Menu

Jak mít ráda sebe sama aneb 10 rad pro větší spokojenost

iZdroj: Portrait of fair-haired beautiful female student or customer with broad smile, looking at the camera with happy expression, showing thumbs-up with both hands, achieving study goals. Body language
Martin Jelínek

Jaký máme vztah sami k sobě je základní kámen, který určuje, jaký vztah k nám mají ostatní. V každodenním životě se ale může stát, že tu sebelásku odsunujeme až na poslední místo. Proto Vám odborníci přináší těchto deset rad a praktických triků, jak si zlepšit vztah sama k sobě.

Zjistěte, jak na tom s tou sebeláskou vlastně jste.
Najděte si na sebe trochu času a zamyslete se. Podle čeho hodnotíte ostatní? Zkuste pro jednou ohodnotit také sama sebe. Jak vypadáte z vnějšku? Jak se cítíte uvnitř? Myslíte si, že naplňujete svůj potenciál? Pokud si v některé z otázkách udělíte méně jak 7 bodů z 10, je na čase s tím něco udělat. Životní koučka Lenka Procházka totiž tvrdí, že ta optimální úroveň sebelásky je mezi 7 a 10 body.

Namotivujte sebe sama.

Vizualizace je mocný nástroj seberozvoje. Zkuste si na chvíli představit, že se sama sobě líbíte, že se máte ráda. Jak moc by Vám to změnilo život? Vezměte si klidně list papíru a napište si o sobě něco hezkého.

Uvědomte si vlastního kritika

Všichni máme uvnitř hlas, který se ozve pokaždé, když se nám něco nepovede, nebo když máme z něčeho obavy. Poslouchejte pečlivě kdy se právě ten Váš ozývá a zamyslete se nad tím proč. Odkud se tyto kritické hlasy vzaly? Je to něco, co Vám říkali rodiče? Partner? Nebo je to skutečně něco, co se nelíbí právě Vám? Naučte se původce kritiky identifikovat a ignorovat ty, na kterých nám vlastně až tak nezáleží.

Buďte k sobě laskaví.

Často dětem říkáme ať se k druhým chovají tak, jak by chtěli, aby se chovali k nim. Proč se ale pak sami k sobě chováme mnohdy hůř než naše okolí? Zdravá sebedůvěra jde se sebeláskou ruku v ruce. Pokud nechceme, aby se k nám ostatní chovali špatně, musíme se k sobě nejdřív začít chovat hezky i my sami. Začněte tím, že se během dne občas zastavíte a pochválíte se.

Naučte se přijmout pochvalu

Pokud Vás někdo pochválí, nebojte se toho. Nezamlouvejte to ani se pochvale nevyhýbejte. S největší pravděpodobností jste si ji zasloužili, tak si ji užijte! Prosté děkuji jako odpověď stačí.

Napište si něco hezkého

Je to jedno z cvičení, které odborníci na sebelásku nejčastěji doporučují a nezabere Vám víc než minutu denně! Najděte si kus papíru, nebo třeba prázdný deník, a každý den si do něj zapište něco hezkého. Co jste za den zvládli, čím jste si udělali radost, nebo třeba kdo Vám tu radost dneska udělal. Představivosti se meze nekladou, jen se pokuste zůstat vždy pozitivní.

Nepřestávejte o sebe pečovat

Je na každém z nás, aby ze sebe udělal ve vlastním životě prioritu. Nezapomínejte proto na sebe a zahrňte do svého dne aktivity, které Vás baví. Někomu stačí procházka či dobrá knížka, jiný si půjde raději zasportovat. Skvěle funguje i vana či pleťová maska a v nouzi se můžeme spolehnout i na skleničku vína či kousek dobré čokolády.

Uložte si připomínku

V každodenním shonu je lehké tu sebelásku na chvíli ztratit. Připravte si pro sebe večer v klidu pár pozitivních připomínek do kalendáře, uvidíte jak Vás v průběhu týdne potěší.

Pořádek v životě je pořádek i v mysli

To v jakém prostředí žijeme přímo ovlivňuje i to, jak se cítíme. Vytvořte si proto prostor, který bude sloužit Vám, a ne naopak. Zbavte se zbytečností, které akorát překážejí a ztěžují Vám udržet pořádek. Obklopte se místo toho předměty, které Vám dělají radost.

Vyměňte dvakrát týdně seriál za knížku

Určitě nejste první kdo vyrazil hledat sebelásku. Na trhu naleznete spoustu literatury zaměřující se na sebedůvěru, motivaci či osobní rozvoj. Vyberte si nějakou která Vás oslovila a ponořte se do ní. Když to nebude ta pravá tak nevadí, příště třeba sáhnete po jiné. Z každé si však můžeme odnést ty náměty, které nás chytly u srdce.

A nebojte se toho, že na knihu nebudete mít dost času. Když po ni sáhnete každý den na pár minut místo telefonu, budete ji mít přečtenou raz dva.

iZdroj: pixabay.com
Zajímavosti

Učitel nechává ve třídě prázdnou židli, aby dal dětem důležitou…

Děti prožívají všechno  více než dospělí. A dokáží si některé věci pamatovat až do dospělosti. Právě to se stalo Danu…
iZdroj: www.pexels.com
Svět

Právě dorazila smutná zpráva: Richard Gere na rodinné dovolené nečekaně…

Slavná filmová hvězda Richard Gere byl během své dovolené v Mexiku náhle přijat do nemocnice. Důvodem hospitalizace byl silný kašel,…
iZdroj: www.pexels.com
Zajímavosti

Ve věku 83 let odešla hudební legenda: Královna Rock’n’Rollu Tina…

Tina Turner, americko-švýcarská zpěvačka, která se proslavila svým unikátním chraplavým hlasem, zemřela ve středu ve věku 83 let po dlouhé…
iZdroj: www.pexels.com
Co se děje

Tragická smrt talentovaného herce Dano Heribana: Co skrývalo jeho poslední…

Slovenský herec a výtvarník Dano Heriban tragicky zemřel ve svém domě ve městě Svätý Jur. O jeho smrti jako první…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Kontroverzní odhalení: Hans Sigl z Doktora z hor přiznává šokující…

Legendární televizní seriál "Doktor z hor", který se vysílal v 90. letech, zaujal diváky svými příběhy o lékaři pracujícím v…
iZdroj: www.pexels.com
Česko

Tabu nebo odvaha? Žena odmítla domov pro seniory a přinesla…

Adoptování dětí a pěstounská péče jsou běžné způsoby, jak lidé rozšíří svou rodinu. Avšak překvapivě se málokoho napadne, že i…