I když za oknem mrzne a vše je ještě pod sněhem, nastal správný čas pro všechny milovníky jarních květin. Pokud si chcete v první jarní dny užívat krásu a vůni narcisů, krokusů, hyacintů či tulipánů, měli byste již nyní podniknout ty správné kroky. Příprava se vyplatí a odmění se vám prvními jarními květy u vás doma.

Vhodné cibuloviny
Pro pěstování v květináči v interiéru se na jarní rychlení hodí tyto cibuloviny:

krokusy / šafrány – zakoření za 8 týdnů
hyacinty – koření 8-10 týdnů
narcisy, modřence – koření 10 týdnů
rané tulipány – koření nejdéle, až 12 týdnů
Uvedený čas potřebují cibule po výsadbě, aby dobře zakořenily, začali rašit a kvést.

Pokud máte odložené cibulky z minulého roku v květináči na chladném místě, například ve sklepě, kde teploty neklesaly pod nulu, stačí je vynést do tepla a začít zalévat. Pokud byly cibulky venku v mrazu, je třeba dopřát jim několik dní na aklimatizaci, až pak je přeložit do teplé místnosti.

Mohlo by vás zaujmout: Hyacinty jsou hitem letošního jara: Zjistěte, jak se o ně správně postarat

Jak na zakořenění?
Když jste však získali cibule až nedávno a nejsou v půdě, je třeba nechat je zakořenit. Budete k tomu potřebovat čisté květináče, můžete je vystrelizovať v páře nebo v troubě. Do nádob nasypte propustnou drenážní vrstva z hrubého písku nebo keramzitu, na to několik centimetrů substrátu podle velikosti květináče. Potom vložte cibule a zasypte další vrstvou zeminy. Tulipány mohou z půdy vykukovat, ostatní cibuloviny třeba překrýt celé. Do menšího květináče s průměrem 10cm umístíte 1-3 cibulky, záleží na velikosti a druhu. Hyacinty se vysazují po jednom, krokusů se vejde i šest. Do větších nádob můžete sázet různé druhy, přičemž větší cibule se sázejí do spodní vrstvy zeminy a menší navrch. Dbejte na to, aby se jednotlivé cibule nedotýkaly. Také je možné koupit jarní cibuloviny v květináči, které již jsou zakořeněné a začínají rašit.

Je zahrádka vaším hobby? Návod na to, jak ji mít opravdu krásnou, přináší novinka Abeceda zahrádkáře.

To správné místo
Sluneční paprsky zpoza okna pomáhají vytáhnout z cibulek jemné puky a rozvít z nich květiny. Narcisy, hyacinty a tulipány nejlepší raší na teplém a světlém místě. Naopak krokusy mají raději dříve chladnější místo, což může být prostor mezi okny. Pokud již rostliny rozkvetou, nižší teplota prostředí prodlužuje trvanlivost květin a přemístění květináče mě chladnější místo vám umožní těšit se z jarních kvítků déle. Pokud si přejete, aby stonky tulipánů a hyacintů byly vyšší, přikryjte je kornoutem z tmavého papíru, pokud puky nevyrostou do výšky asi 10cm. Můžete použít i prázdné role z toaletního papíru.

Mohlo by vás zaujmout: Oblíbená vánoční růže: Jak se o ni starat, aby vydržela roky?

Načasování
Správným načasováním si můžete připravit kvetoucí zátiší během několika týdnů. Zakořeněné rostliny můžete nechat v chladnější místnosti, udržovat jejich mírně vlhké a přenášet na teplejší místo postupně, když už některé rostliny v bytě kvetou. Takto si připravíte dekorativní živé doplňky podle svého přání.

Sezóna zornice
Přicházející jaro je obdobím probouzení i pro pokojovou cibulovou rostlinu – zornici (Hvězdník hybridní -Hippeastrum hortorum). Po zimním spánku v chladu bez zalévání začněte zornici koncem února – začátkem března zalévat a přemístěte ji na slunné místo. Mírně ji zalévejte jednou za 2-3 dny, až začne cibule rašit a přemístěte ji na okno. Po vzrostlých stonky asi na 8-10cm zálivku zvyšte, používejte odstátou vodu. První začne rašit květní stvol, který roste spíše než listy. Začne vám růst doslova před očima a pokud je cibule dostatečně velká a správné zazimování, přinese na duté stonku krásné velké květy. Může jich být až šest na jednom stvolu. Pokud pěstujete několik zornic, můžete rostliny probouzet postupně s odstupem 10-14 dní a prodloužit tak dobu, kdy se můžete těšit z krásných barevných květů.

Sdílejte