Výzkumníci odhalili velikou výhodu prvorozených dětí. Velký průšvih nebo výhoda? - SvětŽivě.cz

Výzkumníci odhalili velikou výhodu prvorozených dětí. Velký průšvih nebo výhoda?

Martin Jelínek

Mladší sourozenci:

Jste prvorozené dítě v rodině? Kolikrát jste si mysleli, že vaši mladší sourozenci jsou „problémoví“? Chovají se nezodpovědně, škádlí vás a obvykle se vyhýbají následkům za všechno, co se stane. Nová studie však přináší na světlo velmi zajímavou výhodu. Tou výhodou, díky které můžete vidět své mladší sourozence jinýma očima: Mohou vás „zachránit“ před obezitou!

V rámci výzkumu se Dr. Julie Lumeng z University of Michigan a její tým se podívali na záznamy. Počet dětí 697  z 10 různých míst v USA. Zkoumané děti byly rozděleny do skupin v závislosti na době narození jejich sourozenců. Během studie vědci mimo jiné měřili index tělesné hmotnosti (BMI) dětí ve věku 15, 24, 36 a 54 měsíců a také v první třídě.

Výsledky výzkumu dospěly k závěru, že dítě, kterému se narodí sourozenec. Má za následky, že před nástupem do první třídy, má sníženou šanci trpět obezitou. Naopak děti, které neměly žádné sourozence, měly 3x vyšší pravděpodobnost, že budou obézní v době, kdy začaly chodit do školy.

Podle výzkumného týmu

Již předchozí výzkum ukázal, že struktura rodiny může ovlivnit váhu dítěte, ale toto je první studie, která se zabývá tím, jak se mění BMI dítěte s narozením kojence.

Ona a její tým věří, že rodiče mění stravovací návyky svých dětí, když se jim narodí druhé dítě. Vzhledem k tomu, že stravovací návyky dítěte se vyvíjejí především ve třetím roce věku, mohou mít jakékoli změny významný vliv na vývoj jeho hmotnosti. Příchod nového člena rodiny může také způsobit, že starší děti tráví méně času u obrazovek a zůstávají aktivnější, protože často přebírají rodičovskou roli, která zahrnuje pohyb a hraní si s mladším sourozencem.

Zdroj: newsitamea.gr