Menu

Proti akné i pro jemnou pokožku pomohou brambory. Jak správně připravit bramborovou masku?

i
Martin Jelínek

Jemná pokožka bez nedokonalostí je cílem snad každé ženy. Nezaspěte nad bramborovou maskou, zázrak z brambor moc nestojí a můžete si ho připravit i doma.

Pokožka chrání naše tělo před vnějším světem. Pokud je venku sychravo či trávíme celé dny na slunci, může tím naše pokožka trpět. Suchá pokožka pak neplní svoji funkci správně, často se na ní také tvoří akné a jiné nedokonalosti. Je proto nutné o jemnost pokožky stále pečovat. Neznamená to ale běžet hned do drogerie, o Vaši pokožku můžete pečovat i s tím, co máte doma!

Nestyďte se za nedokonalosti

Snad každou ženu někdy v životě trápili nevzhledné až bolestivé pupínky. Některé typy pokožky k nim však mohou být výrazně náchylnější. Špatná péče, nezdravá strava i hormonální změny mohou způsobovat zvýšenou tvorbu kožního mazu, který pak ucpává naše póry a tvoří akné. Hormonální akné vzniká zejména v období hormonálních změn, proto jím trpí dívky i chlapci v období puberty. Akné se ale nevyhýbá ani dospělým. Pupínky však ale nechávají na kůži následky, nejčastěji ve formě nevzhledných pigmentových skvrn, kterých se zbavuje jen těžko.

Proč pupínky vznikají?

Citlivá pleť může způsobovat spoustu problémů. Na pokožce se hromadí kožní maz, který je ve většině případů neškodný, a dokonce pomáhá pokožku chránit před vnějšími vlivy. Pokud se ho ale tvoří nadbytek, může ucpávat póry. Kromě pupínků se pak na mastné či smíšené pleti tvoří například i černé tečky. Nedokonalosti či lesk lze zpravidla zakrýt vysoce krycím make-upem, nebo si můžeme pomoci korektorem. Vhodný způsob řešení je pomocí kožní problémy pomocí pleťové kosmetiky nebo také přímo s dermatologem.

Nadměrná tvorba kožního mazu ale není jediným faktorem ovlivňující vznik akné. Další vlivy můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. Mezi vnitřní patří zejména stres a únava, hormonální změny ale i dědičnost. Na tyto faktory má vliv zejména správná životospráva. Doporučuje se dodržovat vyváženou stravu či dostatečné množství spánku a pohybu. Vnější faktory lze ovlivnit snáze. Patří mezi ně například kouření, nevhodná kosmetika či špatná hygiena. To jsou základní pravidla péče o pokožku. Každé ráno naneste na kůži dostatečné množství krému s SPF. Každý večer je pak třeba kůži očistit šetrným způsobem bez nadbytečného tření. Častým problémem způsobující bolestivé akné je také nedostatečná frekvence praní povlaku na polštář.

Skvělým tipem pro lepší kůži je připravit si 7 starších triček a každý den v týdnu polštář převléct do čistého.

Správná péče pro čistou pokožku

Prvním krokem pro lepší pokožku je omezení tvorby kožního mazu. Přidejte do svého dne jednoduchý rituál péče o svoji pleť. Nenechte se zmást dojmem, že mastná a smíšená pokožka nepotřebuje hydratovat. Ráno pleť očistěte pouze studenou vodou a naneste ochranný krém s SPF. Ochranný faktor zabrání předčasnému stárnutí pleti a tvorbě pigmentových skvrn. Večer pak pleť očistěte jemným pleťovým gelem a naneste hutnější krém na noc.

Důležitým krokem pro pěknou pleť je i správná životospráva. Vyřaďte z jídelníčku nadbytečné cukry, oleje a zpracované potraviny. Přidejte naopak ovoce, zeleninu a potraviny s vysokým podílem antioxidantů. Nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci.

Bramborová maska pro rozjasněnou pleť

Trápí Vás pigmentové skvrny, akné nebo rozšířené póry? Pak byste rozhodně měli vyzkoušet masku na obličej připravenou z bramborových slupek. Maska výborně řeší nedokonalosti a zanechává pleť nádherně rozjasněnou. Pro nejlepší účinky je masku používat pravidelně jednou týdně.

Výrobu masky zvládne každý z pohodlí domova. Připravte si oloupané slupky z cca pěti brambor, jeden bílý jogurt, dva hrnky mléka a dvě lžičky kurkumy. Slupky vložte do připraveného mléka a nechte louhovat alespoň dvě hodiny. Poté slupky vylovte, přidejte jogurt a směs nechte přes noc v lednici. Druhý den ráno do směsi přidejte dvě lžičky kurkumy.

Až budete připraveni masku použít, namočte do ní vatové tamponky nebo znovu použitelnou plátýnkovou masku a přiložte chladivou směs na obličej. Masku nehte působit alespoň třicet minut. Po sundání omyjte zbytky masky vlažnou vodou a na vysušenou pleť naneste oblíbený hydratační krém. Masku můžete používat i dvakrát týdně, nejlepších výsledků docílíte pravidelným používáním.

i
Česko

Dívka, kterou jsme znali z reklamy na Kofolu, nyní září…

Vánoce jsou obdobím, kdy se tradice a symboly stávají významnou součástí našich životů. V České republice se jedním z těchto…
i
Svět

Osm hodin čekání na pomoc strávil 85letý muž ležící na…

Sousedé osmdesátipětiletého muže mu postavili dočasný kryt, aby ho ochránili před prudkým deštěm. Důchodce, který byl v terminálním stadiu rakoviny,…
i
Zajímavosti

Muž svým krokem zachránil spoustu životů. Jeho poslední cestou ho…

Muž, svou smrtí, zachránil 50 životů! To, co se rozhodl provést v nemocnici, před svojí smrtí bylo nevídané. Po úmrtí…
Klíště
i
Zajímavosti

Klíšťata si své oběti vybírají podle krve, o tuto krevní…

Klíšťata bývají nejen velmi otravná, ale také nebezpečná. Tento roztoč patřící do čeledi klíšťatovití se živí sáním krve nejen savců,…
i
Zajímavosti

Optická výzva roku 2023: Všechny chyby na obrázku dokázalo do…

Optické výzvy jsou užitečné pro náš mozek, osobnostní rozvoj a také nám pomáhají lépe si všímat detailů v přítomnosti kolem…
i
Uncategorized

Před odjezdem na dovolenou dejte minci do mrazáku. Později si…

Před odjezdem na dovolenou se nemusíte zabývat pouze balením, ale také přípravou svého bytu. A pokud chcete mít jistotu, že…