Menu

Víno by mohlo být klíčem k dožití se 90-ky říká nová studie

Shutterstock
Martin Jelínek

Víno by mohlo být klíčem k dožití se 90-ky říká nová studie

Každý z nás by se rád dožil dost dlouho aby viděl vyrůstat svoje vnoučata a pravnoučata. Dnes na to máte větší šanci než kdy dřív. Lidé se v současnosti dožívají nejvyššího věku v celé historii. Přesto ale vědci stále zkoumají, co za naší dlouhověkostí stojí. Je jasné, že největší podíl na tom má moderní medicína, ale čím jí můžeme pomoci? Odpověď jedné studie na tuto otázku Vás asi překvapí.

Tato studie je jedinečná svojí velikostí a délkou pozorování. Výzkum zahrnoval přes 14 000 osob a navazoval na studii provedenou v roce 1981. Stejnou skupinu lidí pak výzkumníci pozorovali i v roce 2003. Každého účastníka výzkumu navštěvovali vědci dvakrát ročně a prováděli jim širokou škálu neurofyziologických vyšetření, zkoumali jejich stravovací návyky, fyzickou aktivitu a další faktory, které by mohly mít vliv na jejich délku dožití. Celá studie měla přispět k poznání faktorů, které ovlivňují naše stárnutí. Zkoumali příčinu kognitivního a funkčního útlumu vzhledem k věku, příčiny demence a jiných chorob a určení rizikových faktorů. Nejpřekvapivějším závěrem výzkumu bylo zjištění, že občasní uživatelé alkoholu se v průměru dožívají vyššího věku než úplní abstinenti.

Kolik alkoholu je už moc?

Závěry výzkumu v žádném případě nerozporují fakt, že nadměrná konzumace alkoholu nám škodí. Lahev vína denně nám dožít se devadesátky rozhodně nepomůže.
Pokud si nevíte rady s množstvím, poradit může doporučení světoznámé kliniky Mayo, která sdružuje nejlepší lékaře světa. Doporučení kliniky formuluje tzv. standardní alkoholický nápoj. Jedná se o jedno malé pivo, 1,5 dcl vína nebo jeden panák 40% alkoholu. Ideální množství alkoholu jsou 2 standardní alkoholické nápoje denně. Pro starší 65 let se pak doporučované množství snižuje na jeden standardní alkoholický nápoj za den.

Alkohol v této míře nám může pomoci:

snížit riziko rozvoje cukrovky, infarktu nebo mozkové mrtvice
snížit riziko rozvoje srdečního onemocnění
Nezapomínejte ani na zdravý pohyb
Stejně jako u většiny věcí v životě je klíčem k dlouhověkosti střídmost. Proto zkuste do svého dne kromě alkoholu zařadit také doporučované množství pohybu. Podle studie publikované v Britském žurnálu sportovní medicíny, nám může pohyb dokonce pomoci od následků nadměrného pití alkoholu.
Studie zahrnovala 36 370 účastníků nad 40 let, kteří byli rozděleni do tří skupin. První skupina byla velmi aktivní, druhá se cvičení věnovala mírně a třetí nebyla fyzicky aktivní téměř vůbec. Všechny tři skupiny pak následně byly vystaveny nadměrnému pití alkoholu.
Závěry studie byly děsivé, vyplývá z ní že nadměrné pití alkoholu zvyšuje riziko rozvoje příčin úmrtí ve všech třech skupinách. Zároveň existuje přímá úměra mezi počtem vypitých alkoholických nápojů a rizikem vzniku rakovinného onemocnění. Překvapivé ale bylo, že skupina, která dodržovala 150 minut středně těžkého aerobního cvičení za týden měla rizika rozvoje rakoviny i přes požívaný alkohol minimální.
Závěry těchto studií bychom neměli brát na lehkou váhu. Jedině správná životospráva nám může zaručit, že se dožijeme vysokého věku. Stačí ale pár minut cvičení denně a sklenice vína a devadesátku máte téměř jistou!

Česko

Hliníková folie dokáže zázraky: Takto jednoduše ušetříte za vytápění, stačí…

Hliníková folie je obrovským pomocníkem nás všech a to nejen v kuchyni. Už jste někdy slyšeli o tom, že se…
Česko

Věříte na náhody? Tento zázrak se stal jedné rodině.

Už jen to, že se vám v životě podaří najít spřízněnou duši je svým způsobem krásná náhoda. Rozumíte si, vzájemně…
Česko

Jak na čistou mikrovlnku? Máme pro vás několik tipů, které…

Mikrovlny nám v běžné denní rutině šetří spoustu času. Nemusíme dlouho čekat ani dobře vařit, abychom si vychutnali teplé jídlo.…
Česko

Celý život jste prali špatně: k čemu jsou tři mřížky…

Jak jistě víte, v každé pračce je nádržka se třemi přihrádkami. Každá ale nabízí něco úplně jiného. Mnoho lidí, kteří…
Co se děje

Naučte se léčit zdravotní problémy masáží prstů. Může to znít…

Tato japonská technika dokáže vyřešit některé zdravotní problémy během několika minut. Při této metodě využijete prsty jako klíčové body, které…
Česko

Mladá rodina si koupila starý autobus! A předělává ho na…

Všichni sníme o velkém a krásném domě, ale dokážete si představit, že byste místo toho žili v autobusu? Ne ale…