Menu

Pokud se budete řídit těmito 10 radami, můžete za topení ušetřit i tisíce!

iZdroj: www.pexels.com
Martin Jelínek

Pokud se budete řídit těmito 10 radami, můžete za topení ušetřit i tisíce! V chladném počasí není nic lepšího než zachumlat se v teplém bytě. Zimní měsíce jsou ale noční můrou, když přijde účet za vytápění. Dáme vám 10 tipů, jak ušetřit peníze na účtu a zároveň udržet váš domov v teple.

1. Denní teplota

V dětském pokoji může být 22 stupňů, ale v ložnici stačí 18 stupňů. Přes den v ložnici moc času netrávíme a spánek je v noci zdravější a příjemnější, pokud není teplo.

2. Teplota kuchyně

Zařízení v kuchyni zvyšuje teplotu, kvůli vlhkosti cítíme vyšší teplotu v místnosti.

3. Ideální nastavení teploty

Obecná rada zní: nejprve si obléknout svetr a až poté zvážit přitápění. Pokud doma nejsme jen v tričku, můžeme ušetřit několik stupňů. Pokud snížíme teplotu z obvyklých 24 stupňů na 20 stupňů, může se nám spotřeba snížit až o 24 %.

4. Zapomeňte na sušení na radiátoru!

Nesušte na radiátoru ani tam nic neskladujte! Uvolní se tak proudění teplého vzduchu a bude nám pocitově tepleji.

5. Zvlhčování

Pocitovou teplotu zvyšuje vlhkost vzduchu. Ve vytápěných místnostech postavte k radiátoru misku naplněnou mírně slanou vodou, případně můžete použít i vaporizér. V bytě udržujme vlhkost 40 – 60 %, to je z hlediska našeho zdraví ideální a je to nezbytné i pro náš pocit tepla. Pokojové rostliny také pomáhají udržovat vzdušnou vlhkost

6. V noci

V noci se vyplatí zatáhnout tlusté závěsy a stáhnout žaluzie, protože tím se okno izoluje. Pokud v místnosti nejsou žádné pokojové rostliny nebo domácí zvířata, můžeme to udělat i během naší denní nepřítomnosti.

Pixabay

7. Na slunci

Pokud je venku slunce, roztáhněte závěsy. V takových případech můžeme topení snížit i ve slunných místnostech.

8. Větrání

Pravidelně větrejte i během topné sezóny. Nejlépe to uděláte tak, že dvakrát denně otevřete okno dokořán na 3-5 minut, aby se vyměnil vzduch v celém bytě, ale stěny a předměty ještě nevychladly. Tato metoda je mnohem účinnější než nechat okno pootevřené po dlouhou dobu, protože teplo neustále uniká. Během větrání samozřejmě vypněte topení.

9. Otevřete dveře

V malém bytě je vhodné přes den topit s otevřenými vnitřními dveřmi a zajistit tak průměrnou teplotu bytu. Pokud chceme, aby bylo místo teplejší, než je průměr, zavřeme dveře a topíme pouze tam. V případě větší obytné plochy je vhodnější nesousedící vzduchové plochy vytápět odděleně a ponechat dveře zavřené.

10. Domácí mazlíčci

Pokud je vaše kočka zvyklá sedět na radiátoru, najděte ji jiné místo! Nainstalujte na okraj radiátoru malou krabičku nebo něco, ve kterém se kočka bude cítit pohodlně!

Zdroj: Tudasfaja.com
iZdroj: pixabay.com
Zajímavosti

Učitel nechává ve třídě prázdnou židli, aby dal dětem důležitou…

Děti prožívají všechno  více než dospělí. A dokáží si některé věci pamatovat až do dospělosti. Právě to se stalo Danu…
iZdroj: www.pexels.com
Svět

Právě dorazila smutná zpráva: Richard Gere na rodinné dovolené nečekaně…

Slavná filmová hvězda Richard Gere byl během své dovolené v Mexiku náhle přijat do nemocnice. Důvodem hospitalizace byl silný kašel,…
iZdroj: www.pexels.com
Zajímavosti

Ve věku 83 let odešla hudební legenda: Královna Rock’n’Rollu Tina…

Tina Turner, americko-švýcarská zpěvačka, která se proslavila svým unikátním chraplavým hlasem, zemřela ve středu ve věku 83 let po dlouhé…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Zastavte ničení vaší zahrady pomocí popela! Mšice mají váš oblíbený…

Příprava vlastního ekologického postřiku na mšice je účinným způsobem, jak se zbavit těchto škůdců v zahradě bez použití chemických přípravků.…
iZdroj: unsplash.com
Co se děje

Vyhrála v loterii miliony, ale nenašla lásku: Co se stalo…

Jane Park, 23letá Britka, vyhrála v loterii před několika lety více než 1,3 milionu dolarů. Přestože se to může zdát…
iZdroj: pixabay.com
Zajímavosti

Slepice snáší vejce s ocasem: Když se farmář pídil po…

Vsadíme se s Vámi že vejce s ocasem jste ještě v životě neviděli. Uživatelé internetu jsou při pohledu na tuto…