Znečištění ovzduší často považujeme za vnější problém, ale vzduch v naší domácnosti může být stejně znečištěný škodlivými látkami, které negativně ovlivňují náš organismus. Podle americké Agentury ochrany životního prostředí v průměru až 90% času trávíme v uzavřených prostorách, a tak špatná kvalita vzduchu v nich může způsobit značné zdravotní potíže.

Látky znečišťující ovzduší v interiérech mohou vyvolat kašel, tlak na hrudi, časté bolesti hlavy, bolesti v krku, slzení nebo svědění očí, dušnost a astmatické potíže. K nejnebezpečnějším látkám, které znečišťují interiérové ovzduší patří oxid uhelnatý, radon, formaldehyd, benzen, čpavek a trichlorethylen.

Za tyto škodliviny ve vzduchu mohou nejčastěji:
cigaretový kouř
barvy
plasty
chemikálie v koberci
čisticí prostředky
mnoho stavebních a nábytkářských materiálů
Příroda však nabízí jednoduché a účinné samočisticí řešení. Mnoho pokojových rostlin totiž pomáhá odstranit znečišťující látky ze vzduchu přirozenou cestou.

Existuje dokonce studie, podle níž už jedna pokojová rostlina dokáže pročistit vzduch v místnosti o rozloze 30 čtverečních metrů. Studii zahájila ještě v roce 1989 americká NASA. Pokud však máte domácí zvířata, je třeba být opatrní. Některé pokojové rostliny jako je dračinec, lopatkovec, fíkus benjamínek zda gumovník představují pro zvířata nebezpečí, protože jsou pro ně jedovaté.

Mohlo by vás zaujmout: Rostlinka jménem rodinné štěstí: Najde si místo i ve vašem příbytku?

Lopatkovec Wallisu
Pokud jde o čištění vzduchu v interiérech, lopatkovec je nejvhodnější rostlinou. Tato tropická rostlina eliminuje a neutralizuje škodlivé vnitřní plyny jako je například benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylen, čpavek a oxid uhelnatý. Stejně absorbuje alkohol a aceton přítomné ve vzduchu, které se tam mohly dostat z elektroniky, lepidel nebo některých čistících prostředků. Lopatkovec potřebuje nepřímé sluneční světlo a zalévání 2 krát týdně, naopak nevyhovuje mu stojatá voda. Rostlina vám bude sloužit ještě lépe, pokud jí jednou měsíčně dopřejete tekuté hnojivo a vzduch čistící schopnosti znásobíte, pokud budete listy udržovat bez prašné vrstvy.

Drago
Větší hrnková rostlina s dlouhými listy s červenými okraji je schopna nahradit několik menších rostlin. Pomáhá odstranit toxiny jako je například xylen, benzen, trichlorethylen a formaldehyd. Půdu je třeba udržovat vlhkou, ale ne mokrou. Rostlina může vyrůst až do výšky 100 cm, takže jde o relativně mohutnou továrnu na kyslík. Potřebná je však pravidelná péče v podobě utírání listů, které fungují jako lapače prachu.

Mohlo by vás zaujmout: Zelené plíce vašeho příbytku: Tyto pokojové rostliny čistí vzduch nejlepší

Ledviník vznešená
Tato papraďovitá rostlina je vysoce efektivní při odstraňování formaldehydu, který se nachází v lepidlech a lisovaných dřevěných výrobcích. Ze vzduchu odstraňuje také xylen a toluen a dokonce dokáže odstranit i toxické kovy jako je rtuť a arsen, které se nacházejí v půdě. Rstlina upřednostňuje nepřímé sluneční světlo, avšak malé množství slunečního světla podporuje její růst. Půdu třeba udržovat neustále vlhkou, ale ne promočenou. Každé dva týdny je vhodné rostlinu zalévat hnojivem. Chraňte ji však před teplým vzduchem z vnitřního vytápění, stejně jako před studeným průvanem. Tato rostlina oblibě poměrně vysokou vlhkost vzduchu, takže ji klidně můžete umístit i do koupelny.

Tchýnin jazyk
Pomáhá zbavit se formaldehydu, oxidu dusíku a benzenu. Kromě toho pomáhá snižovat přítomnost oxidu uhličitého. Tayo u nás známá rostlina není náročná na světlo, ani zálivky. Vyhovují jí i sušší podmínky a minimální přísun slunečního světla. Nejlepší místo pro tuto rostlinu je ložnice, kde vás bude zásobovat kyslíkem během spánku.

Sdílejte