I malé zranění při sportu v zahraničí může přijít draho

Každý z nás si pod pojmem ideální dovolená představuje něco jiného. Jeden se vidí na lehátku na pláži, další zase při nějakém tom sportovním či adrenalinovém zážitku. Pokud patříte k té druhé skupince, pak byste neměli zapomenout, že i zdánlivě banální zranění vás může vyjít pěkně draho, pokud nemáte sjednáno cestovní pojištění.

Provozujete-li jakýkoliv sport v zahraničí bez pojištění, pak hazardujete nejen se svým zdravím. V rámci Evropské unie lze uplatnit modrou kartičku jako Evropský průkaz zdravotního pojištění, nicméně s mnoha omezeními. EHIC vám garantuje pouze nezbytnou zdravotní péči ve státem provozovaných zdravotnických zařízeních, a to za stejných podmínek jako obyvatelům daného státu.

V praxi se může stát, že se při procházce v Alpách zraníte při pádu a vymknete si kotník a nebudete moci v cestě pokračovat. Pak vám nezbývá nic jiného, než si na pomoc přivolat horskou službu. Její zásah vám vaše pojišťovna však neproplatí. Odvoz vrtulníkem vás bude stát okolo 50 000 Kč. Horská služba vás dopraví do nejbližší státní nemocnice, kde musíte ještě čekat, až přijdete na řadu.

Z finančního hlediska je mnohem horší, pokud se zraníte mimo území EU. Nemáte-li cestovní pojištění, všechny náklady jdou k vám. A může se jednat i o miliony korun v případě složité a zdlouhavé operace.

Před odjezdem si sjednejte cestovní pojištění

Než se vydáte na cesty, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Dnes to zvládnete i online. V případě adrenalinových sportů a extrémních sportů je potřeba zvolit i patřičné připojištění. Pár desítek korun investovaných do pojištění vám může ušetřit miliony.

Doporučujeme