Zázrak, který znali již naši předci – 12 účinků kurkumy, která Vás ochrání i před rakovinou. - SvětŽivě.cz

Zázrak, který znali již naši předci – 12 účinků kurkumy, která Vás ochrání i před rakovinou.

Martin Jelínek

Kurkuma je superpotravina, kterou naši předci používali již po staletí. Koření, které pro svou výraznou chuť i barvu používáme do vaření, má ale i velmi příznivé účinky na naše zdraví. Naučte se používat kurkumu pro Váš lepší život.

Pomocník pro dobrou paměť
Každodenní konzumace kurkumy nám může podpořit mozkové funkce, o jejím zařazení do jídelníčku by tak měli uvažovat především starší lidé.

Přírodní protizánětlivá léčba.

Kurkumin obsažený v zářivě žlutém koření je vědci bedlivě zkoumán. Látka má totiž výrazné protizánětlivé účinky. Kurkuma tak dokáže zpomalit, či dokonce úplně zabránit destrukci buněk. Skvělým způsobem jak koření zařadit do svého jídelníčku je třeba pečený květák ochucený kurkumou.
Zázrak na problémy s klouby

Kurkuma má potenciál pomoci i s bolestivou artritidou. Pro nejlepší účinek vyzkoušejte nápoj ze dvou lžiček kurkumy a šálku vody. Směs povařte na mírném ohni po dobu deseti minut. Vznikne Vám hustší pasta, ze které lžičku zamícháte do hrnku teplého mléka. Nejlepší na tomto receptu je, že pastu můžete v lednici uchovávat až celé 4 týdny!

Regulace cukru v krvi

Kurkuma mimo jiné napomáhá správné regulaci cukru v krvi, její konzumace před jídlem může mimo jiné pomoci i se zdravým hubnutím.

Pomůže Vám v péči o zuby
Vytvořte pastu z kurkumy a malého množství vody, požijte ji stejným způsobem jako tradiční zubní pastu a užívejte si zářivého úsměvu. Kurkuma je totiž schopná i bělení zubů. Zabíjí také bakterie, které jsou příčinou bolestivých onemocnění dásní a zubního kazu.

Při nachlazení nemusíte hned do lékárny

Při podzimních nachlazení je kurkuma ověřeným pomocníkem. Půl lžičky kurkumy rozpuštěné ve vodě společně s trochou soli je účinnou alternativou moderních léků.

Antioxidanty proti stárnutí

Nezapomínejme také na antioxidační účinky. Kurkuma Vám pomůže při detoxikaci těla. Horké mléko se špetkou kurkumy a lžičkou medu je nejen účinným lékem, ale také se Vám po něm bude báječně usínat.

Co byste možná nečekali? Pomůže i s popáleninami.

Na popáleniny aplikujte gel z Aloe vera s trochou kurkumy. Na akné či jiné kožní problémy zase vyzkoušejte směs s bambuckým máslem.

Recept, který pomůže zhubnout
Nudí Vás ráno k snídani bílý jogurt s müsli? Nejste v tom sami. Pro super snídani vyzkoušejte přidat kurkumu s medem, nebojte se ani zázvoru.
10. Bolest hlavy
Ne při každí bolesti hlavy je nutné sahat hned po lécích na bolest. Ohřáté mléko se špetkou kurkumy a lžící medu je roky ověřený recept, který bude fungovat stejně dobře.
11.Zázrak pro vypnutou a pevnou pokožku
Kurkuma pomáhá vyhlazovat vrásky a udržovat pevnost kůže. Jejím dalším bonusem je, že pokožku zanechá krásně rozjasněnou. Zkuste si vytvořit masku na obličej z pár lžiček vody, jemných ovesných vloček a půl lžičky kurkumy. S tou to tentokrát ale nepřežeňte, ve větším množství může na kůži zanechat skvrny.
12. Nesmrtelná kombinace s medem
Pokud smícháte ¼ lžičky kurkumy se lžičkou medu, získáte univerzální lék našich babiček.
Ranní shot z kurkumy plný energie
Smíchejte:
1 lžíci medu
1 lžičku kurkumy
Šťávu z jednoho bio citronu
1 l teplé vody a 1 špetku pepře

Vzniklý nápoj skladujte v uzavřené nádobě v lednici a po dobu dvou týdnů pijte jeden šálek ráno na lačno. Nepodávejte malým dětem, lidem trpícími žaludečními vředy nebo při ucpání žlučových cest.