Menu

Podle lékařského odborníka byste za žádných okolností neměli dávat pusu svému psovi. Proč?

Martin Jelínek

Jsou pejskaři, pro které je líbačka se psem na denním pořádku, a vůbec jim nevadí, že je jejich pes olizuje. Zamyslete se ale, jak často si takový pes olizuje vlastní zadek. Existuje však děsivější důvod, proč bychom se této interakci měli za každou cenu vyhnout. Od této chvíle si od Vašeho psa obličej olizovat asi nenecháte.

Lékařský asistent sdílel na TikTok, proč byste neměli líbat psy na ústa. Uživatel jménem @medexplained2you vysvětlil, proč by měl být tento podivný zvyk zcela opuštěn. „Pokud líbáte svého psa na tlamu, je čas přestat. Můžete kvůli tomu doslova ztratit končetiny,“ řekl. Je důležité vědět, že v některých případech mohou být v tlamě psa bakterie nebo viry, které se mohou rozšířit na člověka a způsobit docela vážné problémy.

„Je to vážné onemocnění, které může způsobit rozšířenou systémovou infekci, septický šok a dokonce gangrénu (mukozitidu), v závislosti na tom, jak rychle se šíří tělem a kdy je diagnostikováno,“ vysvětlil TikToker.

O podobném případu psalo i Twice.hu, Greg Manteufel přišel o končetiny poté, co ho olízl jeho pes. Příběh Pauline Day měl také smutný konec. Rodinný pes ji omylem kousl do ruky, jeho sliny však obsahovaly smrtící virus.

V některých případech může být jediným řešením amputace.

,,Proč se ale problémům nevyhnout předem a nepřestat objímat našeho psa?“ přidal.

I když jsou podobné případy poměrně vzácné, riziko zde opravdu existuje. Bakterie Capnocytophaga se mohou šířit kousnutím, škrábanci nebo blízkým kontaktem (například když nám zvíře olizuje obličej nebo ústa) a mohou dokonce způsobit sepsi.

Většina lidí, kteří přijdou do kontaktu se psem nebo kočkou, neonemocní. Ale lidé s oslabeným imunitním systémem, kteří mají potíže s bojem proti infekcím (jako jsou pacienti s rakovinou nebo ti, kteří užívají určité typy léků, jako jsou steroidy), mohou mít větší pravděpodobnost onemocnění.

Bez ohledu na to, jak roztomilí jsou naši mazlíčci, pravděpodobně se nevyplatí riskovat potenciálně nebezpečnou infekci a je lepší si psí polibky odpustit.

Zdroj: twice.hu
Svět

Víte jak rozepnout stahovací pásky? Nůž není hned první volba!

Určitě budete mít doma po ruce nějaké plastové stahovací pásky. Říkají tomu jinak, ale všichni to víme. Hojně se vyskytuje…
Svět

Lékař vysvětluje , proč by děti neměly zůstat dlouho vzhůru.

Od dob našich prarodičů chodí děti vždy spát dříve. Stačí se navečeřet, strávit trochu času v obýváku s rodiči, osprchovat…
Svět

Proč si Vás duše vybírá ještě před narozením?

Každý z nás by měl mít podíl na výběru své rodiny, než jsme přišli na tento svět. Je to myšlenka…
Svět

Moje staré auto nemělo klimatizaci, můj syn přišel z úžasným…

Posledních pár dní se potýkáme s úmorným horkem a mnozí z nás se nemohou dočkat, až po vystoupení z práce…
Svět

Stará paní Petra (68 let) vám poradí, jak se zbavit…

Trápí vás bolavé končetiny nebo máte často zánětlivé klouby? Nějakou dobu jste hledali ten správný a účinný lék, který by…
Svět

Lékaři je varovali, aby neměli děti. Podívejte se, jak vypadá…

Přes všechna varování lékařů se rozhodli založit rodinu. Dnes pětičlenná rodina ukazuje na sociálních sítích dojemné fotografie ze svého života.…