Nedostatek vitamínu B12 může být nebezpečný. Jak poznáte že vám schází? - SvětŽivě.cz

Nedostatek vitamínu B12 může být nebezpečný. Jak poznáte že vám schází?

Martin Jelínek

Vitamín B12 je nezbytný pro naše nervy, DNA, červené krvinky a mnoho dalších věcí. Jak jeho nedostatek poznáme?

Abychom na to odpověděli, podívejme se na případovou studii, která ukazuje následky nedostatku vitamínu B12. Podle nedávno zveřejněné studie trpí nedostatkem vitaminu B12 4 % žen ve věku 40-60 let. Přitom je tento vitamín pro naše tělo životně důležitý. Nedostatek vitaminu B12 může způsobit vážné zdravotní problémy. Je totiž nezbytný pro tvorbu červených krvinek, zdraví nervové soustavy a mnoho dalších tělesných funkcí. Věk však není jediným důvodem, nedostatek vitaminu B12 může způsobit mnoho dalších faktorů, např. užívání některých léků nebo vyhýbání se konzumaci masa. Odhalení nedostatku vitamínů je prvním krokem k vyřešení problému. Je zvláště důležité, aby si ženy ve věku nad 30 let byly vědomy příznaků, které mohou pociťovat, pokud vitamín B12 není v těle přítomen v dostatečném množství.

1. Časté závratě

Závratě jsou běžným příznakem nedostatku vitaminu B12. Často se stává, že ignorujeme, když závrať přetrvává delší dobu po postavení nebo dosednutí. S postupujícím věkem se tento příznak stává závažnějším problémem a může také naznačovat nedostatek vitamínu B12.

2. Necitlivost na těle

Necitlivost a pocit mravenčení mohou také naznačovat nedostatek vitamínu B12. Toto nepohodlí může nastat v důsledku poškození nervů, protože buňky dostávají méně kyslíku.

3. Bledost

Vzhledem k tomu, že vitamín B12 hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek, jeho nedostatek může snadno vést k bledosti.

4. Zapomnětlivost

Znáte ten pocit, když chcete někomu zavolat, ale nemáte ponětí, kam odložíte telefon? Občas se to stane každému. Pokud ale zapomínáte pravidelně, možná za to může nedostatek vitamínu B12.

5. Neustálý pocit únavy a ospalosti

Bojujete sami se sebou opravdový boj o to, abyste dokázali zůstat odpoledne vzhůru, i když jste spali 8 hodin? Pokud trpíte chronickou únavou, vaše tělo nemusí mít dostatek vitamínu B12. V tomto případě buňky dostávají méně kyslíku, což má za následek únavu.

6. Svalová slabost

Připadá vám těžší nosit nákupní tašky než dříve? My ženy takové příznaky často přehlížíme. Pokud však slabost přetrvává déle, je na místě zeptat se na názor lékaře.

7. Problémy se zrakem

Citlivost na světlo, plovoucí skvrny a dvojité vidění jsou běžné příznaky nedostatku vitaminu B12. V některých případech mohou také vést k poškození zrakového nervu.

8. Oteklý nebo zanícený jazyk

Častým příznakem nedostatku vitaminu B12 je zanícený červený jazyk.

9. Anémie

Vitamin B12 hraje v těle enzymatickou roli, což znamená, že v jeho nedostatku neprobíhají některé fyziologicky důležité procesy. Vitamín hraje roli při tvorbě červených krvinek, takže nedostatek vitamínu B12 vede k anémii.

10. Deprese, halucinace a paranoia

Podle některých studií může jeho užívání stimulovat fungování neurotransmiterů – látek přenášejících impulsy v mozku, a tím zvyšovat účinnost antidepresiv. Vědci prokázali, že pacienti trpící depresí mají abnormálně nízké hladiny vitaminu B12. Je pravděpodobné, že užívání samotného vitaminu může pomoci překonat psychický problém a obnovit zdravou duševní rovnováhu.

 

Zdroj: tudasfaja