Menu

Výhody zubních implantátů oproti zubním můstkům.

iZdroj: www.pexels.com
Martin Jelínek

Ztráta jednoho či více zubů je bezesporu nepříjemný zážitek. Nemusí k němu dojít jen kvůli traumatu, např. při sportovním úrazu, mohlo to být klidně i kvůli nějakému vážnému onemocnění dásní nebo osteoporóze.

Pokud byla ztráta zubu nebo zubů způsobena nějakým náhlým traumatem, důrazně se doporučuje co nejdříve konzultovat zubního lékaře, aby zhodnotil stav okolních zubů a dásní a podle potřeby je ošetřil.

V závislosti na okolnostech zubní lékař často doporučí dvě možnosti řešení problému:

· Zubní můstek

· Zubní implantát

Zubní můstky

Zubní můstek je umělý zub s korunkou na každé straně. Tyto korunky připevňují umělý zub ke dvěma sousedním zdravým zubům. Touto metodou lze nahradit i dva chybějící zuby vedle sebe.

Zubní můstky nahrazují pouze horní část zubu, nikoli kořen – to však není z dlouhodobého hlediska ideální řešení. Když není kořen zubu nahrazen, kost pod ní časem slábne, protože nedostává dostatek stimulace. Tento jev se nazývá resorpce. S oslabením kostí se může v čelisti vyvinout osteoporóza, která může deformovat obličej. To je důvod, proč dlouhodobí nositelé zubní protézy vypadají starší, než je jejich skutečný věk.

Zubní implantáty

Zubní implantáty nahrazují celý zub včetně kořene a korunky. Jedná se sice o složitější postup než zavedení můstku, ale z dlouhodobého hlediska je pro pacienta mnohem výhodnější:

· Nahrazuje stimulaci potřebnou pro kosti, čímž zabraňuje oslabení čelistní kosti.

· Vypadá a funguje jako skutečný zub.

· Poskytuje stabilní a spolehlivou náhradu zubu, takže si pacient bude moci vychutnat svá oblíbená jídla.

· Při správné údržbě je mnohem odolnější než jakékoli jiné řešení zubní náhrady.

· Lze jím nahradit více než dva chybějící zuby vedle sebe.

Pixabay

Operace zubních implantátů

Způsob a délka implantace zubních implantátů závisí na aktuálním stavu dásní a pod nimi ležící kosti. Pokud ztráta zubů není způsobena nějakým druhem traumatu, je často příznakem paradentózy, tedy vážného onemocnění dásní. V takovém případě již pravděpodobně začalo ochabování kostí. V tomto případě bude pacient nejprve potřebovat kostní náhradu.

Následně zarazí zubař do kosti šroub vyrobený z titanu. Poté musí pacient počkat pár týdnů na zhojení místa operace, načež se na šroub nasadí samotná korunka, tedy náhradní zub. Konečným výsledkem je trvalá náhrada zubu, která zabraňuje oslabení kostí. Zubním implantátem lze realizovat i kompletní zubní implantát, lze tak nahradit absenci celého chrupu.

Zdroj: tweice.hu
iZdroj: pixabay.com
Zajímavosti

Učitel nechává ve třídě prázdnou židli, aby dal dětem důležitou…

Děti prožívají všechno  více než dospělí. A dokáží si některé věci pamatovat až do dospělosti. Právě to se stalo Danu…
iZdroj: www.pexels.com
Svět

Právě dorazila smutná zpráva: Richard Gere na rodinné dovolené nečekaně…

Slavná filmová hvězda Richard Gere byl během své dovolené v Mexiku náhle přijat do nemocnice. Důvodem hospitalizace byl silný kašel,…
iZdroj: www.pexels.com
Zajímavosti

Ve věku 83 let odešla hudební legenda: Královna Rock’n’Rollu Tina…

Tina Turner, americko-švýcarská zpěvačka, která se proslavila svým unikátním chraplavým hlasem, zemřela ve středu ve věku 83 let po dlouhé…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Mužský rebel bez hranic: Mark Bryan odhaluje šokující pravdu o…

Mark Bryan je robotický inženýr, který je již 11 let ženatý a má dceru. Sám sebe považuje za heterosexuálního muže…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Neuvěřitelné tajemství odhaleno: Čokoláda, která skrývá překvapení – Rozbuší se…

Diskuse o zařazování hmyzu do potravin se stává stále aktuálnější. Ačkoli tento krok splňuje požadavky Evropské unie, má své příznivce…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Zapomenutý poklad ve vaší skříni: Jaký mobilní telefon získal hodnotu…

Staré mobilní telefony se ukazují jako překvapivě cenné. Je dobré si prohlédnout své skříně a objevit poklady, které tam můžeme…