Naši domácí mazlíčci často dělají věci, které jsou pro nás nepochopitelné. Občas jde o roztomilé věci, jindy trochu nechutné a jindy zase jednoduše podivné. Přestože každé chování nelze zcela vysvětlit, mnohé jejich zvyky jsou odborníkům zcela jasné. Poznejte díky nim své zvířátko o něco lépe!

Pes vás poslouchá
Psi naklánějí hlavu tehdy, když jim něco říkáte, chlubíte jejich či káráte. Tento roztomilý psí zvyk je podle vědce Stanleyho Corena znakem toho, že se váš domácí mazlíček usiluje vcítit do vašich pocitů, ale i číst výrazy obličeje, řeč těla či změnu v hlase. Coren se této problematice věnoval a výzkum uveřejnil v Psychology Today. Podle něj vám tak pes dává najevo, že vás poslouchá a dává pozor na to, co říkáte. Navíc nakloněním psi vědí lépe lokalizovat zvuk. Coren uvedl i to, že nejčastěji se naklánějí ty psi, které mají větší tlamy. A to proto, že jim tlama znemožňuje dobře vidět na pana a rozeznávat výrazy jeho obličeje.

Kočky milují horká místa
Ačkoliv se kočky zvyknou rozvalovat právě na místech, jejichž sálá teplo, není to tím, že by pociťovali nějak zvlášť chlad. Teplo motoru auta či rozpálený radiátor vyhledávají proto, že předkové koček původně žili v pouštních oblastech. Proto vaše kočka dokáže ležet i na horkém povrchu bez nejmenších problémů a tato místa přímo vyhledává.

Objetí zakázáno!
Přestože mezi lidmi se objímání považuje za projev náklonnosti, psi na toto gesto často reagují odlišně. Objetími způsobujete svému chlupáče úzkost a stres. Specialisté z University of British Columbia uveřejnili v časopise Psychology Today studii, která nabízí vysvětlení této psí reakce. Vědci vycházeli ze stovek fotografií, na nichž byli lidé objímající své čtyřnohé miláčky. Na základě nich pak určili, že ze strany člověka vycházeli pozitivní emoce, zatímco jejich psi až v 80% projevovali znaky stresu a úzkosti. Některé psi naše objetí dokáží tolerovat, jiným nedělají dobře, proto buďte pozorní a sledujte, jak na ně reaguje ten váš.

Kočky fyzický kontakt potřebují
U koček bývá zvykem, že se o svého pána často otírají a přitom se často motají pod nohy. Na jedné straně tím vyjadřují náklonnost a snahu o fyzický kontakt, ale na straně druhé je to i jejich technika značkování. Kočky mají na různých místech těla pachové žlázy a jejich sekret se otírání přenáší na šaty člověka. Takto si pak se svým člověkem budují úzké sociální pouto. A v případě, že při otírání mňaučí a drží ocas nahoře, tak je hladová a ptá si jíst. Tak ji nakrmte, vždyť jste „její“ člověk.

Provinilá psí obličejík? Neskočte mu na to!
Stalo se vám už někdy, že po příchodu do práce najdete svého mazlíčka jako sedí u hromádce rozkousání bot nebo rozbitého nábytku? Tak určitě víte, že ať jste byli jakkoli vytočení, nedokázali jste se na chlupáče příliš dlouho zlobit. Vždyť se tvářil tak provinile … Pes se však necítí být vinen. Ten jeho pohled je totiž ve skutečnosti pouze reakce na nadávání či křik majitele. Vědci z univerzity Cambridge dělali výzkum na třech psech, které patřily jednomu majiteli. Kdykoliv se něco stalo, vždy měl provinilý pohled stejný pes, ačkoli často za to nebyl odpovědný. Jednoduše, tento pes byl pouze nejvíce bázlivý. Takže když nejblíže spatříte při požvýkáním botách provinilou tvářičku, vězte, že daný čin vůbec nelituje, pouze reaguje na váš zvýšený hlas.

Sdílejte