Menu

I malé zranění při sportu v zahraničí může přijít draho

Petra Jelenová

Každý z nás si pod pojmem ideální dovolená představuje něco jiného. Jeden se vidí na lehátku na pláži, další zase při nějakém tom sportovním či adrenalinovém zážitku. Pokud patříte k té druhé skupince, pak byste neměli zapomenout, že i zdánlivě banální zranění vás může vyjít pěkně draho, pokud nemáte sjednáno cestovní pojištění.

Provozujete-li jakýkoliv sport v zahraničí bez pojištění, pak hazardujete nejen se svým zdravím. V rámci Evropské unie lze uplatnit modrou kartičku jako Evropský průkaz zdravotního pojištění, nicméně s mnoha omezeními. EHIC vám garantuje pouze nezbytnou zdravotní péči ve státem provozovaných zdravotnických zařízeních, a to za stejných podmínek jako obyvatelům daného státu.

V praxi se může stát, že se při procházce v Alpách zraníte při pádu a vymknete si kotník a nebudete moci v cestě pokračovat. Pak vám nezbývá nic jiného, než si na pomoc přivolat horskou službu. Její zásah vám vaše pojišťovna však neproplatí. Odvoz vrtulníkem vás bude stát okolo 50 000 Kč. Horská služba vás dopraví do nejbližší státní nemocnice, kde musíte ještě čekat, až přijdete na řadu.

Z finančního hlediska je mnohem horší, pokud se zraníte mimo území EU. Nemáte-li cestovní pojištění, všechny náklady jdou k vám. A může se jednat i o miliony korun v případě složité a zdlouhavé operace.

Před odjezdem si sjednejte cestovní pojištění

Než se vydáte na cesty, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Dnes to zvládnete i online. V případě adrenalinových sportů a extrémních sportů je potřeba zvolit i patřičné připojištění. Pár desítek korun investovaných do pojištění vám může ušetřit miliony.

Co dělat

Mnoho z nás dělá zásadní chybu. Co musíte vědět, než…

Párky jsou již mnoho let součástí naší typické stravy. Přesto že jsou velmi oblíbené se netěší dobré pověsti. Za nezdravé…
Co dělat

Vstáváte často okolo třetí hodiny ráno? Vaše tělo se vám…

Odborníci na spánek se téměř denně setkávají s pacienty, kteří si stěžují, že se téměř každou noc probouzejí ve 3…
Co dělat

Podle lékařského odborníka byste za žádných okolností neměli dávat pusu…

Jsou pejskaři, pro které je líbačka se psem na denním pořádku, a vůbec jim nevadí, že je jejich pes olizuje.…
Co dělat

Každý den pálím v bytě bobkový list, má to úžasné…

Pokud máte za sebou stresující, únavný, vyčerpávající den a máte pocit, že na nic nemáte sílu, vyzkoušejte následující recept na…
Česko

Výzkumníci odhalili velikou výhodu prvorozených dětí. Velký průšvih nebo výhoda?

Mladší sourozenci: Jste prvorozené dítě v rodině? Kolikrát jste si mysleli, že vaši mladší sourozenci jsou „problémoví“? Chovají se nezodpovědně,…
Co dělat

Osobnost: Jak ovlivňuje zdraví – Komu hrozí srdeční onemocnění a…

Osobnost člověka může prozradit mnohé o jeho zdraví, ovlivňuje vše od srdce a hmotnosti až po sklony k nehodám a…