Menu

Proti akné i pro jemnou pokožku pomohou brambory. Jak správně připravit bramborovou masku?

Martin Jelínek

Jemná pokožka bez nedokonalostí je cílem snad každé ženy. Nezaspěte nad bramborovou maskou, zázrak z brambor moc nestojí a můžete si ho připravit i doma.

Pokožka chrání naše tělo před vnějším světem. Pokud je venku sychravo či trávíme celé dny na slunci, může tím naše pokožka trpět. Suchá pokožka pak neplní svoji funkci správně, často se na ní také tvoří akné a jiné nedokonalosti. Je proto nutné o jemnost pokožky stále pečovat. Neznamená to ale běžet hned do drogerie, o Vaši pokožku můžete pečovat i s tím, co máte doma!

Nestyďte se za nedokonalosti

Snad každou ženu někdy v životě trápili nevzhledné až bolestivé pupínky. Některé typy pokožky k nim však mohou být výrazně náchylnější. Špatná péče, nezdravá strava i hormonální změny mohou způsobovat zvýšenou tvorbu kožního mazu, který pak ucpává naše póry a tvoří akné. Hormonální akné vzniká zejména v období hormonálních změn, proto jím trpí dívky i chlapci v období puberty. Akné se ale nevyhýbá ani dospělým. Pupínky však ale nechávají na kůži následky, nejčastěji ve formě nevzhledných pigmentových skvrn, kterých se zbavuje jen těžko.

Proč pupínky vznikají?

Citlivá pleť může způsobovat spoustu problémů. Na pokožce se hromadí kožní maz, který je ve většině případů neškodný, a dokonce pomáhá pokožku chránit před vnějšími vlivy. Pokud se ho ale tvoří nadbytek, může ucpávat póry. Kromě pupínků se pak na mastné či smíšené pleti tvoří například i černé tečky. Nedokonalosti či lesk lze zpravidla zakrýt vysoce krycím make-upem, nebo si můžeme pomoci korektorem. Vhodný způsob řešení je pomocí kožní problémy pomocí pleťové kosmetiky nebo také přímo s dermatologem.

Nadměrná tvorba kožního mazu ale není jediným faktorem ovlivňující vznik akné. Další vlivy můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Mezi vnitřní patří zejména stres a únava, hormonální změny ale i dědičnost. Na tyto faktory má vliv zejména správná životospráva. Doporučuje se dodržovat vyváženou stravu či dostatečné množství spánku a pohybu. Vnější faktory lze ovlivnit snáze. Patří mezi ně například kouření, nevhodná kosmetika či špatná hygiena. To jsou základní pravidla péče o pokožku. Každé ráno naneste na kůži dostatečné množství krému s SPF. Každý večer je pak třeba kůži očistit šetrným způsobem bez nadbytečného tření. Častým problémem způsobující bolestivé akné je také nedostatečná frekvence praní povlaku na polštář.

Skvělým tipem pro lepší kůži je připravit si 7 starších triček a každý den v týdnu polštář převléct do čistého.

Správná péče pro čistou pokožku

Prvním krokem pro lepší pokožku je omezení tvorby kožního mazu. Přidejte do svého dne jednoduchý rituál péče o svoji pleť. Nenechte se zmást dojmem, že mastná a smíšená pokožka nepotřebuje hydratovat. Ráno pleť očistěte pouze studenou vodou a naneste ochranný krém s SPF. Ochranný faktor zabrání předčasnému stárnutí pleti a tvorbě pigmentových skvrn. Večer pak pleť očistěte jemným pleťovým gelem a naneste hutnější krém na noc.

Důležitým krokem pro pěknou pleť je i správná životospráva. Vyřaďte z jídelníčku nadbytečné cukry, oleje a zpracované potraviny. Přidejte naopak ovoce, zeleninu a potraviny s vysokým podílem antioxidantů. Nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci.

Bramborová maska pro rozjasněnou pleť

Trápí Vás pigmentové skvrny, akné nebo rozšířené póry? Pak byste rozhodně měli vyzkoušet masku na obličej připravenou z bramborových slupek. Maska výborně řeší nedokonalosti a zanechává pleť nádherně rozjasněnou. Pro nejlepší účinky je masku používat pravidelně jednou týdně.

Výrobu masky zvládne každý z pohodlí domova. Připravte si oloupané slupky z cca pěti brambor, jeden bílý jogurt, dva hrnky mléka a dvě lžičky kurkumy. Slupky vložte do připraveného mléka a nechte louhovat alespoň dvě hodiny. Poté slupky vylovte, přidejte jogurt a směs nechte přes noc v lednici. Druhý den ráno do směsi přidejte dvě lžičky kurkumy.

Až budete připraveni masku použít, namočte do ní vatové tamponky nebo znovu použitelnou plátýnkovou masku a přiložte chladivou směs na obličej. Masku nehte působit alespoň třicet minut. Po sundání omyjte zbytky masky vlažnou vodou a na vysušenou pleť naneste oblíbený hydratační krém. Masku můžete používat i dvakrát týdně, nejlepších výsledků docílíte pravidelným používáním.

Zajímavosti

Až osm let vězení pro Shakiru? Známe šokující detaily

Ve Španělsku probíhá soudní proces s jednou z nejznámějších světových zpěvaček. Shakira byla obviněna z neplacení daně z příjmu v…
Zajímavosti

Porotci se při jejím vystoupení nudili. Když si ale strhla…

Nevím jak vy, ale my vystoupení lidí v talentových soutěžích jednoduše milujeme. Není nic lepšího, než podívat se na to,…
Zajímavosti

Damian vychovával gorily a rozhodl se, že jim představí svou…

Když multimilionářský ochránce přírody Damian Aspinall představil svou ženu dvěma svým gorilám, nemyslel si, že by je měl považovat za…
Zajímavosti

K býkům přiběhne hravá border kolie. To, co následovalo, šokovalo…

Tato border kolie se vydala na důležitou misi. Tento pastevecký pes se jmenuje Hendrix. Hendrix pravidelně pase dobytek a ve…
Zajímavosti

Maminka volí mezi svým životem a životem dítěte.

Někdy nás osud podrobí tvrdé zkoušce. V polovině těhotenství musí mladá žena učinit nepředstavitelně těžká rozhodnutí – zachránit svůj život…
Zajímavosti

Rodině se narodila albínská dvojčata.

Nezáleží na tom, jestli jsou to dvojčata světlé pleti, ale oba rodiče mají snědou pleť, a tak není divu, že…