Návod jak naučit vaše dítě správné poslušnosti, které vede k správnému vychování. - SvětŽivě.cz

Návod jak naučit vaše dítě správné poslušnosti, které vede k správnému vychování.

Martin Jelínek

Výchova dítěte není jednoduchá záležitost. Každý rodič si přeje šťastné a spokojené dítě, jak ale zaručit že Vám dítě za pár let nepřeroste přes hlavu? Dobrý základ výchovy rodičům i dítěti zajistí dobrý start do života. Jak naučit dítě kázni bez zbytečného rozčilování? Zkuste se řídit následujícími principy.

1) Buďte konzistentní

Dítě si potřebuje být rodiči i výchovou jisté. Dodržujte sliby a nenechávejte se dítětem přemluvit. Ne znamená ne. Vymyslete domácí systém a ten dodržujte. Nezapomínejte ani na Vašeho partnera, je důležité, aby oba rodiče postupovali ve výchově jednotně.

2) Respektujte svoje dítě.

Většina chování, které u dítěte vnímáme jako nevhodné, je ve skutečnosti odpovídající jeho věku a kognitivnímu rozvoji. Nezapomínejte proto že i dítě je osoba, která si zaslouží respekt a podporu. Jen tak si navíc zajistíte, aby dítě respektovalo i rodiče. Nekřičte na děti, když jste rozzlobení, nenadávejte jim a v dobrém chování se vždy snažte být pro dítě vzorem.

3) Nechte dítě pochopit následky

Děti rády prozkoumávají nové hranice. Často je to vidět venku na hřišti, kde děti zkouší, jak vysoko ještě mohou vylézt. Pokud dítěti nehrozí bezprostřední nebezpečí, zkuste mu nechat volnou ruku. Neustálým upozorňováním na možná nebezpečí vychováte úzkostné dítě, které se bude bát vystoupit ze zajeté cesty.

4) Nebuďte na sebe příliš přísní

Výchova dítěte je dlouhá cesta. Pokud nebudete dítě fyzicky trestat, budete ho respektovat a pokusíte se zůstat empatičtí, pravděpodobně se nic špatného nestane. Nikdo není dokonalý, pokud budete někdy litovat, jak jste se k dítěti zachovali, nebojte se mu to vysvětlit a omluvit se.