Showbyznys

    Skandál na Markíze: Záběry z Party Shore šokují Slovensko. Policie prověřuje, Rada zasahuje

    2 min čtení

    Markíza odvysílala epizodu, v níž účastník přenášel silně intoxikovanou a téměř bezvládnou mladou ženu z místnosti do místnosti. Případ nyní řeší policie i mediální regulátor.

    Skandál na Markíze: Záběry z Party Shore šokují Slovensko. Policie prověřuje, Rada zasahuje

    Dne 17. července odvysílala Markíza šestou epizodu reality show Party Shore Slovensko, která rozpoutala celonárodní skandál. V záběrech silně opilá Noemi ležela s kamarátkami na posteli, načež ji účastník Nicolas přenášel z místnosti do místnosti a hledal místo, kde by s ní mohl zůstat sám.

    Záběry, které šokují

    Noemi v tu chvíli téměř nebyla schopna pohybu a místy působila, jako by spala. Nicolas ji nosil na rukou z jedné místnosti do druhé a hledal místo, kde by s ní zůstal osamotě. V jednom momentě zakryl kameru, aby divákům ztížil pohled na ně, a nakonec ji přenesl do koupelny, protože jí bylo špatně. Diváci a odborníci upozorňují, že záběry ukazovaly muže, který odnáší ženu, jež nebyla schopna svobodně rozhodovat ani vyjádřit souhlas.


    Zdroje: Denník N, Mediaboom

    Štáb nezasáhl

    Jedním z nejdůležitějších faktů je, že štáb nezasáhl ani během natáčení, ani v postprodukci. Kamery natáčely, režie sledovala dění, a přesto se nikdo nepostavil na stranu bezvládné ženy. Otázky vyvolává stav Noemi, její schopnost svobodně udělit souhlas a skutečnost, že televizní štáb do situace nijak nezasáhl.


    Zdroje: Denník N, Mediaklik

    Předpřípravné řízení a Rada pro mediální služby

    Policie se začala zabývat podezřením ze sexuálního násilí spojeného s reality show Party Shore. Případ řeší policisté Okresního ředitelství Policejního sboru Bratislava IV. Klíčové je, že případ se v tuto chvíli nachází v předpřípravném řízení – nikdo dosud nepodal trestní oznámení a trestní stíhání nebylo zahájeno. Policisté shromažďují a prověřují dostupné poznatky, aby rozhodli o dalším postupu.

    Podnět na Radu pro mediální služby podalo Progresivní Slovensko, které zároveň požádalo televizi Markíza, aby část relace stáhla a veřejně se omluvila. Člen rady Adam Valček přitom podal vlastní podnět na radu již dříve v červenci.


    Zdroje: Startitup, Infovojna, Mediaklik

    Omluvné stanovisko Markízy – a zásadní výhrada

    Markíza vyjádřila politování nad tím, že odvysílaná šestá epizoda mohla vyvolat dojem normalizování sexuálního násilí – to nebylo záměrem tvůrců ani vysílatele. Mrzí ji, že epizoda neposkytla divákům v dostatečné míře všechny souvislosti a kontext. Za to se divákům omlouvá a epizodu mezitím upravila – kontroverzní pasáže na Voyo vystřihla.

    Zároveň je ale třeba zdůraznit podstatný kontext: Markíza ve stejném stanovisku výslovně odmítá závěry o pokusu o znásilnění. Televize uvádí, že nemá vědomost o tom, že by během natáčení došlo k pokusu o znásilnění nebo jinému jednání naplňujícímu znaky trestného činu, a taková tvrzení označuje za nepodložená. Případ tak nadále zůstává předmětem právního i veřejného sporu.

    Kauza otevírá důležitou diskusi o odpovědnosti mediálních domů. Pokud podobný obsah může nejen retraumatizovat lidi, kteří zažili sexuální násilí, ale také normalizovat podobné chování, vyvstává otázka, nakolik by televize měla nést zodpovědnost za své vysílání.


    Zdroje: Infovojna, Mediaboom, Mediaklik

    Související články