Menu

Dvanáct unikátů ve Švýcarsku, které se vyplatí navštívit

i
Petra Jelenová

Když se řekne Švýcarsko, lidem se vybaví Matterhorn, čokoláda nebo lahodný sýr. Tahle malá neutrální země má však mnoho unikátů. Ty ji odlišují od ostatních míst v Evropě.

1. Curych, město s nejvíce nej

Největším městem je Curych, který má však mnohem více prvenství. Je nejdražším městem světa, život je zde nejkvalitnější. Také se jedná o nejčistší město na světě. Dá se s nadsázkou říci, že se zde dá jíst i ze země.

2. Všudypřítomná čistota

Švýcarsko je považováno za jedno z nejčistších míst na světě. Na odpadky zde nenarazíte vůbec nikde. Za to zaplatíte nemalé peníze. Stačí si koupit šálek kávy.

  1. Dokonale připravené obyvatelstvo

Místní obyvatelstvo je nejlépe připravené na atomovou válku. Najdete zde přes 300 000 krytů a bunkrů ukrytých v Alpách. Vlastní atomový kryt má také většina domů. Švýcaři si tímto chrání svou pověstnou neutralitu.

  1. Švýcarské Alpy

Švýcarské Alpy jsou rozhodně nepřehlédnutelné. Zaujímají zhruba 60% celé země a nachází se v nich největší koncentrace vrcholu s nadmořskou výškou vyšší než 4000 m. n. m. Je jich zde rovnou 24. Vrcholů s nadmořskou výškou do 3000 m.n.m. Je zde 200.

  1. V neděli se zde nedělá

Poslední den týdne je ve Švýcarsku zakotven jako den klidu. Ten den se nepracuje, je také zakázáno dělat jakýkoliv hluk.

6. Nejdelší železniční tunel

Nejdelší železniční tunel najdete ve Švýcarsku. Gotthardský úpatní tunel je železniční tunel vedoucí skrze alpské masivy. Měří neuvěřitelných 57 km. Otevřen byl před dvěma lety.

7. Bublinková limonáda

Bublinkovou limonádu vynalezl Jacob Schweppe v roce 1783. Tím, že se mu podařilo napumpovat do vody vzduch, způsobil revoluci. Lidé věřili, že se jedná o léčivou vodu a prodávala se v lékárnách. Schweppe za ni získal v Londýně pečeť kvality v roce 1836. V roce 1870 bylo možno zakoupit první ochucenou bublinkovou vodu na světě Indian Tonic Water.

  1. Zaměstnanost

Švýcarské obyvatelstvo tvoří z ¼ cizinci. Řada odvětví zde nabízí astronomické platy oproti jiným zemím. Spolu s vysokou životní úrovní jsou skvělým lákadlem. Zatímco muži chodí do práce, většinou ženy zůstávají doma. Do práce jich chodí zhruba jen 40% z celkové populace. Mzdy mužů a žen se zde výrazně liší.

  1. Jezera

V Švýcarsku je 1500 jezer. Hlavním zdrojem elektrické energie jsou zde vodní elektrárny. Dnes se takto produkuje více než polovina elektrické energie ve Švýcarsku.

  1. Vzdělání

Funguje zde celá řada oborů jako jsou IT, mikrotechnologie či nukleární výzkum. Tyto specializované obory vyžadují vzdělání. Více než 88% obyvatel má maturitu.

  1. Suchý zip

V roce 1948 švýcarský inženýr de Mestral bojoval v Alpách s nalepenými lopuchy na kalhotách a dostal geniální nápad vyrobit suchý zip. Albert Einstein tu také dal dohromady svou teorii relativity.

12. Rýnské vodopády

Rýnské vodopády jsou nejmohutnější vodopády v Evropě. Vysoké jsou 23 metrů a najdete je u městečka Stein am Rhein.

 

i
Česko

Dívka, kterou jsme znali z reklamy na Kofolu, nyní září…

Vánoce jsou obdobím, kdy se tradice a symboly stávají významnou součástí našich životů. V České republice se jedním z těchto…
i
Svět

Osm hodin čekání na pomoc strávil 85letý muž ležící na…

Sousedé osmdesátipětiletého muže mu postavili dočasný kryt, aby ho ochránili před prudkým deštěm. Důchodce, který byl v terminálním stadiu rakoviny,…
i
Co se děje

Matka chtěla opustit svého syna s Downovým syndromem, ale otec…

Pokud bychom měli hledat opravdový hrdinu, není třeba chodit daleko. Setkali jsme se s mužem, jehož životní volba zanechala trvalý…
i
Co se děje

Kritikové tvrdí, že těhotná žena s dvojčaty si vzala muže…

Jistě jste slyšeli o neuvěřitelných příbězích odvahy a vůle, které dokáží překonat nepředstavitelné překážky. Austin Jones, nyní šestadvacetiletý muž, je…
i
Zajímavosti

Muž svým krokem zachránil spoustu životů. Jeho poslední cestou ho…

Muž, svou smrtí, zachránil 50 životů! To, co se rozhodl provést v nemocnici, před svojí smrtí bylo nevídané. Po úmrtí…
i
Co se děje

Zázrak po dvaceti letech: Muž se znovu setkává se svou…

Kdo by to byl řekl? Životní příběhy často píší neuvěřitelné scénáře a tento je bezesporu jedním z těch, které vás…