Menu

Výhody zubních implantátů oproti zubním můstkům.

i
Martin Jelínek

Ztráta jednoho či více zubů je bezesporu nepříjemný zážitek. Nemusí k němu dojít jen kvůli traumatu, např. při sportovním úrazu, mohlo to být klidně i kvůli nějakému vážnému onemocnění dásní nebo osteoporóze.

Pokud byla ztráta zubu nebo zubů způsobena nějakým náhlým traumatem, důrazně se doporučuje co nejdříve konzultovat zubního lékaře, aby zhodnotil stav okolních zubů a dásní a podle potřeby je ošetřil.

V závislosti na okolnostech zubní lékař často doporučí dvě možnosti řešení problému:

· Zubní můstek

· Zubní implantát

Zubní můstky

Zubní můstek je umělý zub s korunkou na každé straně. Tyto korunky připevňují umělý zub ke dvěma sousedním zdravým zubům. Touto metodou lze nahradit i dva chybějící zuby vedle sebe.

Zubní můstky nahrazují pouze horní část zubu, nikoli kořen – to však není z dlouhodobého hlediska ideální řešení. Když není kořen zubu nahrazen, kost pod ní časem slábne, protože nedostává dostatek stimulace. Tento jev se nazývá resorpce. S oslabením kostí se může v čelisti vyvinout osteoporóza, která může deformovat obličej. To je důvod, proč dlouhodobí nositelé zubní protézy vypadají starší, než je jejich skutečný věk.

Zubní implantáty

Zubní implantáty nahrazují celý zub včetně kořene a korunky. Jedná se sice o složitější postup než zavedení můstku, ale z dlouhodobého hlediska je pro pacienta mnohem výhodnější:

· Nahrazuje stimulaci potřebnou pro kosti, čímž zabraňuje oslabení čelistní kosti.

· Vypadá a funguje jako skutečný zub.

· Poskytuje stabilní a spolehlivou náhradu zubu, takže si pacient bude moci vychutnat svá oblíbená jídla.

· Při správné údržbě je mnohem odolnější než jakékoli jiné řešení zubní náhrady.

· Lze jím nahradit více než dva chybějící zuby vedle sebe.

Pixabay

Operace zubních implantátů

Způsob a délka implantace zubních implantátů závisí na aktuálním stavu dásní a pod nimi ležící kosti. Pokud ztráta zubů není způsobena nějakým druhem traumatu, je často příznakem paradentózy, tedy vážného onemocnění dásní. V takovém případě již pravděpodobně začalo ochabování kostí. V tomto případě bude pacient nejprve potřebovat kostní náhradu.

Následně zarazí zubař do kosti šroub vyrobený z titanu. Poté musí pacient počkat pár týdnů na zhojení místa operace, načež se na šroub nasadí samotná korunka, tedy náhradní zub. Konečným výsledkem je trvalá náhrada zubu, která zabraňuje oslabení kostí. Zubním implantátem lze realizovat i kompletní zubní implantát, lze tak nahradit absenci celého chrupu.

Zdroj: tweice.hu
i
Česko

Dívka, kterou jsme znali z reklamy na Kofolu, nyní září…

Vánoce jsou obdobím, kdy se tradice a symboly stávají významnou součástí našich životů. V České republice se jedním z těchto…
i
Svět

Osm hodin čekání na pomoc strávil 85letý muž ležící na…

Sousedé osmdesátipětiletého muže mu postavili dočasný kryt, aby ho ochránili před prudkým deštěm. Důchodce, který byl v terminálním stadiu rakoviny,…
i
Co se děje

Matka chtěla opustit svého syna s Downovým syndromem, ale otec…

Pokud bychom měli hledat opravdový hrdinu, není třeba chodit daleko. Setkali jsme se s mužem, jehož životní volba zanechala trvalý…
i
Co se děje

Kritikové tvrdí, že těhotná žena s dvojčaty si vzala muže…

Jistě jste slyšeli o neuvěřitelných příbězích odvahy a vůle, které dokáží překonat nepředstavitelné překážky. Austin Jones, nyní šestadvacetiletý muž, je…
i
Zajímavosti

Muž svým krokem zachránil spoustu životů. Jeho poslední cestou ho…

Muž, svou smrtí, zachránil 50 životů! To, co se rozhodl provést v nemocnici, před svojí smrtí bylo nevídané. Po úmrtí…
i
Co se děje

Zázrak po dvaceti letech: Muž se znovu setkává se svou…

Kdo by to byl řekl? Životní příběhy často píší neuvěřitelné scénáře a tento je bezesporu jedním z těch, které vás…