zvyšovalo jejich hodnotu na trhu. Vědci z Katolické teologické fakulty UK odhalili tento podvod v roce 2016, kdy potvrdili, že obrazy prodávané jako originály byly ve skutečnosti falzifikáty.

Jak probíhalo vyšetřování

Po odhalení podvodu se rozběhlo dlouhé a náročné vyšetřování, které trvalo několik let. Policie se zaměřila na shromažďování důkazů a vyslýchání desítek svědků. Tato práce vedla k postupnému odhalování dalších aspektů podvodu a nakonec k soudnímu řízení. Během vyšetřování se zjistilo, že Fröhlichovi a Trokan měli propracovaný systém, který zahrnoval nejen falšování obrazů, ale i manipulaci s dokumentací a znaleckými posudky.

Oběti podvodu

Reklama

Tento případ se týkal nejen soukromých osob, ale i známých veřejných osobností. Jednou z nejvýznamnějších obětí byla Jiřina Bohdalová, která přišla o téměř dva miliony korun. Mezi další oběti patřili režisér Ivan Zachariáš a ředitel rádia Impuls Jiří Hrabák. Všichni tito lidé investovali do uměleckých děl, která považovali za cenná, ale nakonec zjistili, že zakoupili padělky.

Jak fungoval podvod

Podvodníci vytvořili komplexní síť kontaktů, která jim umožňovala vyhnout se kontrolám. Falešná díla představovali jako originály, což zvýšilo jejich tržní cenu. S pomocí padělaných posudků získávali důvěru potenciálních kupců, kteří věřili, že nakupují pravá umělecká díla.

Průběh soudního řízení

Soudní rozhodnutí a výše trestů

Soud shledal obžalované vinnými z podvodu a uložil jim následující tresty:

  • Jaroslav Fröhlich: 6,5 roku vězení a pokuta 10 milionů korun
  • Eva Fröhlichová: 5 let vězení a pokuta 600 tisíc korun
  • Milan Trokan: 6 let vězení a pokuta 600 tisíc korun

Celková škoda způsobená tímto podvodem byla vyčíslena na 25 milionů korun. Navíc bylo zjištěno, že podvodníci plánovali prodat další padělky v hodnotě 36,5 milionu korun.

Důsledky na umělecký trh

Tento případ vyvolal širokou debatu o důvěryhodnosti uměleckého trhu. Sběratelé začali přehodnocovat své investice a hledat způsoby, jak se chránit před podobnými podvody v budoucnu. Obavy z falzifikátů vedly k vyšší poptávce po ověřených a certifikovaných dílech.

Ochrana před uměleckými padělky

Opatření pro sběratele

Aby se sběratelé chránili před podobnými podvody, doporučuje se využívat renomované galerie a umělecké experty pro ověřování pravosti děl. Investice do uměleckých děl se může zdát jako bezpečný způsob uložení peněz, ale rizika spojená s padělky jsou vysoká.

Jak ověřit pravost uměleckého díla

Existuje několik klíčových kroků, jak ověřit pravost uměleckého díla:

  1. Získat znalecký posudek od uznávaného odborníka.
  2. Vyhledat informace o původu díla (tzv. provenience).
  3. Používat moderní technologie, jako jsou rentgenové a infračervené analýzy, které mohou odhalit známky padělání.

Dopady na českou uměleckou scénu

Po odhalení tohoto případu mnoho sběratelů začalo více dbát na ověřování pravosti a také posilovat své vztahy s galeriemi a experty. Důvěra ve volný trh s uměním se snížila a mnoho lidí začalo investovat do ověřených děl namísto volného nákupu přes internetové aukce či soukromé prodeje.

Budoucnost ověřování uměleckých děl

Význam autentizace

Proces ověřování pravosti se stává stále důležitějším a více galerií i aukčních síní investuje do pokročilých technologií pro analýzu a ověřování děl. Zavádějí se i nové standardy a certifikace, které pomáhají ochránit kupce před podvodníky.

zdroj: prozpravy.cz
zdroj: hl.obrázek
zdroj: fotka1

Reklama
Reklama
i
Česko

Frontman Krucipüsk a jeho syn čelí smrti! Jak tragédie zasáhla…

Zranění Tomáše Hajíčka staršího: nehoda, která zasáhla celou kapelu Metalová kapela Krucipüsk se letos potýkala s nepříjemnými událostmi, když její…
i
Česko

Zemřela Marie Benešová: Od bojovnice za spravedlnost k symbolu politické…

Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti známá pro své dlouholeté působení ve vládních strukturách a svůj vliv na českou justici, zemřela…
i
Česko

Je tento lék náš zachránce nebo tichý Zabiják? Lékaři varují…

Co jsou antibiotika a jak fungují? Antibiotika jsou léky, které byly vyvinuty k ničení bakterií v lidském těle. Používají se…
i
Česko

Proč stále plýtváte jídlem? Tento jednoduchý trik vás může naučit,…

Jogurt a smetana často zůstávají na dně kelímku, což je při vaření obvyklý problém. Mnozí se s tím setkávají, když…
i
Česko

Elektřina za babku? Nízký tarif může ušetřit tisíce, ale má…

Nízký tarif, dříve nazývaný „noční tarif“, představuje možnost, jak výrazně snížit výdaje za elektřinu. V rámci nízkého tarifu platíte za…
i
Česko

Josef Zíma (92) po amputaci nohy riskoval zdraví, jen aby…

Málokdo tomu věřil, když jeho účast ohlašovali, ale přece jen k tomu došlo. Žádná dlouhá rekonvalescence, Josef Zíma se rozhodl…