Udělejte si výlet na Malou Fatru

Slovensko to nejsou jen Tatry. Navštívit zde můžete i další krásná pohoří, kde můžete jít s krosnou a spát pod širákem. Vydejte se například na Malou Fatru.

Malá Fatra

Slovenské hory většinou evokují Nízké či Vysoké Tatry. Jsou odtud nádherné výhledy, nicméně výstup na některé vrcholky je poměrně náročný a vyžaduje zkušenosti. Zde není možné spát ve stanu či pod širákem a nést si věci v krosně. Tatranský národní park neumožní kempování, budete za to odměněni pokutou. Naštěstí se můžete vydat do jiných hor, například na Malou Fatru.

Výchozím bodem je Ružomberok

Ať už máte v plánu vystoupat na Malou nebo Velkou Fatru či si vyrazit ke Štrbskému plesu, výchozím bodem je Ružomberok. Do Ružomberoka jezdí vlak rovnou z Prahy. Vystoupit můžete zastávku před Ružomberokem, v malé Lúčce.

Pozor na převýšení

Malá Fatra je nádherné pohoří, které rozhodně stojí za to. Nenechte se názvem tohoto pohoří zmást. Přídavné jméno malá nenaznačuje jeho výšku, ale rozlohu. Rozhodně nečekejte, že půjdete celou dobu po rovince. Přechod Malé Fatry vám bude připomínat houpačku. Náročná výprava vás odmění nezapomenutelnými výhledy do okolí.

Malá Fatra je obklopena několika vesničkami, ze kterých lze zahájit výstup. Nejoblíbenější je Terchová s lanovkou. Ta vás vyveze do výšky 1490 m.n.m.

Tipy na výlety

Janošíkove diery – jsou turisticky známým bodem Malé Fatry. Tato soustava malých kaňonů se nachází v Kriváňské části Malé Fatry. Tvoří ji Horné, Dolné a Nové diery. Protéká tudy Dierový potok. Pozorovat zde můžete 20 vodopádů.

Vrátna dolina –leží nedaleko obce Terchová. Je nejkrásnějším údolím Malé Fatry a je hojně navštěvovaná jak v létě, tak v zimě. Údolí ohraničuje na jihu a východě dvojí oblouk hlavního hřebenu Kriváňské Malé Fatry, ze západu boční hřeben Kravarské- Žitné- Baraniarky, ze severu masív Sokolí a Bobot.

 

Doporučujeme