Pokud nejste úplní ignoranti, tak jste si určitě všimli, co je hitem posledních týdnů. ‚Pokémon GO‘ mánie doslova zaplavila naší planetu a stala se zábavou jak pro děti školního věku, tak pro dospělé, do kterých by takové nadšení z mobilní hry nikdo neřekl. Co je příčinou takového úspěchu této aplikace? Několik let zpátky tu už byla jedna Pokémon mánie, tehdy s papírovými kartičkami, a tenkrát jsme rozhodně neviděli čtyřicátníky běhat do hračkářství pro nové balíčky těchto karet. Stejně tak už tu je dávno hra, která také využívá prvku poschovávaných předmětů po celém světě. Samozřejmě tím myslím Geocaching. Tak proč až teď a proč zrovna Pokémon vyvolal takový poprask?

Pro začátek je dobré vědět, že ‚Pokémon GO‘ vyvinula společnost Niantic, která je slibným start-upem pod křídly Googlu. Jméno jejího zakladatele zní John Hanke. Je to ten samý John Hanke, který stál do roku 2004 v čele společnosti KeyHole. Tenkrát se Google této společnosti ujal a přetvořil ji do nám dnes známého Google Earth. Mimochodem KeyHole je také název pro řadu projektů týkajících se špionážních satelitů spadající pod CIA. Tyto projekty běží už od roku 1956 až dodnes.

Když John Hanke v roce 2001 zakládal společnost KeyHole Inc., tak se celého projektu finančně účastnil fond joint-ventrue CIA, In-Q-Tel.

Pokud tedy máte takové spojence, tak není problém vyvolat tzv. ‚hype‘ a mánii kolem celého Pokémon GO.

Teď si řekneme, kam tímhle vším mířím a jak to funguje v praxi. Když si aplikaci do svého telefonu stáhnete, odsouhlasíte její přístup prakticky k celému vašemu telefonu. Takže ti lidé, kteří sedí na správném místě, mají pod palcem obrovské množství chodících kamer a mikrofonů a pomocí umisťování Pokémonů vás přesně navedou tam, kam potřebují.

Dalším aspektem je propojenost Googlu a Facebooku, která sice není oficiální, ale nicméně o ní skoro každý ví.

Když to shrneme, tak osoba nebo spíše agentura, která má přístup k datům Googlu a Facebooku získá profily, chování a lokace uživatelů a když to přičteme k Pokémon GO, tak má tato organizace informace o tom kolik aktivních lidí je v okolí sledovaného objektu. Z těchto lidí potom udělá ‚špióny‘ bez jejich vědomí pomocí toho, že Pokémona umístí požadovaným směrem.

Další situací může být vytipování si určitého člověka například podle zaměstnání. Může se jednat o zaměstnance letiště nebo vojenské základy a s nevědomou pomocí tohoto člověka pak není problém zmapovat si dané místo nebo se dostat k potřebným informacím. Často jsou totiž čitelné obrazovky monitorů nebo může dojít k zachycení zadávání přístupového kódu, atd.

Podle tohoto vzorce si sami můžete domyslet nekonečně mnoho libovolných situací, při kterých se nevědomky stanete agentem, aniž by vás to vůbec napadlo.

Zní to jako parádní námět na akční sci-fi, že ano? Až na jeden detail. Všechno výše uvedené je technicky možné a vůbec se nemusí jednat pouze o výplod fantazie.

Sdílejte