Menu

5 míst v Africe, kde zažijete volně žijící divoká zvířata

iZdroj: pixabay.com
Petra Jelenová

Do skupiny pěti nejúžasnějších zvířat můžeme zařadit růžové plameňáky, rychlé gepardy, africké divoké psy, které můžete vidět v Jihoafrické republice. Přinášíme vám přehled míst a zvířat, také se dozvíte, kdy je nejlepší doba proto, abyste zvířata spatřili.

1. Velká pětka v Jižní Africe (Národní park Kruger)

Kruger je jeden z nejstarších národních parků na světě a je domovem několika ohrožených druhů, jako jsou nosorožec, divoký africký pes a orel. V parku jsou zaměstnáni „bodyguardi nosorožců“, kteří pomáhají chránit zvířata před pytláky. Národní park Kruger je pravděpodobně nejznámější v Africe a pokrývá oblast velikosti Walesu. Všechny druhy, které pravděpodobně budete chtít vidět na safari, jsou zde zastoupeny, mnoho z nich ve velkém počtu. Krugerův park má hlavní atrakci Velkou pětku: slona, nosorožce, buvola, leoparda a lva. Historicky se jednalo o zvířata nejvíce ceněná lovci trofejí a jsou stále mezi nejvíce vzrušujícími zvířaty, které můžete spatřit. Je méně pravděpodobné, že je chcete potkat, když jdete pěšky.

Nejlepší čas na návštěvu: Je snadnější spatřit zvířata v suché sezóně v období od května do září, kdy se bush probudí, a v této době se zvířata shromažďují kolem vodních nádrží a řek. Pokud se vám to podaří, vyhněte se červenci a srpnu, protože to je hlavní sezóna.

2. Majestátní sloni v Botswaně (Delta Okavango)

Botswana má největší africkou populaci slonů na světě (přibližně 130 000). Známi jsou pro svou inteligenci a složité emoce, kdy tito společenští tvorové jsou schopni vyjádřit radost, hněv, smutek, soucit a lásku. Používají choboty pro komunikaci a manipulaci s objekty. Ženy tvoří rodinné jednotky o deseti nebo více členkách, vedené „matriarchou“. Menší stáda se připojují k ženské skupině, aby se spojili. Delta nabízí trvalý zdroj vody a můžete zde spatřit slony, jak se shromažďují k pití, koupají, hrají si a hýbou se. Sloni jsou loveni kvůli slonovině, což se stalo vážným problémem. Místní nadace, jako je „Sloni pro Afriku“, se snaží chránit budoucí generace slonů před tímto krutým osudem prostřednictvím výzkumu a vzdělávání.

Nejlepší čas pro návštěvu: září a říjen jsou nejlepší chvíle, kdy můžete vidět slony v deltě Okavango, protože se shromažďují ve velkém množství kolem vodních nádrží.

3. Africký divoký pes (Národní park Chobe)

Ve volné přírodě žije pouze asi 6 600 afrických divokých psů. Rodili se v subsaharské Africe a jejich obyvatelstvo klesá. Vy máte však skvělou šanci vidět afrického divokého psa v národním parku Chobe. Jsou to společenská zvířata a mají tendenci lovit ve smečce po setmění, takže se můžete podívat, zda opustí své duny nebo se budou honit za kořistí, když jste na odpolední procházce. Afričtí divocí psi jsou v útlumu kvůli ztrátě stanovišť a kontaktu člověka s volně žijícími zvířaty – jsou obviňováni (často nespravedlivě) za usmrcení hospodářských zvířat. Nadace Africké divočiny zaměstnává skauty z místních komunit, aby sledovali divoká psa a upozorňovali pastýře, pokud se nacházejí poblíž. Nadace také pomáhá zemědělcům vytvářet skříně pro zvířata , které chrání hospodářská zvířata před těmito dravci.

Nejlepší čas: Národní park Chobe se dramaticky mění s ročními obdobími a lze jej navštívit po celý rok. Většina lidí si vybírá suchou sezónu (květen až listopad), kdy je snazší zvířata vidět. Návštěva během deštivé sezóny (prosinec – duben) je vhodná pro sledování ptáků.

4. Volně žijící pouštní zvířata v Namibii (Národní park Namib Naukluft)

Národní park Namib – Naukluft je největší památkovou rezervací v Africe. Zde se zvířata schovávají, aby se vyrovnali s dlouhým obdobím sucha. Sloni zde kopají studny svými choboty, jiní živočichové, jako jsou žirafa, nosorožec a dokonce i lvi, za nimi chodí a pijí tam, kde zprvu sloni kopali. Existují čtyři hlavní oblasti: Sossusvlei a Sessriem, Naukluft, Namib a Sandwich Harbor. Vyvýšené písečné duny jsou domovem nejrůznějších malých tvorů, včetně gekonů a neobvyklého hmyzu, jako je Namibijský černý dlouhonohý brouk.

Nejlepší doba: pouště Namib je jednou z nejsušších pouští na světě a je příjemné ji zažít v dubnu a květnu, kdy je čerstvá a většinou bez prachu. Červen až srpen jsou chladnější, zatímco září a říjen mají tendenci být prašné.

5. Pozorujte ptáky v Namibii (Národní park Etosha)

Namibie je z velké části poušť, ale v Etosha je spousta pánví, které zadržují vodu, což je důvod, proč je zde ptačí život tak bohatý. Můžete očekávat, že uvidíte bílé pelikány a růžové plameňáky, zoborožce, pštrosy a čápy a desítky dalších barevných druhů, které se přizpůsobily tomuto jedinečnému ekosystému. Institut ekologického výzkumu Etosha přitahuje vědce z celého světa, aby sledovali poskytování vody a poradili při výstavbě umělých zavlažovacích otvorů.

Nejlepší čas na návštěvu: Nejlepší čas pro ptáky v Etosha je v létě, kdy jsou plné pánve plné plameňáků přilétajících sem založit chov.

 

iZdroj: www.pexels.com
Svět

Právě dorazila smutná zpráva: Richard Gere na rodinné dovolené nečekaně…

Slavná filmová hvězda Richard Gere byl během své dovolené v Mexiku náhle přijat do nemocnice. Důvodem hospitalizace byl silný kašel,…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Mužský rebel bez hranic: Mark Bryan odhaluje šokující pravdu o…

Mark Bryan je robotický inženýr, který je již 11 let ženatý a má dceru. Sám sebe považuje za heterosexuálního muže…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Neuvěřitelné tajemství odhaleno: Čokoláda, která skrývá překvapení – Rozbuší se…

Diskuse o zařazování hmyzu do potravin se stává stále aktuálnější. Ačkoli tento krok splňuje požadavky Evropské unie, má své příznivce…
iZdroj: pixabay.com
Česko

Zapomenutý poklad ve vaší skříni: Jaký mobilní telefon získal hodnotu…

Staré mobilní telefony se ukazují jako překvapivě cenné. Je dobré si prohlédnout své skříně a objevit poklady, které tam můžeme…
iZdroj: unsplash.com
Česko

90 sekund do půlnoci: Jak hodiny posledního soudu mohou rozhodnout…

Hodiny posledního soudu jsou symbolem, který ukazuje na nebezpečí, jak daleko jsme ochotni zajít ve svých konfliktech a nezodpovědných činech.…
iZdroj: unsplash.com
Česko

Tyto triky vám ušetří čas i peníze při úklidu podlah!…

Pokud hledáte způsob, jak udržet svůj domov čistý a lesklý, existuje několik triků, které vám mohou pomoci s tímto úkolem.…