Jak jednoduše porazit strach z létání? Poradíme vám

Strach z létání neboli aerofobie je jedna z mála fobií, které se lze definitivně zbavit. Panický strach z létání má velké množství lidí.

Strach z létání

Pocity, které strach před letem provázejí jsou především stres, úzkost, bolesti, problémy s tlakem, stažené hrdlo, bolesti hlavy, hyperventilace. Různé druhy strachu se liší podle pohlaví i věkových skupin. Lidé, kteří mají strach z létání v tu chvíli nepřemýšlí racionálně. Ačkoliv je pravděpodobnější, že havarujete v autě, vidí se jako jeden člověk z milionu, který v letadle zahyne.

Za strach z létání může především neznalost. Lidé si myslí, že letadlo drží ve vzduchu motory, ty jsou však klíčové pouze pro vzlet. Samostatný let i přistání je možné ovládat i bez motorů. Letadlo jako výborný klouzák doletí i stovky kilometrů. Technickou způsobilost letadel kontrolují desítky i stovky inženýrů, kteří znají letadlo do posledního šroubku. Letadla během svého provozu prochází pravidelnými kontrolami a jednou za deset let se rozeberou a seskládají znovu. Častý je také strach z turbulencí, které jsou zcela běžným jevem. Letadlo je konstrukčně téměř nepocítí.

Jak jej překonat

Strach lze překonat:

  1. Máte-li před letem obavy, uvařte si uklidňující čaj.
  2. Svou pozornost od létání rozptylte například tím, že si budete plánovat program po přistání.
  3. Při letu si zapněte relaxační hudbu.
  4. Nepožívejte před a během letu alkohol.

Doporučujeme