Menu

Víno by mohlo být klíčem k dožití se 90-ky říká nová studie

ShutterstockiZdroj: Shutterstock
Martin Jelínek

Víno by mohlo být klíčem k dožití se 90-ky říká nová studie

Každý z nás by se rád dožil dost dlouho aby viděl vyrůstat svoje vnoučata a pravnoučata. Dnes na to máte větší šanci než kdy dřív. Lidé se v současnosti dožívají nejvyššího věku v celé historii. Přesto ale vědci stále zkoumají, co za naší dlouhověkostí stojí. Je jasné, že největší podíl na tom má moderní medicína, ale čím jí můžeme pomoci? Odpověď jedné studie na tuto otázku Vás asi překvapí.

Tato studie je jedinečná svojí velikostí a délkou pozorování. Výzkum zahrnoval přes 14 000 osob a navazoval na studii provedenou v roce 1981. Stejnou skupinu lidí pak výzkumníci pozorovali i v roce 2003. Každého účastníka výzkumu navštěvovali vědci dvakrát ročně a prováděli jim širokou škálu neurofyziologických vyšetření, zkoumali jejich stravovací návyky, fyzickou aktivitu a další faktory, které by mohly mít vliv na jejich délku dožití. Celá studie měla přispět k poznání faktorů, které ovlivňují naše stárnutí. Zkoumali příčinu kognitivního a funkčního útlumu vzhledem k věku, příčiny demence a jiných chorob a určení rizikových faktorů. Nejpřekvapivějším závěrem výzkumu bylo zjištění, že občasní uživatelé alkoholu se v průměru dožívají vyššího věku než úplní abstinenti.

Kolik alkoholu je už moc?

Závěry výzkumu v žádném případě nerozporují fakt, že nadměrná konzumace alkoholu nám škodí. Lahev vína denně nám dožít se devadesátky rozhodně nepomůže.
Pokud si nevíte rady s množstvím, poradit může doporučení světoznámé kliniky Mayo, která sdružuje nejlepší lékaře světa. Doporučení kliniky formuluje tzv. standardní alkoholický nápoj. Jedná se o jedno malé pivo, 1,5 dcl vína nebo jeden panák 40% alkoholu. Ideální množství alkoholu jsou 2 standardní alkoholické nápoje denně. Pro starší 65 let se pak doporučované množství snižuje na jeden standardní alkoholický nápoj za den.

Alkohol v této míře nám může pomoci:

snížit riziko rozvoje cukrovky, infarktu nebo mozkové mrtvice
snížit riziko rozvoje srdečního onemocnění
Nezapomínejte ani na zdravý pohyb
Stejně jako u většiny věcí v životě je klíčem k dlouhověkosti střídmost. Proto zkuste do svého dne kromě alkoholu zařadit také doporučované množství pohybu. Podle studie publikované v Britském žurnálu sportovní medicíny, nám může pohyb dokonce pomoci od následků nadměrného pití alkoholu.
Studie zahrnovala 36 370 účastníků nad 40 let, kteří byli rozděleni do tří skupin. První skupina byla velmi aktivní, druhá se cvičení věnovala mírně a třetí nebyla fyzicky aktivní téměř vůbec. Všechny tři skupiny pak následně byly vystaveny nadměrnému pití alkoholu.
Závěry studie byly děsivé, vyplývá z ní že nadměrné pití alkoholu zvyšuje riziko rozvoje příčin úmrtí ve všech třech skupinách. Zároveň existuje přímá úměra mezi počtem vypitých alkoholických nápojů a rizikem vzniku rakovinného onemocnění. Překvapivé ale bylo, že skupina, která dodržovala 150 minut středně těžkého aerobního cvičení za týden měla rizika rozvoje rakoviny i přes požívaný alkohol minimální.
Závěry těchto studií bychom neměli brát na lehkou váhu. Jedině správná životospráva nám může zaručit, že se dožijeme vysokého věku. Stačí ale pár minut cvičení denně a sklenice vína a devadesátku máte téměř jistou!

iZdroj: www.pexels.com
Co se děje

Tragická smrt talentovaného herce Dano Heribana: Co skrývalo jeho poslední…

Slovenský herec a výtvarník Dano Heriban tragicky zemřel ve svém domě ve městě Svätý Jur. O jeho smrti jako první…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Kontroverzní odhalení: Hans Sigl z Doktora z hor přiznává šokující…

Legendární televizní seriál "Doktor z hor", který se vysílal v 90. letech, zaujal diváky svými příběhy o lékaři pracujícím v…
iZdroj: www.pexels.com
Česko

Tabu nebo odvaha? Žena odmítla domov pro seniory a přinesla…

Adoptování dětí a pěstounská péče jsou běžné způsoby, jak lidé rozšíří svou rodinu. Avšak překvapivě se málokoho napadne, že i…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Skandální pravda o dětských soutěžích krásy: Jsou tyto soutěže nevinnou…

V USA jsou soutěže krásy pro děti extrémně populární. Existuje mnoho dětských hvězd, jako je šestiletá Kynlee Heiman, která je…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Mužský rebel bez hranic: Mark Bryan odhaluje šokující pravdu o…

Mark Bryan je robotický inženýr, který je již 11 let ženatý a má dceru. Sám sebe považuje za heterosexuálního muže…
iZdroj: www.pexels.com
Česko

Šokující fotka těhotné influencerky: Je její břicho příliš velké? Skutečná…

.V dubnu 2023 sdílela Rodriguez na Instagramu video, ve kterém ukázala své nahé břicho během třetího těhotenství a porovnala ho…