Sója jako taková patří mezi kontroverzní potraviny. Jedna část odborné veřejnosti ji vyzdvihuje, jiná zatracuje – a to hlavně z důvodu, že je těžko stravitelná. Navíc velká část světové produkce je geneticky modifikovaná, z čehož mohou plynout několik zdravotní rizika. Neméně podstatný je fakt, že sója je poměrně častý alergen.

Výjimku ze sójových produktů však tvoří ty, které jsou fermentované. Díky procesu fermentace dojde k eliminaci antinutričních látek, tím pádem ik usnadnění stravitelnosti, a nárůstu některých enzymů a živin – vitamínu K, B vitamínů, vlákniny, proteinů atd. Tak se z mnoha sójových produktů stávají při zvolení správné úpravy chutné, ale i zdraví prospěšné pochoutky či ochucovadla jídel. Samozřejmě, i při fermentovaných sojových výrobcích je třeba řídit pravidlem – vše s mírou. V každém případě tyto produkty mohou přispět ke zpestření našeho stravování.

Chuť dodají pokrmům sojové omáčky
Zatímco v asijské kuchyni nechybí v žádné domácnosti, u nás si na ně stále pouze zvykáme. Výroba tradiční sójové omáčky vyžaduje poměrně hodně času. Někdy trvá roky. Během fermentace se sójové bílkoviny štěpí, díky čemuž je lehce stravitelná. Mezi nejznámější sojové omáčky patří shoyu. Je kombinací sójových bobů a pšenice. Čistě ze sóji vzniká omáčka tamari, která má výraznější chuť a je slanější než shoyu. Kromě chutě je plusem i to, že sůl v sójových omáčkách je organicky vázaná.

Na co si dát pozor?
Při koupi sójové omáčky třeba důsledně číst etiketu a vyhnout se různým náhradám, které často obsahují glutaman sodný, karamel, sirup, sůl, další konzervační látky nebo barviva.

Mohlo by vás zaujmout: Co jste o sójovém mléce možná nevěděli: Zdraví může prospívat, ale i škodit!

Miso pasta
Dalším zkvašeným sójovým ochucovadlo je miso pasta. Základem jsou samozřejmě sojové boby, ovšem nechybí v ní buď rýže nebo ječmen nebo pšenice, dále sůl, voda a potřebná fermentační kultura. Tyto složky by se měly nacházet na etiketě tradiční miso pasty. Ani tento produkt nevznikne z večera do rána. Délka fermentace trvá v některých případech až 3 roky.

Na co si dát pozor?
Miso pastu používejte až při finálním dokončení produktu. Ideální je, pokud teplota pokrmu nepřesáhne 40 stupňů Celsia, nakolik jsou v miso pastě zastoupeny prospěšné probiotika.

Tempeh
Tempeh se na rozdíl od miso pasty kombinována s obilovinami, ale s luštěninami. Přestože chuť tohoto sojového produktu není až taková přitažlivá, je velmi výživný. Lze jej považovat dokonce za poměrně kvalitní náhradu masa, tedy tempeh rozhodně ocení vegetariáni. V sto gramech je zhruba 17 g bílkovin. Procesem fermentace dojde ke zvýšení zastoupení některých důležitých živin, například vlákniny, zmíněných proteinů a vitamínů ze skupiny B.

Mohlo by vás zaujmout: Tři top potraviny s protiinfekčními účinky: Dopřejte si je každý den!

Natto
V Japonsku je natto sýr oblíbeným pokrmem na snídani v kombinaci s rýží nebo zeleninou. Je pro něj typická nepříliš vábná aroma čpavku. O to více má však pozitiv. Díky fermentaci je lehce stravitelný, vznikají v něm prospěšné enzymy a zvyšuje se obsah některých vitamínů, například vitamínu K a B12. Vitamín K je důležitý pro správnou srážlivost krve a vitamin B12 pro tvorbu červených krvinek a nervové soustavy. Navíc má sýr natto antibakteriální účinky a je bojovníkem proti ateroskleróze i krevním sraženinám.

Na co si dát pozor?
Pokud natto sýr seženete, dávejte pozor na expirační dobu, která obvykle není delší než 7 dní. Kromě toho má natto osobitou aroma i chuť, na kterou nejsme zvyklí.

Sdílejte