Pes je nejlepší přítel člověka. Lidé to věděli už odedávna a skutečně, jen málokteré zvíře přiroste člověku k srdci více než pes. Je dobrým kamarádem, společníkem a postupem času se pro každého stane právoplatným členem rodiny. Jakého pejska si však vybrat, aby byl u vás šťastný a nic mu nechybělo?

Máte malý byt?
To je kámen úrazu při pořizování si pejska u mnoha. Mám malý byt, nemám místo, nedá se. Všechno se dá, jen třeba výběr domácího mazlíčka přizpůsobit vašim možnostem. Budete chtít nenáročného pejska, kterému stačí krátká procházka kolem bloku paneláků a který nebude štěkáním příliš otravovat sousedy. Proto vybírejte menší a hlavně klidnější plemena. Mezi ně patří rasy Bedlington nebo anglický toy španěl. Vypadají roztomile a hodí se i ke menším dětem. Pokud vám o něco hlasitěji štěkání nevadí, vsaďte na osvědčenou čivavu.

Strážce velkého domu
Pokud máte velký rodinný dům, vyberte si pejska, kterému udělá radost velký výběh. Na dvůr se hodí i pes – hlídač. Musí jemně nahnat hrůzu, hlasitě štěkat, ale zároveň být přátelský. Nejtypičtějším je německý ovčák, různé salašničtí plemena, nebo i takový foxteriér. Pes se bude mít kde pohybovat, tímto plemenům nepřekáží ani chladnější počasí. Nemusíte je ani každý večer pouštět dovnitř.

Pes a dítě – správná dvojka
Děti mají rádi zvířátka a psi zase milují malé děti. Určitě jste viděli videa s hrajícími se dětmi a túliacimi se pejsky. Malý človíček i bez slov dokáže získat věrného přítele na dlouhá léta. Musíte si vybrat psa, kterému nevadí kmásanie, bouchání či občasné kopnutí od dítěte. Oblíbené plemena jsou boxeři, bígly, bernardýni. Některé psi svých lidských kamarádů i chrání. Koupit dítěti psa určitě nebude chybou.

Sportujete? Váš pes může také!
Aktivní lidé si svůj život neumí představit bez pohybu. Ani množství psů. Už i na Slovensko přicházejí nové formy sportování se psem, takzvané kynologické sporty. Běh se psem, cyklistika se psem, běžkování se psem. Láká vás to? Nejideálnějšího jsou středně velká plemena psů, které obvykle potřebují nejvíce pohybu. Typickým zastupitelem je například sibiřský husky či aljašský malamut. Zaběháte si i s ovčáky, anglickým setrem a dobrmanem. Není nic lepšího než mít při své zálibě nejlepšího přítele přímo po boku.

Kamarád pro důchodce
Samota na stará kolena je ubíjející a každého důchodce potěší společník s neodolatelným psím pohledem. Takový pejsek by neměl být příliš náročný, měl by se rád tulit a neměl by potřebovat příliš dlouhé procházky. Vybírejte buď z velkých nebo malých plemen. Ty jsou na pohyb méně náročné než středně velké. Vhodným bude shih-tzu, pekingské palácové plemena, či Maltézáček. Jsou přítulné, rádi leží a budou vám dělat společnost po dlouhá léta.

Jste často mimo domov? Nemusí to být překážkou
Ráno brzy vstáváte abyste šli do práce a vracíte se až večer? Pravděpodobně neuvažujete o koupi psa ale pokud přece, jsou jisté plemena, které se se samotou dokáží vypořádat o něco lépe. „Samotář“ psího světa jsou papilon, labrador, či aljašský malamut. Samozřejmě, i jim se musíte věnovat, proto byste měli koupi pejska dobře zvážit.

Pro milovníky společnosti
Možná byste to neřekli, ale i mezi psy se najdou „extroverti“, kteří milují společnost a nové lidi. Pak si vyberte amerického kokršpaněla, francouzského buldoka, irského setra, sibiřského huskyho. Jsou temperamentní, milé a přítulné. Nebudete se muset bát toho, že novou návštěvu váš miláček vystraší štěkotem, nedej bože pokousáním.

Sdílejte