Menu

Podle lékařského odborníka byste za žádných okolností neměli dávat pusu svému psovi. Proč?

iZdroj: www.pexels.com
Martin Jelínek

Jsou pejskaři, pro které je líbačka se psem na denním pořádku, a vůbec jim nevadí, že je jejich pes olizuje. Zamyslete se ale, jak často si takový pes olizuje vlastní zadek. Existuje však děsivější důvod, proč bychom se této interakci měli za každou cenu vyhnout. Od této chvíle si od Vašeho psa obličej olizovat asi nenecháte.

Lékařský asistent sdílel na TikTok, proč byste neměli líbat psy na ústa. Uživatel jménem @medexplained2you vysvětlil, proč by měl být tento podivný zvyk zcela opuštěn. „Pokud líbáte svého psa na tlamu, je čas přestat. Můžete kvůli tomu doslova ztratit končetiny,“ řekl. Je důležité vědět, že v některých případech mohou být v tlamě psa bakterie nebo viry, které se mohou rozšířit na člověka a způsobit docela vážné problémy.

„Je to vážné onemocnění, které může způsobit rozšířenou systémovou infekci, septický šok a dokonce gangrénu (mukozitidu), v závislosti na tom, jak rychle se šíří tělem a kdy je diagnostikováno,“ vysvětlil TikToker.

O podobném případu psalo i Twice.hu, Greg Manteufel přišel o končetiny poté, co ho olízl jeho pes. Příběh Pauline Day měl také smutný konec. Rodinný pes ji omylem kousl do ruky, jeho sliny však obsahovaly smrtící virus.

V některých případech může být jediným řešením amputace.

,,Proč se ale problémům nevyhnout předem a nepřestat objímat našeho psa?“ přidal.

I když jsou podobné případy poměrně vzácné, riziko zde opravdu existuje. Bakterie Capnocytophaga se mohou šířit kousnutím, škrábanci nebo blízkým kontaktem (například když nám zvíře olizuje obličej nebo ústa) a mohou dokonce způsobit sepsi.

Většina lidí, kteří přijdou do kontaktu se psem nebo kočkou, neonemocní. Ale lidé s oslabeným imunitním systémem, kteří mají potíže s bojem proti infekcím (jako jsou pacienti s rakovinou nebo ti, kteří užívají určité typy léků, jako jsou steroidy), mohou mít větší pravděpodobnost onemocnění.

Bez ohledu na to, jak roztomilí jsou naši mazlíčci, pravděpodobně se nevyplatí riskovat potenciálně nebezpečnou infekci a je lepší si psí polibky odpustit.

Zdroj: twice.hu
iZdroj: www.pexels.com
Svět

Právě dorazila smutná zpráva: Richard Gere na rodinné dovolené nečekaně…

Slavná filmová hvězda Richard Gere byl během své dovolené v Mexiku náhle přijat do nemocnice. Důvodem hospitalizace byl silný kašel,…
iZdroj: www.pexels.com
Co se děje

Tragická smrt talentovaného herce Dano Heribana: Co skrývalo jeho poslední…

Slovenský herec a výtvarník Dano Heriban tragicky zemřel ve svém domě ve městě Svätý Jur. O jeho smrti jako první…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Kontroverzní odhalení: Hans Sigl z Doktora z hor přiznává šokující…

Legendární televizní seriál "Doktor z hor", který se vysílal v 90. letech, zaujal diváky svými příběhy o lékaři pracujícím v…
iZdroj: www.pexels.com
Česko

Tabu nebo odvaha? Žena odmítla domov pro seniory a přinesla…

Adoptování dětí a pěstounská péče jsou běžné způsoby, jak lidé rozšíří svou rodinu. Avšak překvapivě se málokoho napadne, že i…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Skandální pravda o dětských soutěžích krásy: Jsou tyto soutěže nevinnou…

V USA jsou soutěže krásy pro děti extrémně populární. Existuje mnoho dětských hvězd, jako je šestiletá Kynlee Heiman, která je…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Mužský rebel bez hranic: Mark Bryan odhaluje šokující pravdu o…

Mark Bryan je robotický inženýr, který je již 11 let ženatý a má dceru. Sám sebe považuje za heterosexuálního muže…