Tisíc ostrovů v Kanadě, proč byste měli toto místo navstívit? - SvětŽivě.cz

Tisíc ostrovů v Kanadě, proč byste měli toto místo navstívit?

Petra Jelenová

Souostroví Svatého Lawrence nezískalo svůj název tisíc ostrovů náhodou. Skládá se ze skupiny 1864 ostrovů.

October 7, 2006: The stretch of the St Lawrence River just east of Lake Ontario is known as the Thousand Islands region for fairly obvious reasons. Lots and lots of islands…

Kde se ostrovy nacházejí?

Ostrovy se nachází Kingstonu po Cornwall na kanadské straně (stát Ontario) a od Oswega po Massenu na americké straně. Ostrovy byly utvořeny před tisíci lety z horského hřebenu, který byl zaplavený. Most, který spojuje největší ostrovy je zapsán ve světovém dědictví UNESCO.

Název oblasti Tisíc ostrovů je více než trefný. Ostrůvky jsou rozesety na úseku dlouhém zhruba 50 mil. Jako ostrov jsou označovány pouze ty, které zůstavají nad hladinou 365 dní v roce a roste na nich alespoň jeden strom. Toto přírodní bohatství je natolik unikátní, že je zde vyhlášen již více než 100 let malý národní park.

Thousand Islands jsou módním hitem

Thousand Islands se staly módním hitem. Řadu ostrůvku zkoupili lidé do soukromého vlastnictví a vyrostla na nich luxusní letní sídla v podobě chatek, zámečků či majáků. Hodinovou okružní plavbu můžete absolvovat z městečka Rockport. Hezky z blízka si tak můžete prohlédnout řadu maličkých ostrůvků, kam se vejde pouze dům a slunečník nebo naopak rozlehlé ostrovy s obrovskými usedlostmi. Kuriózní je například dům, který stojí na kanadské straně, ale vede od něj most na pět metrů vzdálený ostrůvek, který patří USA. Majitel se tak chodí opalovat do ciziny. Pro veřejnost je přístupný například lovecký zámeček na ostrově Dark Island.

Nejnavštěvovanějším místem je Boldtův zámek, který je symbolem opravdové lásky. Zámek snů zde nechal v roce 1900 vybudovat pro svou ženu hoteliér. Nešetřil rozhodně na ničem. Zbožňovaná žena zemřela několik měsíců před dokončením stavby. Zdrcený Boldt nechal veškeré práce na stavbě okamžitě zastavit. Zámek desítky let chátral. Až mnohem později jej úřady odkoupily a stal se z něj turisticky atraktivní zámek.

Pořizovací cena ostrovů v této nádherné oblasti se vyšplhala z 20 dolarů na desítky milionů dolarů. Na březích sv. Vavřince se můžete ubytovat v různých kempech a nasávat příjemnou atmosféru této oblasti.