Vydáte se na silnici smrti v Bolívii?

Pokud jste již touto cestou projeli a přežili jste ji bez úhony, můžeme vám gratulovat. Hlavní město provincie La Paz se jmenuje stejně. S nadmořskou výškou 3.650 m.n.m. drží rekord v kategorii nejvýše položené hlavní město na světě. Tato silnice je postrachem opatrných řidičů a magnetem pro milovníky adrenalinu.

Silnice smrti Yungas road

Život v tomto městě rozhodně není žádná pohádka. Těžce se tady dýchá, každý pohyb je velmi namáhavý. Do města vede silnice s názvem Yungas road. Přezdívá se jí také osudová cesta. Cesta je dlouhá více než 60 km. Ročně zde na srázech skončí svůj život 200-300 řidičů a spolujezdců. Lidé, kteří se do této oblasti vydají, mohou být považováni za blázny. Ze strany La Paz se usek vine ve výšce 4000 metrů, u městečka Coroico pak klesá zhruba ke dvanácti stům metrům nad mořem.

I když je zde obousměrný provoz, většina silnice je široká 3,2 metrů. Je tedy nereálné, aby se zde potkaly dvě auta v jednom momentě. Pokud ano, musí jeden ze řidičů couvat tak dlouho, než se dostane do širší části. Zde se zapotí i velice zkušený řidič.

V deštivém počasí dochází k podmáčení terénu a sesuvům půdy. Tím se silnice ještě více zúží. Podél silnice můžete spatřit mnoho křížků a pomníčků. Při vjezdu na silnici můžete zaplatit místním obyvatelům, aby se za vás pomodlili a jako bonus od nich dostanete pivo. Prý je lepší řídit lehce opilý. Také zde můžete potkat mnoho lidí se zelenými, červenými a žlutými vlaječkami, kteří nahrazují semafory a žijí ze spropitného od řidičů. Stala se zde také například tragická nehoda, kdy na auto spadl kus skály. Nikdo bohužel nepřežil.

Ať už je Yungas Road jakkoliv nebezpečná, dobrodružní turisté se její návštěvy nebojí. Organizují se zde například cyklovýlety. Ani cyklisté však nejsou ušetřeni. V touze vyzkoušet si tuto cestu jich zaplatily více než dvě desítky životem.

 

Doporučujeme